Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

NOC S ANDERSENOM: Medzifakultné podujatie, na ktorom sme nechýbali ani my

Napísal na 3. apríla 2019

Študenti Fakulty masmediálnej komunikácie a Fakulty sociálnych vied prišli podporiť medzinárodnú akciu s názvom Noc s Andersenom. Toto podujatie koná každoročne v knižniciach po celom svete a zaostať nesmela ani naša alma mater.

Hviezdny kultúrny program

Pri Čítaní rozprávok s hercami návštevníci mohli počúvať predčítanie Romana Poláčika, člena Činohry SND, z knihy rozprávok od Pavla Dobšinského, Gabriely Dolnej, herečky Divadla Andreja Bagara či redaktorky z televízie Markíza Andrey Šprochovej.

Roman Poláčik v zostave obľúbených Oteckov Foto: Instagram/Roman Poláčik

Vedomostný kvíz o Dobšinskom a Andersenovi v Knižnici FSV pripravili šikovní študenti a študentky a ľudia mohli vďaka správnym odpovediam vyhrať lákavé ceny v podobe štipendia. V knižnici bol priestor aj pre prednášku Symboly v rozprávkach, ktorú pripravila študentka Filozofickej fakulty Diana Hurbanová.

Prišelcov zaujala aj netradičná výstava fotografií pedagógov FMK, ktorí spoločne s doktorandmi pózovali pred objektívom Kristiána Pribilu v úlohách filmových rozprávkových postáv od klasických príbehov po najnovšie diela populárnej kultúry.

V budove Auly Jozefa Matúša bola aj foto-stena Foto: Kristián Plaštiak

V Malej aule si všetci zaspomínali na detstvo, pretože sa tam premietali rozprávky z večerníčka, ale aj klasiky zo 70-80. rokov. Počas celého večera sa premietli dva filmy, Kytice (2000) od Jaromíra Erbena a Tak ďaleko, tak blízko (2014) od Jara Vojteka. Diváci si pri sledovaní mohli vychutnať šálku čaju a sladký koláčik.

O divadelné skultúrnenie programu sa postarala Divadelná skupina teatro ORLUS, ktorá si získala ľudí svojimi zábavnými rozprávkovými príbehmi.

Minulé ročníky

Pilotný ročník zorganizovali v roku 2000 Miroslava Čápová a Hana Hanáčková v Uherskom Hradišti. V knižnici vtedy prespalo dvadsať detí. Počas nasledujúcich osemnástich rokov sa z Noci s Andersenom stalo vyhlásené podujatie, ktoré si obľúbili aj deti v zahraničí. Zapojili sa ďalšie knižnice, vrátane slovenských, ale aj tie v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku či Španielsku.

Noc prebieha vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenia významného dánskeho rozprávkara, po ktorom podujatie nesie meno. V uplynulom roku sa vo všetkých krajinách zúčastnilo takmer 100-tisíc detí na vyše 1600 zaregistrovaných inštitúciách (Slovensko je po Česku krajinou s druhým najvyšším počtom detí).


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár


Pokračovať v čítaní

Další článok

Skuska