Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Najznámejšia doména oslavuje

Napísal na 20. marca 2015

Doména .com so svojim nevšedným príbehom oslavuje. Tvorcovia ani netušili, že sa stane neodškriepiteľnou súčasťou internetu. Prvýkrát bola použitá 18.marca 1985.V súčasnosti si bez nej internet ani nevieme predstaviť.

Príbeh domény začala písať spoločnosť Symbolics, ktorá sa venovala výrobe počítačov. Zo všetkých domén si vybrala práve tú, ktorú dnes všetci veľmi dobre poznáme „com.“ Najstaršia stránka s touto koncovkou aktívne existuje dodnes. V roku 2009 ju kúpila investičná skupina a poskytuje na nej zaujímavosti zo sveta biznisu a histórie internetu.

domena 1

V roku 1987 panovalo procesu registrácie Ministerstvo obrany. Počas toho obdobia existovalo len 100 registrovaných domén. Medzi nimi boli aj niektoré známe značky ako IBM, Intel, Apple alebo Adobe.

Neskôr, v roku 1990, sa v CERN-e prebudil k životu Worl Wide Web, čo viedlo k nárastu počtu .com domén. Potom pre nich nasledovalo 25 plodných rokov kedy vznikli stránky Microsoft.com, eBay.com, Twitter.com, Facebook.com, Amazon.com a snáď najznámejší Google.com. Bez tejto koncovky by sme si ich dnes vedeli predstaviť už len ťažko.

domena obrazok

V roku 2000 existovalo už obdivuhodný počet  týchto registrovaných domén a to konkrétne 20 miliónov. V súčasnosti sa takmer každú sekundu zaregistruje nová. Časom, sa do popredia možno prebojujú aj iné, no táto zostane navždy tá najpopulárnejšia.

Zuzana Hodásová