Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Nežná revolúcia sa vrátila, zmenila len názov. Postavme sa Za slušné Slovensko » Rádio AETTER
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nežná revolúcia sa vrátila, zmenila len názov. Postavme sa Za slušné Slovensko

Napísal na 11. novembra 2019

Písal sa rok 1989, keď vypukla Nežná revolúcia. Po skoro 30 rokoch sa podobná história zopakovala.

Tragická vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, Martiny Kušnírovej, rozpútala celoslovenský prevrat. Spustila sa revolúcia, v ktorej ľudia prosia za slušné Slovensko. Protesty, ktoré nielen prepisujú dejiny, ale prinášajú mnohé zmeny, budú navždy zakorenené v našich životoch.

„Chceme demokraciu!“

22. novembra 1989 usporiadali študenti prvú masovú demonštráciu na Námestí SNP. Zorganizovaná udalosť sa odvolávala na incident spred piatich dní, kedy príslušníci Zboru národnej bezpečnosti rázne zakročili voči demonštrantom v centre Prahy.

Študenti, známe osobnosti a obyvatelia Československa v uliciach Prahy. Zdroj: Pinterest

Magda Vášáryová, Milan Kňažko a Ján Budaj sa ujali mikrofónu. Prečítali vyhlásenie hercov SND a pozdravný list Václava Havla. Zhromaždilo sa tam približne 100 tisíc ľudí. V Prahe ich bolo ešte viac. Číslo sa pohybovalo okolo 200 tisíc. Organizátori usporadúvali pochody aj v iných mestách. Protestujúci sa ich mohli zúčastniť napríklad v Košiciach, Trnave či Banskej Bystrici, kde prišlo okolo tisíc ľudí.

Túžba po slobode, demokracii a samostatnosti krajiny a snaha o odstránenie komunistického režimu v Československu viedla ľudí ku konaniu. Iniciátori, študenti, herci, divadelníci a ostatné skupiny obyvateľov sa spojili, aby vytvorili v našej krajine hnutie, ktoré nieslo názov Verejnosť proti násiliu a v Česku Občianske fórum.

Vácval Havel sa prihovára demonštrantom. Zdroj: Pinterest

Prvá informácia, ktorá stupňovala protesty, bola falošná správa o smrti Martina Šmída zo 17. novembra 1989. Ako prvé ju sprístupnilo niekdajšie rádio Slobodná Európa. Rádio bolo založené vďaka kongresu USA, aby obyvateľom prinášalo aktuálne informácie o diktátorských režimoch.

Obmedzená komunikácia

Na Slovensko a do Česka prichádzali novinári z celého sveta, napríklad z Číny, Nemecka, Francúzka, Ameriky či Veľkej Británie. V tom čase totiž neexistovali možnosti, ako sprístupniť informácie na diaľku.

Sloboda krajine. Zdroj: Pinterest

Počas Nežnej revolúcie ľudia nemali príležitosť diskutovať o udalostiach v krajine prostredníctvom smartfónov, internetu či sociálnych sietí. Ostávalo im spoliehať sa na rozhovory s inými ľuďmi, či na telefonáty z pevnej linky. Informácie tiež získavali poštou alebo prostredníctvom rozhlasu.

Herci, umelci a divadelníci sa tajne stretávali a tvorili petície – vyhlásenia, pomocou ktorých vzniklo hnutie Verejnosť proti násiliu. Ľudia prichádzali do ulíc s nápismi typu: „Smrť komunistom, „Jakeša do koša“, nákresmi šibenice s nápisom KSČ. Nosili tiež truhly s menami Jakeš, Fojtík, Adamec. Ulicami sa niesli heslá: „Chceme pravdu!, „Chceme demokraciu!, „Poďte s nami.

Bojujeme za demokraciu. Zdroj: Pinterest

Vo vlaku z Bratislavy do Košíc sa stretli členovia Radošinského naivného divadla, herci, aktivisti a približne tisíc vysokoškolákov. Vlak Nežnej revolúcie postupne zastavoval. Vo väčších mestách niekoľko členov vystúpilo, lebo ich čakal prejav na miestnych pódiách.

Vzbura občanov a pomoc umelcov, ktorí participovali na pochodoch, napomohla k vzniku rozhlasového vysielania s názvom Slovo má verejnosť. Slováci spoločne s Čechmi dosiahli v roku 1989 veľké veci. Do ulíc prichádzali s nádejou a vierou za lepšiu budúcnosť. Zvládli to, totalitný režim padol ako domček z karát.

Túžba po slobode ľudí nenecháva chladnými. Zdroj: Facebook/ Za slušné Slovensko

Za slušné Slovensko

Protesty, počas ktorých ľudia skandujú a napätie v krajine stúpa. Mesiac po tragickej vražde novinára vyšli desaťtisíce ľudí do slovenský ulíc. Prišli s dvoma základnými požiadavkami. Prvou je nezávislé a dôsledné vyšetrenie vrážd a káuz, ktorým sa investigatívny novinár venoval. Druhou, je túžba po zodpovednej vláde, ktorá nie je spojená s mafiou a organizovanými zločinmi.

Námestie SNP v hlavnom meste prepisuje dejiny. V pamäti má mnohé protesty. Slovensko je už rok opäť v pohybe, ľudia sa búria a bojujú za lepšiu vlasť. Počas prvého výročia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ľudia znova vyšli do ulíc v 36 slovenských a 22 zahraničných mestách.


Investigatívneho novinára a jeho snúbenicu zavraždili vo februári 2018. Zdroj: Facebook/Za slušné Slovensko

„Nezabúdame a neodchádzame,“ ozývalo sa ulicami

Hodiny odbili 17:00 a na bratislavskom námestí odznelo 12 gongov. Evokovalo to 12 mesiacov od úkladnej vraždy. Na podujatí vystúpili herci, novinári i poľnohospodári. Počet zúčastnených sa vyšplhal na 30tisíc. Organizátori vyzývali mnohých politikov, aby odstúpili.

V Banskej Bystrici si na smrť Jána a Martiny spomínalo tritisíc ľudí. Odchádzali s ružami z novinového papiera, ako gesto pre nebohého novinára. V Košiciach sa stretnutie začínalo minútou ticha. Na pódiu stál Andrej Kiska so Zlaticou Kušnírovou, matkou Jánovej snúbenice.

Takéto protesty zažilo Slovensko naposledy pri páde komunizmu.

Umlčaní

Tieto protesty priniesli na trh aj novú knihu Umlčaní. Napísali a publikovali ju novinári z portálu Aktuality.sk, ktorí s Jánom pracovali. Televízia Markíza odvysielala dokument o zavraždenom novinárovi, a to presne po roku od jeho vraždy.

Za slušné Slovensko neorganizuje len občianske zhromaždenia, ale aj rôzne diskusie. Tie prebúdzajú v ľuďoch spomienky na dôležité historické momenty. K organizátorom sa pripojili aj farmári, zdravotné sestry, učitelia, študenti či umelci. Snažia sa ľudí motivovať, inšpirovať a prebudiť v nich odvahu a zodpovednosť voči našej krajine.

„Nikdy sa nevzdám, budem tu navždy, aj keď zostanem sám, nik ma nezavraždí,“ Jánove verše poprela ruka vraha.

Nežná revolúcia spred 30 rokov stále je a podľa výpovedí ľudí aj zostane v povedomí mnohých, ktorí o nej počuli, či dokonca ju aj zažili. Pripomíname si ju dodnes.

Zdroj: Facebook, Youtube, zaslusneslovensko.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár