Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Objavte krásy západného Slovenska. Čo všetko sa tu oplatí vidieť?

Napísal na 15. februára 2023

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s Increaseo.

Chystáte sa na výlet na západné Slovensko? Prinášame vám najlepšie tipy na výlety. Navštívte krásy západného Slovenska, ktorými sú hrady, zámky a kaštiele dýchajúce históriou, zaujímavé mestečká a obce, či nekonečné prechádzky malebnou prírodou.

Slovensko nie sú len Tatry. Či už cestujete sami, alebo sa chystáte na dovolenku s deťmi, aj západ Slovenska vám poskytne nezabudnuteľné zážitky. K najobľúbenejším cieľom malých aj veľkých turistov sú hrady a zámky

Hrady a zámky na Západnom Slovensku

Bratislavský hrad je dominantou nášho hlavného mesta a jedným z najvýznamnejších architektonických pamiatok celého Slovenska. Pri prehliadke uvidíte zachované prvky z obdobia gotiky, baroka aj renesancie. Uchváti vás jeho bohatá história, pompézne salóniky a ak budete mať šťastie, počas vášho pobytu zažijete niektoré z kultúrnych podujatí na hrade. 

Nad obcou Častá na úpätí Malých Karpát stojí ďalší majestátny hrad – Červený kameň. Autenticky vybavené sály tohto hradu vás vrátia do histórie. Objavíte expozície bohatej zbierky umenia od renesancie po secesiu, zistíte, ako sa žilo na hrade. Zo severnej bašty sa vám naskytne krásny výhľad na Malé Karpaty.

krásy západného Slovenska
Medzi krásy západného Slovenska patrí aj Smolenický zámok. Zdroj: freepik.com

Ďalšie zámky, hrady a zrúcaniny na západnom Slovensku sú Trenčiansky hrad, Smolenický zámok, Devín, Beckov, Čachtický hrad a ďalšie.

Mestá na západnom Slovensku

Radi vymeníte prechádzku v prírode za rušnejšie mesto s bohatou históriou? Tieto dve mestá po ceste západným Slovenskom určite  nevynechajte: 

  • Trnava

V „Malom Ríme” možete vidieť mnoho zaujímavých pamiatok. Jednou z nich je mestské opevnenie z 13. storočia. Prejdite sa po historickej časti mesta a určite si nenechajte ujsť výhľad z renesančnej Mestskej veže. Z nej uvidíte celú Trnavu a okolie ale aj ďalšie pamiatky mesta, ako je honosná Katedrála sv. Jána Krstiteľa či Katedrála sv. Mikuláša, ktoré stojí za to si pozrieť aj zblízka.

krásy západného Slovenska
Z mestskej veži v Trnave uvidíte aj katedrálu sv. Jána Krstiteľa. Zdroj: pixabay.com

Tajomnú atmosféru zažijete pri návšteve niektorej z pivníc. Pivnice a katakomby pod meštianskymi domami sú prepojené chodbami, a tvoria komplexný celok, o ktorom sa hovorí ako o „meste pod mestom”. Nahliadnuť do nich môžete napríklad z meštianskeho domu na Hlavnej ulici č. 5. 

  • Bratislava

Ak ste už boli na Bratislavskom hrade, odporúčame vám zísť do Starého mesta. Z Bratislavského hradu sa prejdite k Dómu sv. Martina a pokračujte pešou zónou, popri historických palácoch, starej budove Slovenského národného divadla a cez námestia. Zastavte sa aj v niektorej z útulných kaviarničiek či reštaurácií. 

Staré mesto si najlepšie vychutnáte po peších zónach, no ak chcete stihnúť viac z Bratislavy a okolia za krátky čas, alebo netúžite po pomalom cestovaní MHD-ečkou a chodení pešo, odporúčame vám požičať si auto. Požičovne v Bratislave vám poskytnú pohodlné auto pre celú rodinu. Vaše tak môžete pokojne nechať doma.

Čo ďalšie vidieť a zažiť na západe? 

Ak preferujete aktívnu dovolenku, vyrazte na niekoľkohodinový splav. Zastávky pri rieke sú pri vodných mlynoch. Obľúbeným miestom pre rodiny s deťmi je napríklad vodný mlyn v obci Jelka. 

Turistika aj cyklotrasy na Žitnom ostrove sú zmenou oproti kopcovitým trasám na severe a východe Slovenska. Terén je rovinatý, takže prechádzky lužnými lesmi zvládne každý, bez ohľadu na vek. 

Ak však milujete kopce, vyrazte na túru do Malých Karpát. Najvyšší vrch, Záruby, s nadmorskou výškou 768 m n. m., je dostupný z vlakovej stanice v Smoleniciach po žltej značke. Krásny výhľad na pohorie, a okolité mestá sa vám naskytne z Vysokej. Romantické vinice v okolí Modry, ale aj vzdialené pohoria Považský Inovec či Strážovské vrchy, uvidíte z rozhľadne Veľká Homoľa. Vyjdete na ňu priamo z Modry. Najkratšia cesta je zo Zochovej chaty po červenej značke. Alebo sa vyberte do jaskyne Driny, jedinej prístupnej jaskyne na západnom Slovensku. 

Farmy a ZOO

Patríte k milovníkom zvierat? Na západnom Slovensku sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých parkov, kde zažijete netradičné stretnutie so šelmami aj bylinožravcami, plazmi aj pestrofarebnými vtákmi.

krásy západného Slovenska
  • Bratislavská ZOO

Rôzne druhy zvierat, exotické aj tie, ktoré by sme mohli stretnúť v našich lesoch, objavíte v bratislavskej ZOO. Majú hrocha, nosorožca, zebry aj žirafy a šimpanzy, ktoré sa veselo hojdajú na lanách. Nechýbajú aj rôzne atrakcie a hry pre deti.

  • Malkia Park

Ak sa zaujímate o mačkovité šelmy, navštívte Malkia Park v Orechovej Potôni. Uvidíte leopardy, jaguáre, rysy, pumy, gepardy a ďalšie mačkovité šelmy. Tento park sa v priebehu posledných rokov rozrástol o ďalšie druhy zvierat, papagáje korytnačky aj zebry. 


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár