Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nominácie na ceny Grammy 2021. Kto sú favoriti a aké prekvapenia nám priniesli?

Napísal na 17. decembra 2020

Nominácie na ceny Grammy 2021 ponúkli viaceré prekvapivé, menej známe mená, rovnako sme svedkami aj niekoľkých významných absencií. Kto je najväčším favoritom a kto získal najviac nominácií?

V hudobnom svete sa netrpezlivo očakáva odovzdávanie najprestížnejších hudobných ocenení Grammy Awards 2021. Oficiálne ohlásenie nominácií na 63. ročník udeľovania týchto cien zaskočili nejedného fanúšika. Znamená to, že budeme svedkami mnohých prekvapení?

Organizátori vyhlásili že, pracujú s tromi verziami organizácie tohto podujatia. Ani v jednom prípade ale neuvažujú a zmene alebo posunutí dátumu. To je výborná správa pre všetkých hudobných nadšencov, ktorí si tak budú môcť užiť túto každoročnú šou už posledný januárový deň.

Nominácie v hlavných kategóriách

Najviac nominácií sa ušlo nestarnúcej americkej speváčke Beyoncé, ktorá získala až deväť nominácií v ôsmich kategóriách. Nemôže medzi nimi chýbať pieseň Black Parade, ktorú vydala počas letných pochodov Black Lives Matter. Song je nominovaný na Nahrávku aj Skladbu roka.

Taylor Swift, ktorej posledné dva albumy dostali od cien Grammy minimálnu pozornosť, je nominovaná šesťkrát. Z toho päť nominácií je za album Folklore, ktorý nahrala počas pandémie. Taylor dostala nomináciu aj za skladbu Beautiful Ghosts, napísanú pre často kritizovanú filmovú verziu muzikálu Cats.

So šiestimi nomináciami nasleduje britská tanečno-popová hviezda Dua Lipa a raper Roddy Rich. Nesmieme zabudnúť na Britty Howard, frontwomanku skupiny Alabama Shakes. Tá je nominovaná šesťkrát za svoj prvý sólový album. Dôležitá je aj 18-ročná Billie Ellish, ktorá ovládla ceny minulý rok. Po štyri nominácie získali aj raperi Megan Thee Stallion a DaBaby.

Favoriti na zisk ocenení

Veľkou favoritkou je už spomínaná Dua Lipa, ktorej album Future Nostalgia označujú médiá za popovo dokonalý. Ponúka totiž nový pohľad na disco hudbu a definuje zvuk pre aktuálny pop. Niet divu, že je Future Nostalgia medzi uchádzačmi o tituly Album roka a Najlepší popový album.

Titulná skladba Don’t Start Now figuruje medzi kandidátmi na Nahrávku a Skladbu roka a aj Najlepší sólový výkon v pope. Okrem toho je Dua Lipa aj spoluautorkou a interpretkou piesne Un Dia (One Day), na ktorej spolupracovala s J Balvinom a Bad Bunnym (kategória Najlepší popový výkon dua alebo skupiny).

Druhým do partie veľkých favoritov je americký raper, spevák a textár Roddy Rich. Ak ho nepoznáš, je to veľká škoda. Jeho skladba The Box sa dostala medzi najstreamovanejšie za rok 2020. Rodák z Kalifornie sa tiež objavil v hite Rockstar, ktorý je nominovaný na Nahrávku roku. Ďalšie štyri nominácie si vyslúžil v žánrových kategóriách.

Prekvapenia medzi (ne)nominovanými

Medzi veľkými prekvapeniami je nula nominácií pre kanadskú popovú hviezdu The Weeknda. Jeho album After Hours totiž mnohí považujú za jeden z najväčších albumov roka. Spevák sa k tomu vyjadril cez svoje kanály na sociálnych sieťach takto: „Grammy ostávajú skorumpované.“

The Weeknda, ktorý vystúpi v polčasovej šou Super Bowlu, úplne prehliadli rovnako, ako Lukea Combsa, možno najúspešnejšieho mladého hitmakera. Harry Styles je po úspechoch s albumom Fine Line taktiež bez nominácií. Medzi ďalšie mená, ktoré ostali bez povšimnutia, patria napríklad Lady Gaga a Travis Scott.

Naopak, máme tu aj mená, ktoré nedosiahli žiadny výrazný úspech, no nominácie aj tak získali. Sú nimi napríklad soulová hudobná skupina Black Pumas alebo britský hudobník Jacob Collier.

Zdroj: YouTube, grammy.com, nytimes.com, europa2.sk, plotpoint.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár