Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Na Profesia days dostalo prácu desiatky ľudí

Napísal na 7. marca 2014

unnamed (2) BRATISLAVA- v dňoch 5. a 6. marca 2014 sa v bratislavskej Inchebe konal už dlhoočakávaný 5. ročník najväčšieho veľtrhu práce na Slovensku s názvom Profesia days. Aj vďaka tejto akcii si mnohí absolventi vysokých škôl, mamičky po materskej dovolenke a ostatní ľudia neúspešne hľadajúci si prácu už nejaký ten čas. Vytúžený „job“ konečne našli.

Škála vystaviteľov na veľtrhu bola skutočne obrovská (tento rok to bolo viac než 135 slovenských a zahraničných zamestnávateľov). Hľadali sa pracovníci v oblasti administratívy, manažmentu, vzdelávania či farmácie. Ak vás nejaká ponuka zaujala, jednoducho ste nechali firme svoj životopis, poprípade rovno podpísali pracovnú zmluvu (aj také prípady sa našli). Preskúmali sme pár stánkov a pozisťovali, aké znalosti/kvalifikáciu vyžadujú vystavovatelia od svojich budúcich zamestnancov.

Prvý stánok, ktorý sme navštívili patril neveľkej výrobnej spoločnosti zaoberajúcej sa elektrotechnickou výrobou pre telekomunikačný priemysel. Hlavná náplň práce firmy Ceragon Networks, s.r.o. je výroba, montáž, a taktiež servis vysokofrekvenčných vysielačov a prijímačov. Spoločnosť sídli v Liptovskom Hrádku a na trhu pôsobí už od roku 2006. Hľadajú zamestnancov so základným elektrotechnickým a telekomunikačným zameraním, ktorí vedia plynule po anglicky alebo nemecky. Program firmy je, ako sami hovoria, dôkladne prepracovaný a prispôsobený pre zamestnancov a príslušníkov rodiny. „Už po prvých hodinách veľtrhu sa nám podarilo zamestnať pár nových členov,“ hovorí radostne Jaroslav Grygár, HR Manager at Ceragon Networks s.r.o. pre Slovensko.

050320142119

Po navštívení malého stánku firmy Ceragon Networks, s.r.o. naše nohy zablúdili do (na prvý pohľad) väčšieho stánku jazykovej školy International House Bratislava, ktorá je jednotka na trhu vo svojej oblasti. Vyučujú anglický, nemecký, ruský, španielsky, taliansky, francúzsky jazyk a slovenčinu pre cudzincov na všetkých úrovniach od A1 až po C2. Táto známa jazyková škola okrem toho, že hľadala nových jazykovozdatných lektorov, ponúkala aj možnosť otestovať si úroveň cudzieho jazyka. Testovanie zahŕňalo online test obsahujúci 150 otázok (po ich vyplnení vás podľa bodov zaradilo na dosiahnutú úroveň) a rozhovor s native speakerom (tam ste sa mohli otestovať v reálnej komunikácii). Po dokončení oboch častí ste dostali potvrdenie o predpokladanej úrovni jazyka, ktorú ovládate. Ak ste z Bratislavy a už dlhšie váhate nad nejakým jazykovým kurzom, International House Bratislava je pre vás to pravé. Sídlia na Námestí SNP, v centre Bratislavy nad McDonaldom.

050320142128

V sekcii určenej pre absolventov sme objavili automobilovú spoločnosť Faurecia Slovakia, s.r.o., ktorá dodáva komponenty v štyroch obchodných kľúčových skupinách: automobilové sedačky, technológie kontroly emisií, interiéry a exteriéry automobilov. Momentálne sú v ponuke najmä pozície v zahraničí (Španielsko, Nemecko, Amerika), takže aktívna znalosť jazyka je podmienka. Vítaní sú najmä absolventi študijných odborov technického smeru zameraní na strojníctvo, priemyselné inžinierstvo, výrobné technológie a kvalitu výroby, ale aj absolventi ekonomického a humanitného zamerania (financie, účtovníctvo, personalistika). Okolo stánku sa v ten deň motalo veľa záujemcov o prácu v zahraničí. Nechali tam svoje životopisy a v budúcnosti ich čaká ešte ústny pohovor.

050320142125

Posledný stánok, ktorý sme navštívili a vyspovedali, bol stánok spoločnosti Lidl Slovensko. Ponúkal trainee program určený pre študentov piateho ročníka VŠ s aktívnou nemčinou (slovom i písmom). Dĺžka trvania tohto programu je 24 mesiacov a pozostáva z troch fáz. Prvá „základná“ fáza je určená na zapracovanie a získanie skúsenosti v oblasti predaja (trvá 9 mesiacov). Druhá fáza nesie názov „orientačná“ a v nej máte možnosť získať odborné znalosti a skúsenosti v rôznych oddeleniach centrály v Bratislave (trvá 8 mesiacov). Posledná fáza je fáza „prehlbovacia“, ktorá je spojená aj s pobytom v zahraničí (preto je potrebná aktívna nemčina), pričom pracujete už na nejakom konkrétnom oddelení a projekte. Trvá 7 mesiacov. Ak ste študenti posledného ročníka alebo čerství absolventi, tak neváhajte a zapojte sa do tohto lákavého trainee programu. Okrem vycestovania, nadobudnutia množstva praktických skúseností, je súčasť programu aj motivujúce finančné ohodnotenie.

050320142126

050320142127

Na veľtrhu sa nenachádzali len klasické stánky firiem, ktoré hľadali zamestnancov v rôznych oblastiach, ale mohli sme sa tešiť aj z prednášok známych osobností. My sme mali to šťastie a stihli sme (asi najočakávanejšiu) prednášku generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku na tému Hodnoty verejnosprávnosti/Má v 21. st. verejnoprávne médium ešte zmysel?. Okrem neho rečnili napríklad aj Rasťo Kulich, Kamil Aujeský, Roman Kurnický a iní profesionáli vo svojom odvetví.

Veľtrh bol spestrený aj rôznymi súťažami, stánkami s jedlom a pitím zadarmo a aj možnosťou otestovať si úroveň cudzieho jazyka.

Akcia bola perfektne zorganizovaná. Niektorí hneď podpisovali pracovné zmluvy, iní sa aspoň zorientovali, aké sú na trhu možnosti. Dúfame, že tradícia bude pokračovať a ďalší rok sa budeme môcť tešiť na minimálne takýto úspešný ročník Profesia days, aký bol tento.

Text: Karin Fronková, Frederika Kuzminová
Fotografie: Karin Fronková, Frederika Kuzminová