Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Kvalifikačný turnaj doma. Kde budú ďalšie dva?
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Slovensko bude hostiť jednu z troch kvalifikácií

Napísal na 10. decembra 2023

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) určila Slovensko ako jedného z troch organizátorov kvalifikácie na zimné olympijské hry (ZOH) v hokeji. Minuloroční bronzoví medailisti si teda zahrajú kvalifikačný turnaj doma.

Ide o kvalifikáciu na ZOH 2026 do Milána a Cortiny d’Ampezzo. Kvalifikačný turnaj sa bude odohrávať doma, v Bratislave od 29. augusta do 1. septembra 2024. Okrem Slovenska budú hostiť rozhodujúce boje aj Lotyšsko a Dánsko.

V Tipos Aréne by sa mali hrať zápasy medzi Slovenskom, Kazachstanom, teoreticky Bieloruskom a najhorším kvalifikantom z 3. kola. Na Olympijské hry sa dostane len víťaz. Slovenská hokejová reprezentácia sa podľa oficiálnej stránky IIHF nachádza na 9. mieste v IIHF rebríčku. Priamo na šampionát postupuje prvých osem.

Osem najlepších

Pod piatimi kruhmi by sa podľa portálu sportnet.sme.sk mali predstaviť: Kanada, Fínsko, Rusko, USA, Nemecko, Švédsko, Švajčiarsko a Česko. Istú účasť má aj domáce Taliansko a traja víťazi z kvalifikačných turnajov.

Slováci sa zúčastnili v kvalifikácii aj pred ZOH 2022, ktorá sa odohrávala opäť v Bratislave. Z hlavného mesta Slovenska sa im podarilo postúpiť cez Rakúsko, Poľsko, Bielorusko na olympiádu do Pekingu. Z Číny priniesli historicky najväčší olympijský úspech – bronzové medaile.

Kvalifikačný turnaj doma
Slovensko je historicky prvou krajinou, ktorá získala medailu z pozície kvalifikanta. Zdroj: pixabay.com

A-skupinu tvoria reprezentácie z Kanady, Švédska, Švajčiarska a Talianska. V skupine B sa predstavia Fínsko, Nemecko, Česko a 3. kvalifikant. Skupinu C budú tvoriť: Rusko, USA, 1. a 2. kvalifikant. Ako uvádza web hockeyslovakia.sk, olympijské hry sa budú konať od 6.2 do 22.2026. Bude Slovensko súčasťou?

Šanca na priamy postup pre Slovensko

Slovensko má podľa portálu olympic.sk teoretickú šancu na priamy postup kvôli nejasnej situácii okolo Ruska. Rusko s Bieloruskom má pozastavenú činnosť aj samotné hodnotenie. Naposledy sa predstavili na ZOH 2022.

IIHF sa rozhodla počkať s vecami okolo východných krajín. Dôvodom je vojnový konflikt na Ukrajine. Ak budú mať povolenie na zúčastnenie, tak Rusko bude mať priamu účasť a Bielorusko sa predstaví v Bratislave. O rozhodnutí by sme sa mali dozvedieť na jar budúceho roku.