Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Jedz a chudni!

Napísal na 20. novembra 2013

DSC_0509
Ch
celi by ste schudnúť 17 kg za 3 mesiace jedením a bez jojo efektu? Ako sa to podarilo študentke FMK sa dozviete práve tu. Otrepanú frázu „od pondelka chudnem“ si už každý z nás povedal. A určite nie raz. Ale priznajme si, koľkokrát to naozaj malo výsledok? Podľa mňa ani raz, česť výnimkám. Jednou z tých výnimiek je aj študentka FMK Veronika Triznová z Banskej Bystrice, ktorá formou prednášky chcela oboznámiť aj okolitý svet s tým, ako sa jej podarilo schudnúť.

Veronikin príbeh sa začal s jej zdravotnými problémami, keď musela v deviatom ročníku začať dlhodobo užívať antibiotiká. Číslo na váhe sa stále zvyšovalo a ona tomu nemohla zabrániť. Nakoniec dosiahla váhu 94 kg a vtedy si povedala dosť! Nielen že si všimla, ako sa k nej ľudia správali a reagovali na ňu, taktiež nebola spokojná sama so sebou. K chudnutiu ju nakopla najmä veľmi známa americká šou Extrémne premeny, z ktorej čerpala inšpiráciu tak v cvičení, ako aj v jedálničku.

P8040198

Pred zmenou životného štýlu

Pravdou je, že ani jej sa nepodarilo schudnúť na prvýkrát. Úspech predchádzali dva nevydarené pokusy. V prvom chýbalo odhodlanie, sebazaprenie, v druhom jej skrížili cestu opäť zdravotné problémy. Posledný, tretí pokus dotiahla do konca vďaka zmene myslenia a presvedčeniu, že to tentokrát to naozaj príde.

Začala pravidelne (zo začiatku štyrikrát do týždňa, neskôr dvakrát do týždňa) navštevovať fitness centrum, no ani tam k nej neboli zhovievaví. Dokonca nám povedala, že v jednom nemenovanom fitku jej pracovník tvrdil, že ak tam chce cvičiť, musí sa najprv zapísať. Už ste o tom niekedy počuli?

Ja teda určite nie a to som vo fitku už nejakú tú hodinu strávila. No Veronika si povedala: „Ľudí vo fitku budem stretávať tak 3-4 mesiace, ale ľudí na ulici každý deň.“ A preto sa nenechala odradiť.

Snímek 234

Po zmene životného štýlu

Počas celej prednášky dávala do pozoru najmä tieto zásady týkajúce sa jedálnička:

  • Prijať menej kalórií ako vydať (400 kcal na jedno jedlo- 2000 kcal za deň)
  • Sledovať nutričné hodnoty pri nákupe
  • Jesť malé porcie viackrát za deň
  • Dodržiavať pravidelnosť v jedení (2-3 hodinové intervaly) a tiež správne načasovanie
  • Mať odhodlanie, cieľ- Veronika si brala príklad opäť z Extrémnych premien a dohodla sa s maminou, že ak schudne 10 kg do troch mesiacov, dostane nové korčule
  • Najhlavnejší je pitný režim (2-3 litre za deň), odporúča vypiť pohár studenej vody pred každým jedlom, čím sa zaplní žalúdok a potom zjete menej jedla
  • Jesť najmä zeleninu, ovocie, tmavé pečivo, kuracie mäso, ryby, ryžu, cestoviny, nízkotučné mliečne výrobky

Pri cvičení odporúča Veronika dodržiavať:

  • Striedať kardio tréning so silovým tréningom, napríklad 10 minút na bežiacom páse a potom silové cviky, napríklad posilňovanie nôh, rúk a pod.
  • Pravidlo 6 tréningov- obmieňať cviky, alebo aspoň meniť poradie, spravidla po 6 tréningoch

Veronika nám predstavila aj svoju maminu, ktorá sa po čase pridala k svojej dcére a začala sa správne stravovať. Výsledok bol jednoznačný, schudla 10 kg za dva mesiace. a bez cvičenia, klobúk dole pred ňou.

Ku koncu prednášky nastala diskusia a jedna študentka sa pýtala na jojo efekt. Odpoveď bola: „Žiadny nie je.“ Tým, že sa Veronika s maminou aj teraz stravujú správne, že zmenili životný štýl a návyky, žiadny jojo efekt nehrozí a kilá idú dole stále.

Ak ste sa aj Vy rozhodli znova od pondelka chudnúť, skúste dodržiavať tieto zásady a uvidíte, že výsledok sa dostaví. Chce to iba pevnú vôľu a trošku sebazaprenia. Držím palce!

Text: Alexandra Bartlová