Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Lumen, Pohoda, Uprising: Letné hudobné festivaly, ktoré si tento rok nemôžete nechať ujsť

Napísal na 14. apríla 2023

Premýšľate nad tým, ako budete tráviť leto? Ako každý rok, aj tento je plný hudobných akcií rôznych žánrov. Svoje si nájdu milovníci hip hopu, rocku, popu alebo reggae. Preto vám prinášame letné hudobné festivaly, ktoré sú plné kvalitnej hudby a zaujímavých aktivít.

1. Festival Lumen 2023

Lumen Festival je okrem nezabudnuteľnej atmosféry známy aj gospelovou hudbou a príjemnými stretnutiami. Postupne sa stal jedným z najväčších gospelových festivalov v strednej Európe. Aj pomocou spolupráce s rádiom Aetter sa snaží osloviť neveriacich, aby aj oni dokázali pocítiť dotyk Boha pomocou hudby.

Na pódiu vystúpia skupiny Trinity, LIN D a nebude chýbať ani Godzone. Práve tá je známa spojením náboženstva a modernej hudby, ale aj evanjelizáciou mladých na Slovensku prostredníctvom turné. Jedinečný zážitok festivalu si môžete užiť v areáli Mestskej radnice v Trnave už 9. – 10. 6. 2023.

Letné hudobné festivaly, ktoré si tento rok nemôžete nechať ujsť
Slogan Festivalu Lumen 2023. Zdroj: Facebook/Festival Lumen

2. Hip Hop Žije Bratislava 2023

Jedna z najznámejších hip-hopových akcií na Slovensku tento rok oslavuje svoje desiate výročie. Pri organizácii prvého festivalu Hip Hop Žije boli mnohé známe tváre slovenského rapu na začiatku kariéry a niektoré ani nevedeli, že dnes budú ovládať scénu. Kontrafakt v tom čase chystal prelomový album Navždy. Organizátori sľubujú „najväčšiu rapovú udalosť roka“ plnú známych mien.

Headlineri podujatia sú Kontrafakt, Nik Tendo, Separ a Yzomandias. Ďalšími vystupujúcimi sú napríklad Porsche Boy, Alan Murin, Calin, Ektor, Gleb, Nerieš, Samey alebo Radikal Chef. Nabitý program plný rapu si môžete užiť od 30.6. – 1.7. 2023 na Zlatých pieskoch v Bratislave.

Letné hudobné festivaly, ktoré si tento rok nemôžete nechať ujsť
Program festivalu Hip Hop žije 2023. Zdroj: Hip Hop Žije

3. Pohoda Festival 2023

Festival, ktorý vznikol v roku 1997, ponúka širokú škálu alternatívnej hudby. Svoje si nájdu milovníci indie, rocku, housu, reggae, metalu alebo klasickej hudby. Pre Pohodu sú okrem hudobného výberu typické aj zábavné atrakcie, festivalové hudobné noviny, literárne besedy, divadelné predstavenia, tanečné workshopy či diskusie. V súčasnosti patrí medzi najlepšie letné hudobné festivaly.

Na hlavnom pódiu vystúpia Central Cee, Wet Leg, Jamie XX a Sofi Tukker. Okrem nich sa na Trenčianskom letisku ukážu aj ďalšie zahraničné mená: Rico Nasty, Hazey, Viagra Boys, Alina Pash, groove& alebo Blanco Teta. Nebudú chýbať ani slovenskí umelci, ktorí určite stoja za vypočutie. 24. ročník festivalu sa bude konať 6.- 8. júla 2023 na letisku v Trenčíne.

Letné hudobné festivaly, ktoré si tento rok nemôžete nechať ujsť
Atmosféra minuloročného Pohoda Festivalu. Zdroj: Pohoda Festival

„Pohodu sa snažíme robiť s rovnakým prístupom, ako keď pozývate niekoho k sebe domov na návštevu. Chcete, aby sa u vás cítil dobre, aby mal dobrý program, aby si mal kde sadnúť a aby sa dobre najedol,“ vraví Michal Kaščák.

4. Grape Festival 2023

Grape Festival je zameraný na súčasnú populárnu slovenskú a svetovú hudbu. Z pôvodne malého podujatia je to momentálne jeden z najväčších hudobných festivalov na Slovensku. Svojou prezentáciou menej známych umelcov z domova aj zahraničia si získava pozitívne ohlasy.

Headlinermi podujatia sú Yungblud, Foals a M83. Medzi ďalšie zahraničné mená patria napríklad Modeart, Netsky, SKAAR či EKKSTACY. Umelci Para, Jana Kirschner alebo Berlin Manson potešia priaznivcov slovenskej hudobnej scény. Na rozdiel od minulých rokov sa tohtoročný Grape bude konať 11. – 12. augusta na letisku v Trenčíne.

Yungblud - Neadliner festivalu Grape 2023
Jeden z hlavných spevákov na Grape Festivale 2023 – Yungblud. Zdroj: NME

5. Lovestream Festival 2023

Už minulý rok nasadil festival Lovestream latku vysoko svojím programom, na ktorom vystúpili Zara Larsson, Red Hot Chili Peppers a Dua Lipa. Tým sa zaradil medzi najpopulárnejšie letné hudobné festivaly. Bude konať aj tento rok, avšak v novom termíne, na novom mieste a s novými svetovými umelcami. Návštevníkov čaká množstvo pridaných doplnkových aktivít, niekoľko stageov alebo kempové mestečko.

Zo zatiaľ zverejnených vystupujúcich sa môžete tešiť na veľké hviezdy ako The Killers, Martin Garrix, Jason Derulo, Rag´n´Bone Man či Alvaro Soler. Podujatie v nedeľu zavŕši rocková skupina Imagine Dragons. Veľkolepá šou sa bude konať 18. – 20. augusta 2023 v Bratislave.

6. Uprising Festival 2023

Uprising alebo aj „Festival spájajúci ľudí rôznych kultúr, etník a rás“ patrí medzi najväčšie reggae podujatia v okolí. Svojim názvom a dátumom pripomína významnú historickú udalosť Slovenské národné povstanie. Okrem kvalitnej hudby ponúka aj workshopy, športové akcie, stand-upy a diskusie.

Na celkovo štyroch pódiách vystúpia headlineri Barrington Levy či Dizzee Rascal a poriadnu šou predvedú aj Akustika, New York Ska Jazz Ensemble, L’entourloop alebo Macka B. Príjemnú atmosféru si môžete užiť 25. – 26. 8. 2023 na Zlatých pieskoch v Bratislave.

Letné hudobné festivaly - Uprising 2023
Program Uprising Festivalu 2023. Zdroj: Uprising

BONUS: Medzinárodné letecké dni SIAF 2023

Pokiaľ letné hudobné hudobné festivaly nie sú vaša šálka kávy, môžete sa pozrieť na Medzinárodné letecké dni SIAF. Na svoje si prídu milovníci historických lietadiel, ale aj súčasnej vojenskej letovej techniky. Program je plný prezentácie leteckej techniky a atrakcií pre rodiny s deťmi. Tento rok sa uskutočnia 2. – 3. septembra 2023, pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky na letisku Kuchyňa, Malacky.

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár