Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

RECENZIA: Zaslúži si filmová novinka M3GAN titul horor roka?

Napísal na 28. januára 2023

Po strašidelných bábikách ako bol Chucky alebo Annabelle prichádza na scénu M3GAN. Hlavu tejto kovovej bábiky tvorí umelá inteligencia, ktorá je v dnešnej dobe veľkou témou. Prečo sa však táto novinka v očiach divákov nepovažuje za horor? Naša recenzia vám to všetko vysvetlí.

Bábika M3GAN sa mala stať celosvetovým hitom na trhu inteligentných hračiek pre deti. Recenzia príbehu nám však postupne ukazáže, že sa tomu tak nestane. Okrem M3GAN vo filme vystupujú aj 2 ďalšie hlavné postavy, malá Cady a jej teta Gemma, ktoré si zahrali Violet McGraw a Allison Williams. Toto dielo spolupráce Jasona Bluma a Jamesa Wana je možným začiatkom novej série.

M3GAN ako náhrada za rolu rodiča

Cady cestou na lyžovačku príde počas tragickej nehody o svojich rodičov a opateru preberie jej teta Gemma. 30-ročná programátorka, ktorá celý život obetovala svojej práci pre spoločnosť na výrobu detských hračiek, sa má zrazu starať o 8-ročné dievčatko. Gemma nikdy nemala vzťah ku deťom a do tejto novej roly sa jej obúva ťažko.

Úlohu rodiča prenechá preto spomínanej M3GAN. Jej meno je v skutočnosti skratka pre Model 3 Generative Android. Ona ju nahradí v skutku výborne. Čaká na Cady pred kúpeľňou, pripomína jej spláchnutie záchoda, umytie rúk a celú noc je pri nej v izbe, keď spí.

Gemma do jej kódu vložila funkciu samoučenia, takže pri spojení s malou Cady si privlastnila úlohu, že ju musí strážiť pred akoukoľvek hrozbou.

M3GAN recenzia
Recenzia k filmu M3GAN sa odlišuje. Zdroj: universalpictures.com

M3GAN týmto chránením začne odstraňovať potencionálne hrozby, ktoré by mohli ublížiť Cady. Najprv to je len pes, no potom nepriamo zaviní smrť jej spolužiaka v škôlke či priamo zavraždí susedu. To je ten moment, kedy by si diváci hororov povedali, že sa začala konečne strašidelná časť filmu.

Dokopy sa jej počas filmu podarí zabiť 6 ľudí a psa. Film zhodnotil aj študent Dominik: „Malo to veľký potenciál, páčila sa mi zapracovaná myšlienka s umelou inteligenciou, ale škoda, že tých hororových častí tam bolo málo.“

Žiaden strach, málo krvavých scén či naťahovaný začiatok. To sú najčastejšie dôvody divákov, pre ktoré sa M3GAN určite nestane ich obľúbencom. „Kamera nebola nikdy priamo pri scéne vraždy, akokeby to nepriamo cenzurovali, aby to mohli pozerať aj deti“ zhodnotila typ záberov diváčka Andrea.

M3GAN recenzia
Občas ste zabudli, že M3GAN je len robot. Zdroj: universalpictures.com

Vo filme je spomenutých viac vtipných a humorných narážok z úst hlavných 3 postáv. Filmári si uťahujú aj zo samotnej M3GAN. Na dobrú noc začne Cady spievať známy hudobný hit Titanium od speváčky SIA, aj keď ona sama je vytvorená aj z titánu. Sebaparodovanie zobrazujú aj pri chodbovej naháňačke, kde M3GAN začne tancovať a podá výborný výkon v zobrazovaní obrovskej arogancie robota voči ľuďom.

Ako hodnotí film internet?

Film M3GAN si za našimi hranicami vyslúžil veľa chvály a menej kritiky ako u nás. Recenzie na zahraničných portáloch sú oveľa pozitívnejšie. „M3GAN je úžasný, strašidelný, nový prírastok do hororového podžánru zlých bábik,“ píše kritička portálu Metacritic Alejandra Martinez. Na stránke Rottentomatoes by film odporučilo z viac ako 2500 recenzentov až 79% divákov.

Z celkového počtu recenzií, ktorých bolo na csfd.cz 74, boli iba dve s plným počtom hviezdičiek. Napriek takému hodnoteniu bolo spomenuté možné doladenie filmu. „Existuje 100 filmov, ako partička skončí niekde v lese. Uvítal by som novú vlnu. Veľa vecí by sa dalo vychytať a mohla z toho byť podľa mňa čistá topka,“ spomenul recenzent tohto portálu.

Celkovo by sme M3GAN hodnotili ako úspešný, ale určite by sme ho nezaradzovali medzi horory. Myslíme si, že by sa mal označovať iba ako sci-fi thriller.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár