Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Kávička za básničku

Napísal na 21. marca 2016

21. marca, každá poetická duša oslavuje. Práve dnes je Svetový deň poézie a naša fantázia nepozná medze. Okrem iného, dnes je deň, kedy môže  uspokojiť svoju kofeinovú túžbu bez ohľadom na to, či vo vačej peňaženke rastie pavučina alebo nie. Stačí, ak zapojíš svoju fantáziu, napíšeš báseň a ŇOU aj zaplatíš.

Po minuloročnom úspešnom ročníku sa na Slovensko vracia opäť akcia Zaplať básňou. Viedeň, Hambur, Londýn či Dubaj, Moskva, Istabul a mnoho ďalší krajín dnes platia básňou a svojou fantáziou.

Zaplať básňou je medzinárodnou iniciatívou, ktorá má každý rok väčší a väčší úspech. Je to jeden deň v roku, jedna iniciatíva, ktorá spojí profesionálnych básnikov a poetov na „voľnej nohe“. Vo vybraných kaviarňach ti pripravia kávu alebo čaj a zaplatíš len pár veršami. Minulý rok Slováci napísali až 1094 básní.

12799280_923940811047286_7828790815659456895_n Zaplať básní

Zakladateľ tejto myšlienky Robert, chce udržať  poéziu živú, súčastnú a prenášať ju na nové, digitálne médiá. Rovnako ako aj Julius Meinl aj on svoj život zasvätil  zlepšovaniu sveta pomocou básnického čreva. Robert Montgomery šíri provoktívne správy naprieč kontinentov.  Šíri ich z letiska Tempelhof v Berlíne, z galérie C24 v New Yourku či zo záhrad Louvre. Jeho práca je tak rušivá, že ponechá stopu v človeka na dlhšiu dobu. Tvrdí, že poézia dokáže zmeniť svet k lepšiemu. Jeho veľkým snom je miesto, kde  všetky peniaze nahradia básne. A čo môže byť lepšia príležitosť ak nie deň Svetovej poézie. Deň, kedy sa mení mena na poéziu.

 

“Páči sa mi, ako Zaplať básňou oslobodzuje peňaženky a peniaze sú nahradené básňami.Namiesto bankoviek a kreditných kariet je ich hodnota prenesená na poéziu a použitá ako alternatívna metóda platby.”

Robert Montgomery

Ambasádorkou u nás  je poetka Mirka Ábelové: „Poézia práve v dnešnej dobe, keď je spoločnosť, povedzme si to narovinu, veľmi často unavená, uponáhľaná, lenivá a v mnohých prípadoch aj ohlúpnutá, má v našej spoločnosti nenahraditeľné miesto. Môže nás zabávať, hnevať, robiť nám zimomriavky, môžeme s ňou oddychovať, myslieť, uvedomovať si, kým sme“

Ak aj vy ste zložili nejaký ten verš a svoju kávu ste si vychutnali za básničku, pošlite nám ju.

Nezabudite na hastage  #zaplatbasnou a#paywithapoem.


Pokračovať v čítaní