Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Malcolm & Marie: Film, ktorý rozdelil svojich divákov

Napísal na 27. februára 2021

Film Malcolm & Marie vyšiel na Neflixe na začiatku februára. Špecifický film už stihol rozdeliť fanúšikov na očarených a unudených. Prečo je novinka obľúbená aj kritizovaná zároveň?

Film Malcolm & Marie je čiernobiely. Okrem farby je výnimočný aj tým, že ho natočili ako prvý film počas pandémie v súkromnom dome v Kalifornii. Všetci tam dodržiavali prísne opatrenia a počet ľudí v štábe bol minimálny. Herci sa dokonca museli starať o svoju vizáž a kostýmy sami.

Dej filmu rozpráva o režisérovi Malcolmovi a jeho priateľke Marie. Film začína ich príchodom z premiéry Malcolmovho prvého celovečerného filmu, ktorý zožal veľký úspech. Malcolm sa z toho teší, ale Marie je na neho nahnevaná a nepáči sa jej, že jej Malcolm nepoďakoval počas jeho reči. Práve ona mu totiž ponúkla svoj vlastný príbeh, ako námet filmu. Celá noc je plná ich výčitiek, hádok, klamstiev, snahy porozumieť si, uzmieriť sa a zachrániť vzťah.

 

Film hodný ocenenia?

Aj keď u nás tento film nevyvolal veľký rozruch, v USA patrí na prvé miesta sledovanosti. Podľa amerického recenzného portálu Rotten Tomatoes 69 % z 250 respondentov ohodnotilo tento film na 3,7/5 bodov. Film opísali slovami: „Malcolm & Marie nie vždy plní očakávania divákov, ale jeho nedostatky sú kompenzované silnou chémiou medzi hviezdami filmu.“ Dokonca sa uvažuje, že by tento minimalistický film aj jeho herci mohli byť nominovaní na Oscara.

Úspech filmu tiež zvýrazňuje jeho herecké obsadenie. Vo filme nájdeme len dve hlavné postavy, ktoré stvárnili Zendaya (Marie) a John David Washington (Malcolm). Režisér a scenárista Sam Levinson spolupracoval už so Zendayou na seriáli Eufória. Preto vedel, čo presne sa jej hodí a kde najlepšie vynikne jej talent. Scenár taktiež sadol Johnovi D. Washingtonovi, ktorého môžeme poznať z nedávneho filmu Tenet. Obaja herci mali ťažkú úlohu, keďže celý film sú na plátne len oni dvaja. Ale ako môžeme vidieť, v ich náročných monológoch a dynamických dialógoch sa do rolí dokonale vcítili.

Zendaya a John D. Washington hrali jediné dve postavy vo filme. Zdroj: hollywoodreporter.com

Počas celého filmu sledujeme dlhodobý vzťah Malcolma a Marie, ktorí si toho prežili veľa a navzájom sa dobre poznajú. Ich hádky sú naozaj realistické a každý, kto zažil nejaký vzťah, sa v nich nájde. Diváci majú možnosť sa pri každej hádke prikloniť k jednej z postáv, ktorej držia palce. Ozajstné nezhody medzi Malcolmom a Marie spôsobujú, že divák nevie, kto je vinný.

Ponorenie do deja nám tiež uľahčuje skvelá technická stránka snímky. Zábery kamery zachytávajú presne tie body, ktoré potrebujeme vidieť pri hádke, Mariinom varení či Malcolmovom monológu. Ich dĺžkou utvrdzujú diváka v dôležitosť povedaného. Strih a uhly kamery sú natoľko presné, že vďaka nim si dokážeme detailne predstaviť celý interiér domu, kde sa všetko odohráva.

Film o ničom?

Minimalistický film sa okrem obdivu stretol s veľkou vlnou kritiky. Will Gompertz z BBC News udelil filmu 2/5 hviezdičiek a opísal ho takto: „John David Washington a Zendaya sa hašteria vyše hodiny, počas ktorej sa občas mihne skvelá scéna zobrazujúca pár v domácnosti. “  

Veľa kritikov vytýka tvorcom filmu nezáživný, ba až nudný dej. Podľa nich je film natiahnutý na zbytočných 90 minút, kde skutočný príbeh sa odohráva len v prvých 20 minútach. Scenár je príliš jednoduchý a povrchne vypracovaný, preto je príbeh nezaujímavý a opakujúci sa dokola.

Malcolm & Marie

Podľa niektorých kritikov je film nudný a nezáživný. Zdroj: pinterest.com

Okrem deja čelí kritike aj počet hercov. Podľa nepriaznivcov iba dve postavy v celom filme nedokážu vytvoriť zaujímavý príbeh pre diváka. Rovnako sa poukazuje na rozdielne výkony u oboch hercov, za čo vinia scenáristu a režiséra filmu Sama Levinsona. Scenár vraj písal vhodnejší pre Zendaye, s ktorou už pracoval na seriáli Eufória a John D. Washington sa s tým musel popasovať.

Skvelý alebo hrozný?

Zaujímalo nás, ako to vidia ľudia v našom veku, či sa im film Malcolm & Marie páči, alebo naopak. Preto sme si spravili malý prieskum u našich čitateľov.

Všetkým respondentom sa veľmi páčilo, že film bol čierno-biely, čím ich zaujal hneď. Rovnako všetci vyzdvihovali herecké výkony Zendaye a Washingtona, ktorí zvládli svoje role bravúrne. „Páčilo sa mi ako sa režisér hral s emóciami a pohľadmi divákov na Malcolma a Marie. V jednom momente mi bolo ľúto Malcoma a vinila som Marie, o pár scén neskôr to bolo zase naopak,“ ocenila prácu režiséra Ema.

Malcolm & Marie

Herecké výkony vo filme sa páčili všetkým našim respondentom. Zdroj: netflix.com

Okrem hercov a režiséra si naši respondenti všímali aj prostredie, v ktorom sa natáčalo. Takto ho ohodnotila Alexandra:  „Prostredie krásne ladilo s témou. Ten dom a okolie filmu dodávali pocit, že sú len oni dvaja a nikto iný.“

Niektorí respondenti priznali, že čakali od filmu viac ako dostali. „Tie ich hádky o tom istom boli na mňa dlhé. Celý film som čakala, že sa tam niečo udeje ale nič sa nestalo,“ priznala Bella. Z 16 opýtaných by si tento film znova pozreli až 3/4 a zvyšná 1/4 ho už netúži vidieť.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár