Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Krajskí poslanci odsúhlasili balík pomoci pre utečencov a stredoškolákov z Ukrajiny

Napísal na 29. marca 2022

TTSK. Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja zasadalo v pondelok 28. marca 2022. Najviac rezonovala téma pomoci ukrajinským stredoškolákom a utečencom. Kraj vyčlenil balík pomoci vo výške 100-tisíc eur.

„Som rád, že sme schválili ´balík pre Ukrajinu´. Na humanitárnu pomoc sme sa rozhodli vyčleniť 100-tisíc eur zo župného rozpočtu. Schválením dodatkov k  všeobecne záväzným nariadeniam znížime alebo úplne odpustíme platby za ubytovanie a stravovanie pre ukrajinských študentov stredných škôl. Okrem toho ich podporíme prostredníctvom sociálneho štipendia až do výšky 700 eur ročne,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

TTSK: Zasadnutie zastupiteľstva

Päťdesiatka ukrajinských utečencov je už ubytovaná v internáte Strednej odbornej školy technickej v Galante, medzi ktorými je aj 15 sluchovo znevýhodnených ľudí. Župa okrem toho aktuálne eviduje 47 žiadostí o prijatie na svoje stredné školy.

Ako doplnil župan Viskupič, „navrhol som, aby sme odstúpili od zámeru bývalého vedenia na uzatvorenie memoranda o spolupráci s Leningradskou oblasťou. Som rád, že sa na tom krajskí poslanci uzniesli a vyjadrili tým nesúhlas s ruskou agresiou na Ukrajine. Súčasne sme tým vyjadrili spolupatričnosť s ukrajinským národom.“

V rámci zmeny rozpočtu poslanci schválili aj vyčlenenie 512-tisíc eur na vytvorenie záchytných parkovísk, na oboch brehoch rieky Váh v Hlohovci, v súvislosti s uzatvorením cestného mosta počas jeho komplexnej rekonštrukcie.

TTSK: Zasadnutie zastupiteľstva

Župní poslanci tiež vzali na vedomie informáciu o činnosti Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj za rok 2021. Ako skonštatoval jej predseda a trnavský vicežupan Pavol Kalman, „predchádzajúce obdobie bolo pre organizáciu zlomovým. Začali sme s plnohodnotnou systematickou podporou cestovného ruchu v Trnavskom kraji. Napriek koronakríze aj vďaka našej súčinnosti vznikla Oblastná organizácie cestovného ruchu Matúšova zem – Mátyásföld v okolí Galanty. Ponúkli sme tiež atraktívne podujatia zamerané na domácich návštevníkov. Úspešnými boli výlety historickými vlakmi, jazdy cyklobusmi do Malých Karpát alebo k Dunaju, či zážitkové prehliadky Piešťan podľa zakladateľa svetovo slávnych kúpeľov Ľudovíta Wintera. Nadviazali sme tiež spoluprácu s aquaparkmi v Dunajskej Strede alebo vo Veľkom Mederi, do ktorých sme ponúkali kombinované vstupenky spolu lístkom na vlak.“

Poslanci tiež schválili 491 dotácií pre obce a organizácie v hodnote 600-tisíc eur na projekty v oblasti kultúry, športu, sociálnej starostlivosti, zdravotníctva a premiérovo aj životného prostredia.

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár