Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Kuba: Ďaleko za hranicami madženty

Napísal na 31. októbra 2017

Zaspávať s pocitmi, z ktorých som sa vyrozprával v minulom ČLÁNKU bolo ťažké a po prekonaní šesťhodinového časového posunu aj náročné. Napokon som predsa zaspal, ráno sa začal nový deň a my sme sa potrebovali niekam dostať. V Havane, ale aj na Kube uvidíte krásne staré americké autá z pred Kubánskej revolúcie, ale aj novšie súčasné autá. Staré autá slúžia, aspoň v Havane, najmä na vozenie turistov.

 

Počul som, že vlastník takéhoto auta sa dokáže postarať nielen o svoju vlastnú rodinu, ale aj o vzdialených príbuzných, pretože na vození turistov sa dá na Kube vraj veľmi pekne zarobiť. Takmer každý takýto šofér sa vás pokúsi trošičku oklamať. Keď zistí, že ste turista, vypýta si viac.

Inak tie autá sú naozaj že úžasné. Pri pohľade na ne sa vraciate späť do obdobia 50. rokov, keď Havanu ovládali mafiáni. Je to veľmi romantické, bezpečné už o čosi menej. Pásy by ste v nich hľadali márne.


Hudba na Kube je všadeprítomná. To, čo by ste u nás pokladali za divné a výstredné je tu normálne. Ľudia chodia po uliciach s nahlas pustenými magnetofónmi, dokonca aj šofér autobusu si to vypeckuje. Ak v podniku nehrá živá hudba, je to zlý podnik. Všade sa spieva a tancuje. Ulice nevynímajúc. Je to jednoducho úžasné. Španielske rytmy, regeaton, salsa, flamenco. To všetko znie odvšadiaľ.

Internet si tu musíte kúpiť ako u nás kedysi dávno kredit. Kúpite ho na stieracej karte. Domáci aj zahraničný za rovnakú cenu. Hodinová kartička stojí v prepočte 1,5 € (mesačná mzda je tu 25€). Okrem nej majú ešte 5 hodinovú za 7,5 €. Zakaždým, keď sa chcete prihlásiť, musíte vyplniť kódy z kartičky. A občas ten internet nejde alebo ide pomaly.

Stieracia karta s prístupom na internet.


Pred miestnou univerzitou.

Romantika vs. Realita na Kube

 

Po trinástich dňoch v Havane sa snažím vidieť všetko, čo sa dá a prežiť všetko, čo stihnem. Pomedzi to sa rozprávam s Kubáncami a pýtam sa na všetko možné, aby som aspoň ako-tak pochopil niečo z ich mentality a spôsobu života. Ale ako mi Carlos hneď na začiatku povedal, tri týždne je málo na to, aby som všetko pochopil. A mal pravdu. Naozaj, zabudnite na všetko, čo ste kedy kde videli! Toto je iné, je to iný svet, je to proste Kuba. Moje šťastie je to, že nie som turista, resp. že som sem neprišiel ako turista, ale som na Univerzite. Chodím a vidím teda aj to, čo bežné oko turistu neuvidí.

 

 

Keď som sa prvýkrát dozvedel, že cestujem do Havany a všetci moji kolegovia do Matanzas, bol som trošku smutný. Dnes už viem, že som nemal byť prečo. Ak si odmyslíme špinu a smrad, Havana je naozaj krásne a romantické mesto. Hlavné mesto je rozdelené na 5 častí. Havana Vieja (stará Havana), Centro Havana, Vedado, Miramar a zvyšok mesta. Prvé 4 časti sú hneď pri mori a okolo mora vedie tzv. Malecon, niečo ako promenáda. Výhľad je prekrásny a rád sa tade prechádzam najmä preto, že tam fúka vietor, čo aspoň troška chladí v horúcom kubánskom počasí. Okrem toho tam uvidíte zaľúbené páriky, hudobníkov a všeličo iné.

Promenáda Malecon

Bohužiaľ aj neporiadok. Kubánci zvyknú hádzať smeti za Malecon k oceánu, nech ich vezme príliv. Časom sa v Havane naučíte nevšímať si všadeprítomný neporiadok. V tomto meste je naozaj veľa čo vidieť od starých námestí s európskou architektúrou, zaoceánske lode, krásne umelecké sochy, farebné budovy, staré americké autá, od hotela, ktorý kedysi vlastnil Al Capone až po tzv. bývalú mafiánsku štvrť, Plaza de la Revolución, odkiaľ s obľubou rečnil Fidel a mnoho iného. Havana je bohatá aj na múzeá. Zatiaľ sme navštívili tieto:

Fámy o tom, že cigary šúľajú panny na stehnách sa značne vyvrátili.

Museo de la Revolución: Múzeum revolúcie. Niečo ako náš pamätník SNP, kde uvidíte dobové autá, lietadlá a artefakty z čias Fidelovej revolúcie, dokonca aj samotnú Granma Yacht, s ktorou doplával do zátoky svíň. Polovica múzea je v historickej budove prezidentského paláca a druhá je tzv. Granma Memorial, a to je už niečo ako spomínané SNP.

Boli sme aj v Museo Napoleonico  – prekrásne múzeum venované Napoleonovi Bonapartemu. Hoc nikdy nebol na Kube, nachádza sa tu najväčšia zbierka predmetov z jeho života na západnej pologuli. Vidieť ich môžeme vďaka bohatému a zanietenému zberateľovi, ktorý ich zbieral začiatkom 20 storočia. Unikátna je posmrtná maska Napoleóna, ktorá bola zhotovená na ostrove sv. Heleny, kde Napoleon zomrel a neskôr privezená na Kubu.


No a posledné múzeum nebolo ani tak múzeum ako fungujúca fabrika na cigary. Tam sa veľmi fotiť nesmelo, teda vôbec, ale jednu fotku som omylom spravil.

Výroba cigár

Normálne chodíte so sprievodcom po budove, kde sa reálne vyrábajú cigary. A fámy o tom, že ich šúľajú panny na stehnách sa značne vyvrátili. No i tak ide stále o ručnú prácu. Listy sa najprv triedia podľa farby a veľkosti. Potom 250 ľudí šúľa cigary, ktoré orežú na potrebnú veľkosť a idú na 20 min do formy a lisu. Potom sa vyberú a robia malé dokončovacie práce, až sa nakoniec balia.

 

Ľudia v Havane sú zaujímaví. Nájdete tu všetky možné etniká a farby pokožky aké len poznáte. Medzi sebou sú dosť súdržní a veľmi si navzájom pomáhajú. Je to asi následkom situácie v akej sú. Niektoré domy vyzerajú skôr na demoláciu, ale ako sme sa dozvedeli, najmä v Centro Havana, ktoré je veľmi ošedilé a ošarpané, sú to historické domy, na ktoré platia podobné pravidlá ako u nás. A teda archeologický prieskum, vyjadrenie pamiatkového úradu a pod. A bežní ľudia na to peniaze nemajú takže domy upadajú.

Kuba je jediná krajina na svete, ktorá má paralelne fungujúce dve meny: CUP a CUC. CUP je ich národné pesos ich mena a CUC je mena pre turistov tzv. convertibilné pesos. Bežný turista sa dostáva do kontaktu len s CUC. No ja nie som turista. Mám teda aj CUP. Ako náhle vidí Kubánec, že ste turista, tak vás chce troška po slovensky povedané ošuškať. To, za čo si od domáceho Kubánca odpýta 2 CUP, od vás si odpýta 2 CUC. A teraz to podstatné 1 CUC je 25 ich CUP. No a 1 € je 1,24 CUC. Takže asi rozumiete, čo tým chcem povedať. Domáci platia za múzeá 10 CUP, čo je asi 0,25 CUC. Ale turista plati 10 CUC. Je to tu tak všade. Ale v rámci ich chudoby a faktu, že priemerný plat je tu 25 CUC na mesiac im niekedy tie peniaze dáte.

Ako náhle ide o turistu sú tu európske ceny. A ak neviete po španielsky veľmi sa s ním nenahádate. Napriek tomu, keď sa niekoho opýtate na ulici o pomoc, radi vám poradia. Vraj tí, ktorí sa dostávajú do kontaktu s turistami sa majú najlepšie, lebo z nich vedia vytiahnuť CUC. A ešte jedna zvláštnosť. Ľudia tu majú deti vo veľmi mladom veku. Kubánec nie je ako Slovák, on nerozmýšľa, či sa má o to dieťa ako postarať.

Pláž na Kube.

Brand Kuby

Čo ponúka Kuba? Čím je atraktívna? Na mojich hodinách na univerzite som sa dozvedel, že na prvom mieste je to SUN and SUND. Čo je pravda. Sú tu čarokrásne pláže a tyrkysové more (ako chlap nemám túto farbu v ponuke, ale to more nie je modré ani zelené skôr niečo medzi a zdalo sa mi, že to vystihuje táto farba).  Okrem toho je ich brand Rum a cigary. Keď som tu šiel všetci chceli, aby som im doniesol rum. No v obchode najčastejšie nájdete značku Havana Club. No a to predsa kúpite aj v Tescu.

Ale pijú to aj tu. Okrem toho tu nájdete aj také druhy rumu, ktoré sú s vyšším obsahom cukru a sú teda sladšie niečo ako náš fernet, a pár iných značiek – Santiago de Cuba. Čo sa týka výroby Cigár tak na Kube je 7 producentov, teda 7 hlavných značiek.

Značky cigár

No a na gastronómiu sa ma nepýtajte. Je to tu biedne. Domáci vraj najčastejšie jedia ryžu s fazuľou. My jeme najčastejšie kura s ryžou a zemiakmi, teda vždy na obed a na večeru. No a majú to aj v reštauráciách. Minule sme si dali pizzu, bol to skôr pizza koláč, ale chutila. A posledný brand, ktorý majú sú ich staré americké autá. Dozvedel som sa, že si ich vraj veľmi vážia, pretože sú zdrojom ich obživy. Robia taxikárov. V Havane na vás všade trúbia, spomalia a zakričia „TAXI“. Keď sa vám to denne stane 500-krát už to je nepríjemné.

Dnes to bolo dlhšie ale snáď sa mi ešte podarí napísať posledný blog z tejto krásnej cesty. Ak ste na Kube ešte neboli, rozhodne tu príďte. A ak ste počuli, že teraz je najlepší čas, lebo čoskoro to už nebude tá stará Kuba, tak sa nebojte. Keď tu prídete, pochopíte, že to ešte bude dlho TÁ, stará, krásna Kuba.

 

Označené ako

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com