Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

V zdraví aj v chorobe: Nový seriál z dielne Bridgerton ukazuje lásku ale aj trápenie kráľovnej Charlotte

Napísal na 26. mája 2023

Článok obsahuje spoilery.

Medzitým ako fanúšikovia čakajú na tretiu sériu Bridgertonu, sa tvorcovia rozhodli prehĺbiť jeho pozadie. Queen Charlotte: A Bridgerton Story rozpráva príbeh o láske, vláde a ťažkostiach kráľovnej Charlotte. Nakoľko sa seriálová verzia podobá svojej historickej predlohe? Ako sa zapáčil fanúšikom?

Na začiatku mája sa milovníci sveta Bridgertonu dočkali nového spin-off seriálu. Queen Charlotte: A Bridgerton Story sa pýši krásnymi kostýmami, strhujúcim dejom a hviezdnym obsadením. Stredobodom príbehu je život kráľovná Charlotte. Dejová línia sa zameriava na jej mladosť, manželstvo a jej vladárstvo. Hlavným konfliktom príbehu je choroba kráľa Georga, ktorého sme mohli párkrát vidieť už v ústrednom seriály Bridgerton. Vďaka tomuto dostal seriál dramatickejší ráz, ale nestratil ani na svojom humore.

Skutočný kráľ a kráľovná

Aj napriek tomu, že sa seriál radí medzi historickú fantastiku, je založený na skutočnom príbehu. Skutočná kráľovná Charlotte pochádzala z Nemecka a mnohí historici konšpirujú o jej zmiešanom rasovom pôvode. S kráľom Georgom sa naozaj zobrali po šiestich hodinách od ich prvého stretnutia. To sa síce odohralo tiež v záhrade, ako sme videli v seriáli, no producenti ho romanticky dofarbili.

kráľovná charlotte kráľ george
Charlotte a George sa zobrali po 6 hodinách od ich prvého stretnutia. Zdroj: Royal Collection Trust

Diváci si mohli všimnúť aj 13 detí kráľovnej, čo je iba o dve menej ako mala reálna Charlotte. Kráľovský pár si podľa historikov spoločne užíval kultúrne podujatia. V seriáli to môžeme postrehnúť pri vystúpení osemročného Wolfganga Amadeusa Mozarta, ktorý neskôr pre Charlottu napísal osem sonát.

Skutočný kráľ George III. naozaj trpel dodnes neobjasnenou chorobou. Vedci sa domnievajú, že mohlo ísť o porfýriu, čo je porucha metabolizmu červených krviniek. Jej následkom môžu vznikať halucinácie, paranoja a zmätenosť. Druhým vysvetlením sa stala bipolárna porucha, ktorá je zobrazená aj v projekte od Netflixu. V ňom sa stretávame s Georgovou chorobou ešte pred svadbou s Charlottou, kedy pre svoj stav odmieta svadbu. V realite sa jeho choroba naplnila až keď mal 50 rokov a dovtedy bol relatívne zdravý.

kráľovná charlotte kráľ george
Kráľ George trpel pravdepodobne bipolárnou poruchou. Zdroj: Netflix

Čo na dielo fanúšikovia?

Bridgerton vo svojich začiatkoch zaujal divákov najmä pre množstvo sexuálneho materiálu. Inak tomu nebolo ani v príbehu o Charlotte. Niektoré z týchto scén sa však zdali problematické alebo zbytočné, keďže ich bolo veľké množstvo a neposúvali dej vpred. Svoju mladšiu verziu má v seriály aj dobre známa Lady Danbury. Jej vzťah s jej o niekoľko rokov starším manželom vytvoril polaritu medzi divákmi. Niektorým fanúšikom prišiel ako komické odľahčenie, na druhej strane sa ozvali hlasy, ktoré označili Lady Dunbury za obeť znásilňovania jej manželom. Podobnej kritike čelil Bridgerton aj v prípade Daphe a Simona ešte v prvej sérii.

Seriál otvoril mnoho dejových línií ale nie všetky z nich dokázal zatvoriť. Bez odpovede zostalo mnoho nezodpovedaných otázok. Ako dopadol príbeh Brimsleyho a Reynoldsa? Povie niekedy Lady Danbury Violet Bridgertonovej, že mala aféru s jej otcom? Chystajú tvorcovia druhú sériu, kde na tieto otázky odpovedia? Na druhej strane za pochvalu stoja krásne vizuály, lokácie, kostýmy a obľúbené prerábky populárnych piesní do klasického štýlu. Napriek zmiešaným reakciám od ľudí sa verný fanúšikovia vyžívali najmä v láskyplných vyznaniach a získali lepšiu predstavu o charaktere svojskej kráľovnej Charlotte.