Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Komix pre dospelých

Napísal na 4. júna 2018

 

 

Na Slovensku vznikol prvý celovečerný komix pre dospelých pod názvom Parralel. Unikátny animovaný film režíroval český animátor, scenárista a režisér Matyas Brych. Film vznikal nielen na Slovensku, ale aj u susedných Čechov. Slávnostnú premiéru mal na konci mája a o deň neskôr si ho mohli fanúšikovia pozrieť v kinách. 

Do kín prichádza nový animovaný film od mladého talentovaného tvorcu Matyasa Brycha. Autor má za sebou už niekoľko filmov, ako napríklad krátkometrážnu snímku Crush alebo sci-fi drámu s názvom R. Inšpiráciou autora boli americké komixy DC a Marvel, japonské anime ale aj slovenská a česká tradícia. Film vznikal v Bratislave, Košiciach, Svidníku ale aj v Českej republike. Celovečerný komix je natočený na motív skutočných udalostí. Ide o pohľad do života muža, ktorý stratil všetko okrem vôle žiť.

Scéna z komixu Parralel

„Film bol odjakživa mojou vášňou. Je to dokonalá konjunktúra všetkých umeleckých oborov, ktoré kedy mnou rezonovali – obraz, príbeh a hudba. Pre začínajúceho filmára je niekoľko možností. Buď natočiť tzv. “found footage” horor, alebo v mojom prípade nakresliť animovaný film celý sám. Zvíťazila animácia, a to aj napriek tomu, že nepoznám jediný celovečerný projekt, ktorý by kreslil jeden človek sám. A tak som kreslil a kreslil, takmer dva roky,“ hovorí, autor komixu, Matyas Brych.

Hlavný hrdina príbehu sľúbi svojej zomierajúcej žene, že dokončí jej posledný príbeh pre dcérku.  Zasiahnutý obrovskou stratou sa stáva súčasťou príbehu. Stane sa rytierom, ktorý bojuje s drakom, aby zachránil princeznú. Pri zdolávaní nebezpečnej hory si udrie hlavu a príde o zrak. Skutočný svet sa mu stráca a jediné, čo mu zostáva je poraziť draka, zachrániť princeznú a celý príbeh dorozprávať svojej dcérke.

Aj ty sa pôjdeš na túto novinku pozrieť do kina? 🙂

Zdroje: Youtube, fici.sme.sk


Pokračovať v čítaní