Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

V Trnave na bicykli v každom veku vďaka novému projektu pre seniorov

Napísal na 11. apríla 2022

Ako vziať na cyklovýlet staršiu osobu, ktorej zdravotný stav už bicyklovanie neumožňuje? A ako môžu dobrovoľníci spríjemniť čas osamelým starším ľuďom? Na obidve otázky prináša odpoveď projekt Cycling Without Age, ktorý prichádza pod názvom Na bicykli v každom veku aj do Trnavy. Stačí k nemu dobrovoľník, tzv. kapitán, pasažier a špeciálny bicykel – rikša.

V piatok 8. apríla 2022 si jazdu na rikši vyskúšali klienti Zariadenia pre seniorov na Ulici Terézie Vansovej. Všetko potrebné im aj zamestnancom ZpS vysvetlili zástupcovia neziskovej organizácie Cycling Without Age.

„Za začiatok sme sa rozhodli tento projekt spustiť v Zariadení pre seniorov. Prvé jazdy s nimi absolvujú sociálni pracovníci a v ďalších krokoch oslovíme aj verejnosť. Chceme, aby sa rikše vezúce seniorov stali súčasťou Trnavy ako Trnavský bikesharing a cargo bicykle pre rodiny s deťmi. Veríme, že nájdeme dostatok dobrovoľníkov, ktorí sa do projektu zapoja, a spoločne potešíme mnoho klientov zariadení sociálnej starostlivosti,“ hovorí viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská.

Jazdu na rikši vyskúšali klienti Zariadenia pre seniorov na Ulici Terézie Vansovej. Zdroj: trnava.sk

Kapitáni budú spolu so seniormi podnikať kratšie i dlhšie cyklovýlety po meste. Kvalitné siete cyklochodníkov zabezpečia bezpečné a príjemné jazdy. Vodičom uľahčí v šliapanie do pedálov rikše elektromotor, poľahky teda odvezú aj dvoch pasažierov pohodlne usadených vpredu.

Projekt Cycling Without Age

Byť na vzduchu, užiť si jazdu a cítiť vietor vo vlasoch – to sú veci, ktoré sú pre mladších ľudí samozrejmé až obyčajné, pre staršie generácie sú však často už nedosiahnuteľné. Na rikšiach síce aktívne nebicyklujú, no i tak pre nich takýto výlet môže znamenať veľmi veľa. Nejde totiž len o samotné vozenie sa, ale aj o stretávanie sa s novými ľuďmi, spoločne strávený čas, rozhovory a pozornosť, ktorú im niekto venuje. Projekt obohatí aj samotných dobrovoľníkov tým, že búra medzigeneračné rozdiely. To všetko povyšuje túto myšlienku z obyčajného cyklovýletu na aktivitu s hlbším zmyslom a sociálnym rozmerom.

Autorom myšlienky Cycling Without Age je Dán Ole Kassow. Keď jeho otec ochorel, nemohol už vysadnúť na bicykel, veľmi si však prial tento pocit ešte zažiť. Po jeho smrti prišiel Ole na netradičný nápad, ako toto želanie splniť mnohým ďalším seniorom, a jeho nápad sa vďaka nadšeným dobrovoľníkom šíril ďalej. V súčasnosti funguje v 2 500 mestách po celom svete, ku ktorým sa teraz pridáva Trnava.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár