Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Kika Nováková: Ak nie som V škole, tak Som na bicykli

Napísal na 11. marca 2024

Ďalším hosťom Aetter rozhovoru je pretekárka BMX Kika Nováková. Talentovaná študentka porozprávala o svojich úspechoch, inšpirácii a časovom manažmente.

Druhá najlepšia na Slovensku a aktuálne jedenásta vo svete. Šikovná pretekárka Kika prijala pozvanie do Aetter rozhovorov, kde prezradila ako sa dostala k adrenalínovým športom a ako zvláda športovať a študovať.

Povieš nám, Čo je Pumptrack?

Zjednodušene je to kopírovanie vĺn na bicykli bez toho, aby si pedáloval. To robíš len na začiatku, pričom neskôr hýbeš rukami, nohami a zatláčaš do tých vĺn tak, aby si nabral rýchlosť. Musíš si nájsť ťažisko.

Existujú predsudky vočičo tomuto športu?

Veľmi nie, keďže je to podobné bikrosu, kde je väčšia dráha, môže sa šliapať a ide nás viac. Z toho vznikol pumptrack a tým, že je to nové, mnoho ľudí nás nepokladá za šport alebo nás porovnávajú s bikrosom.

Ako dlho je Pumptrack na slovensku?

Ja ho robím nejakých 5 rokov a na Slovensku to môže byť aj nejakých 10 rokov podľa mňa. V zahraničí je to dlhšie, pričom najväčšiu popularitu pumptrack získal vo Švajčiarsku. Sú tam aj majstrovstvá sveta.

Kika Nováková Aetter
Kika na Majstrovstvách sveta. Zdroj: biker.sk

Čo ťa viedlo k tomuto športu?

Všetko sa začalo, keď môj mladší brat začal robiť bikros. Ja som ho vodievala na tréningy a bola tam s ním pre prípad, že by sa mu niečo stalo. Potom som to vyskúšala a hovorila si, že to bude dobrý kondičný šport, no neskôr som sa pumptracku začala venovať úplne.

Je ťažké skĺbiť športový a študijný život?

Áno, býva to často na hrane. Je ťažké vstávať po dlhých sústredeniach, dobiehať zameškané a dorábať úlohy. Pomohol mi individuálny študijný plán, kde škola je potom taký ventil.

Ak si chcete vypočuť viac, napríklad:

  • aké má Kika vzťahy s rodinou,
  • aká bola v detstve,
  • jej úspechy vo svete,
  • aké boli jej začiatky v pumptracku,
  • o pumptrack dráhe v Trnave,

všetko Kika Nováková prezradila na Spotify – AETTER ROZHOVORY.