Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nová pieseň od Nirvany vyšla 27 rokov po smrti Kurta Cobaina. Vďačíme za ňu umelej inteligencii

Napísal na 8. apríla 2021

Doteraz mohli fanúšikovia Nirvany iba hádať, aké ďalšie skvelé hity by vznikli, keby bol Kurt Cobain medzi nami. Skupina nadšencov pre umelú inteligenciu prišla s odpoveďou.

Nová pieseň od americkej kapely Nirvana potešila všetkých fanúšikov. Nevzišla však z pera nezabudnuteľného speváka Kurta Cobaina. Vznikla vďaka skupine nadšencov z Lost Tapes of the 27 Club. Ide o projekt, ktorý funguje na základe umelej inteligencie.

Počítač dokáže pomocou programovacieho jazyka napísať a zložiť piesne za tých, ktorí už nemôžu. Projekt sa sústreďuje na umelcov, ktorí zomreli práve v ich 27. roku života. Do Klubu 27 patrí Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Jimmy Morrison či Amy Winehouse.

Podľa magazínu Rolling Stones, počítačový program zanalyzoval vyše 30 skladieb interpretov a následne zložil piesne, ktoré odzrkadľujú zvuk danej skupiny. Umelá inteligencia, ktorú použili, sa zamerala na vokály, zmeny akordov, riffov alebo sólových pasáží.

Projekt zrealizovala komunita Over the Bridge v Torone, ktorá pomáha ľudom v hudobnom priemysle s psychickými problémami. Ich zámerom je vzbudiť pozornosť ohľadom tragickej smrti Kurta Cobaina, ktorý spáchal samovraždu a snažia sa pomôcť ostatným umelcom s depresiou, aby tak predišli rovnakému osudu.

Softvér sa snažil napodobniť skladateľské a hudobné schopnosti Kurta Cobaina a zložil tak skladbu Drowned in the Sun, ktorá sa veľmi priblížila tvorbe legendárnej kapely. Vokály naspieval Eric Hogan, frontman atlantskej skupiny Nevermind. Hovoria o sebe ako o Ultimate Nirvana tribute band, čo znamená, že sa považujú za skupinu, ktorá sa zaoberá výhradne hudbou od Nirvany.

Noví pieseň Nirvana
Kurt Cobain na koncerte v New Yorku. Zdroj: YouTube

V súčasnosti existujú aj ďalšie umelé inteligencie, ktoré sa zaoberajú rovnakou témou a jedným z nich je program od Google, uvádza časopis Rolling Stones. Magenta analyzuje hudobné procesy vybraných interpretov.

Sony v roku 2016 využilo tento softvér na vytvorenie skladby Daddy’s Car, ktorá odzrkadľuje zvuk skupiny Beatles. Možno nás umelá inteligencia prekvapí aj o pár rokov, aj vyjde ďalšia nová pieseň, ktorá nám pripomenie svetoznámy kapelu Nirvana.

Zdroj: geekwire.com


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár