Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

TOP 10: najlepšie slovenské a české rapové albumy za rok 2020

Napísal na 2. februára 2021

V tomto zozname vám prinášame najlepšie rapové albumy za rok 2020. Ako sa darilo našim rapovým interprétom?

Aj napriek zrušeným koncertom českí a slovenskí raperi neodsunuli hudbu na druhú koľaj. Práve naopak, uzamkli sa v štúdiách a venovali sa viac jej vydávaniu a rôznym projektom. Za zmienku určite stojí aj #hot16challenge, ktorej cieľom bolo podporiť charitatívne zbierky.

10. Mezi prsty – Paulie Garand & Dj Wich

Spolupráca vo forme uceleného projektu týchto legiend bola len otázkou času. Očakávanie to naplnilo a dokonca aj predčilo. Unikátom albumu sú aj špeciálne vytvorené grafiky ku každej skladbe. Paulie je momentálne vo svojej životnej forme a dokazuje to aj jeho ešte čerstvé EP Monology, ktorého súčasťou je aj skladba venovaná pamiatke zosnulému Mac Millerovi.

9. Voilà – Konex

Mladý slovenský producent, ktorý ešte len nedávno pôsobil pod hlavičkou Milion+, sa už dlhšiu dobu venuje aj samotnému rapovaniu. Jeho sólo album Voilà bol príjemným prekvapením a podobne, ako aj Paulie Garand, stihol vydať tento rok aj krátke EP Solo Dolo.

8. 100ry – Dame

Tretina skupiny DMS sa po veľkom úspechu s albumom Selfmade začala venovať viac aj sólo tvorbe. Dame sa na albume kompletne postaral o hudobnú stránku. Všetky beaty si vytvoril sám a sú zložené z hlášok zo správ a instagramových príbehov. Proces tvorby beatov zdokumentoval aj do videa.

7. Mixdown Mixtape vol. 3 – Martin Matys

V sérii Mixdown Mixtape sa Matys snaží odovzdať poctu svojim obľúbeným producentom tak, že rapuje do ich najznámejších beatov. Matysov ikonický prednes a dokonalá lyrika posunula tento album na vysokú úroveň, ktorá je primárne určená práve fanúšikom toho pravého surového rapu.

6. Zabijem sa! – Fvck_Kvlt

Depresia, hnev, skepsa, pocity úzkosti, ale aj radostný pocit zo zmierenia sa so životom. Aj toto je album Zabijem sa!, ktorému sme venovali samostatný článok s recenziou. Trnavský pankáč Denis Bango a zároveň aj člen kapely The Wilderness vydal druhý sólo album pod svojím rapovým pseudonymom Fvck_Kvlt a zožal obrovský úspech nielen na lokálnej scéne.

5. OG – Separ

OG slovenského rapu a druhá tretina skupiny DMS si len utvrdzuje svoju pozíciu na vrchole rapovej scény. Aj keď svoj rekord v predaných kusov CD v predpredaji neprekonal, tak predaj siedmich tisícok nosičov opisuje Separ ako: „Vlastniť jednorožca alebo mať chalupu na Jupiteri.“

4. OK – Nerieš

Pezinské duo Nerieš nás tento rok potešilo tretím štúdiovým albumom. OK je výsledkom profesionálneho prístupu ku hudbe a láska k muzike je cítiť pri vypočutí každej jednej skladby. Za zmienku stoja aj výborné spolupráce s najznámejšími menami z rapovej scény.

3. Leto v kufri – Gleb

„Big boy Gleb“ vydal tento rok krátky, no napriek tomu výborný album. Za jeho ikonickú skladbu by sme definitívne označili DaysGo. Vznikla aj vďaka fanúšikom, ktorí do nej prostredníctvom súťaže mohli prispieť vlastnými slohami. Autor najlepšieho rapového albumu za rok 2019 z nášho rebríčka potešil svojich fanúšikov tento rok aj sériou fristajlyn, v ktorej rapuje svoje nevydané texty bez štúdiovej úpravy.

2. Prozyum – Yzomandias

Yzomandias prichystal fanúšikom počas tohto roku rovno dve prekvapenia – EP Melanž a album Prozyum. Obidva spomenuté projekty patria k úplnej špičke toho, čo sa v našich končinách dokázalo za rok 2020 vyprodukovať. A práve to druhé spomenuté si zaslúži pre svoju rôznorodosť druhé miesto v našom rebríčku.

1. Barvy – Viktor Sheen

A měl jsem černobílej svět, a teď vidim tolik barev, že mi přestalo bejt zle.“ Aj toto je jedna z ikonických fráz, ktorá nám ostane po vypočutí albumu silno v pamäti. Viktor si obhájil minuloročné ocenenia albumu roku za „Černobílí svět“ neviazaným pokračovaním s názvom Barvy. Silné témy v kombinácii s Viktorovým unikátnym prejavom jednoznačne patria medzi najlepšie rapové albumy v našom rebríčku.

Zdroj: Genius, Youtube, Refresher


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár