Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Jar na Netflixe: Prichádza mnoho zaujímavých noviniek z rôznych žánrov

Napísal na 1. apríla 2021

Netflix je v tejto dobe fenomén, ktorý využíva veľmi veľa ľudí na skrátenie si dlhých chvíľ, či na oddýchnutie po náročnom dni. Jar na Netflixe vám prináša viacero skvelých snímok s hviezdnym obsadením, na ktoré sme dlho čakali.

S príchodom jari väčšinou prichádza aj nevyspytateľné počasie. Vďaka nemu si môžeme užívať slnečné lúče vonku, alebo si vychutnať daždivé dni doma pod hrejivou dekou. Aby ste sa nenudili, pripravili sme pre vás výber tých najlepších filmov a seriálov, ktoré sa počas apríla a mája dostanú na Netflix. Vyberiete si dokument, drámu alebo siahnete skôr po ľahšej komédii?

Concrete Cowboy – 2. apríl

Tento dramatický film je príbehom 15-ročného chlapca z Detroitu, ktorý sa musí odsťahovať za svojím odcudzeným otcom a žiť s ním vo Philadelphii. Najväčší šok zažije, keď sa dozvie, že jeho otec patrí medzi miestnych mestských kovbojov. V hlavných úlohách sa predstavia Idris Elba a Caleb McLaughlin. Film si odkrútil debut na filmovom festivale v Toronte v septembri minulého roka.

This Is a Robbery: The World´s Biggest Art Heist – 7. apríl

Dokumentárny seriál o tom, ako dvaja muži v deväťdesiatych rokoch vykradli Bostonské umelecké múzeum tak, že sa prezliekli za policajtov. Z Isabella Stewart Gardner Museum ukradli trinásť vzácnych kusov umenia a udalosť sa doteraz považuje za jednu z najväčších nevyriešených krádeží v histórii. Ich činy vyvolali globálne hľadanie chýbajúceho umenia v hodnote viac ako pol miliardy dolárov. Za poskytnutie akejkoľvek informácie, ktorá by viedla k umeniu, je stanovená odmena 10 miliónov dolárov.

Thunder Force – 9. apríl

Vedkyňa Emily nájde spôsob ako preniesť super silu aj na obyčajných ľudí a nechtiac ju vloží do svojej najlepšej kamarátky Lydie. Dve obyčajné ženy tak zrazu objavia super schopnosti, ktoré ich zaradia do sveta superhrdinov. Thunder Force musia zachrániť Chicago pred super silnými zločincami, ktorých vedie ich vlastný kráľ. Hlavnými hrdinkami tejto akčnej komédie sú herečky Melissa McCarthy a Octavia Spencer.

Stowaway – 22. apríl

Krátko po vzlietnutí zo Zeme objavuje posádka kozmickej lode, smerujúca na dvojročnú misiu na Mars, na palube náhodného čierneho pasažiera. Zdroje ubúdajú rýchlo a len lodná lekárka sa snaží zabrániť tomu, aby nečakaný cestujúci musel nedobrovoľne opustiť loď. Tento klaustrofóbny sci-fi thriller je už pred jeho uvedením na Netflix, považovaný za veľký hit. V hlavných úlohách sa tentokrát ocitnú Anna Kendrick a Toni Collette.

Shadow and Bone – 23. apríl

Netflix miluje fantasy seriály a Shadow and Bone vyzerá ako jeden z jeho najlepších, ktoré doteraz vydal. Táto fantasy dobrodružná séria sa odohráva v imaginárnom Ruskom inšpirovanom kráľovstve Ravka. Oblasť je sužovaná temnotou a desivým tvormi, ktoré dokážu ľahko zožrať aj celého človeka. Alina Starkov, mladá vojačka, neúmyselne objaví neuveriteľnú moc, ktorá by jej mohla pomôcť zjednotiť svoju krajinu. Avšak ako začne zdokonaľovať svoje zručnosti, do cesty sa jej stavia stále viac nebezpečných síl.

Things Heard and Seen – 30. apríl

Vyzerá to tak, že sa opäť dočkáme dobrého hororu na našich obrazovkách. Catherine je mladá a talentovaná umelkyňa (Amanda Seyfried). S jej manželom (James Norton) sa rozhodnú opustiť Manhattan a odísť žiť jednoduchší život v malom vidieckom meste. Avšak nepotrvá dlho a všetko v ich živote sa začne rozpadať. Catherine postupne zisťuje, že história ich domu ukrýva temné tajomstvo. Má však ich manželstvo tajomstvo tiež?

Jupiter´s Legacy – 7. máj

Jupiter’s Legacy je epická dráma o superhrdinoch, ktorá opisuje desaťročia ich života a ukazuje nám celý príbeh rodiny, sily a lojality. V tridsiatych rokoch minulého storočia sa prvá generácia superhrdinov dostala k super schopnostiam a potom ich odovzdávala ďalej až dodnes. V tejto dobe sú však pôvodní hrdinovia uctievaní skôr ako postaršia stráž. A deti legendárnych hrdinov majú veľký problém zžiť sa a napodobniť slávne výkony svojich rodičov a ďalších predchodcov.

Selena: The Series – 14. máj

Príbeh tejano speváčky Seleny Quintanilly nás prevedie od jej detstva až k vzostupu za slávou. Aby mohla ostať pri hudbe, spolu s rodinou musí mnohokrát urobiť ťažké a srdcervúce rozhodnutia. Séria dostala aj istý podiel kritiky, predovšetkým pre porovnávanie s podobnými predchádzajúcimi seriálmi. Napriek tomu dokázala úvodná časť zabodovať veľmi dobre. Netflix ju uviedol ešte v decembri minulého roka a so zvyškom série o svetoznámej Selene Quintanilla počká až do polovice mája.

The Woman In The Window – 14. máj

Psychologický triler The Woman In The Window zachytáva život ženy, ktorá žije sama v New Yorku a často je zo svojho okna svedkom násilia. Agorafóbna psychologička sa spriatelí so susedkou, ktorá býva oproti cez ulicu jej bytu. Urobí to však len kvôli tomu, aby videla, ako sa jej vlastný život obráti hore nohami v momente, keď žena zmizne a ona je svedkom násilného zločinu. Film mal byť pôvodne uvedený do kín v máji 2020, nakoniec si ho diváci budú môcť vychutnať až o rok neskôr prostredníctvom služby Netflix.

The Divine Ponytail – 26. máj

Životopisný film o talianskom futbalistovi Robertovi Baggiovi ukazuje muža, ktorý futbalom inšpiroval celé generácie nielen talianskych detí. Bol to unikátny futbalista schopný udivovať a nadchnúť fanúšikov po celom svete. Ofenzívny hráč, ktorý sa preslávil v dresoch viacerých klubov z Apeninského polostrova a takisto aj v talianskej reprezentácii, dostal prezývku „božský vrkoč”. Prvá časť z päťdielnej série filmov nám ponúkne pohľad na jeho život na ihrisku, ale aj mimo neho.

Zdroje: YouTube, netflix.com


Možnosti čitateľa
 1. Etels   On   7. septembra 2022 at 20:29

  Средства для губ Классный отзыв!  Castor Oil (Масло Касторовое), Seabuckthorn Pulp Oil (Масло Облепиховое) Retinyl Palmitate (Масляный Раствор Витамина А), D-Panthenol (Провитамин B5), Parfum (Ароматизатор) Тоже приобрела на днях. Еле нашла в аптеке, везде – уже раскупили.Слышала много положительных отзывов. У меня очень чувствительные глаза, так что нанесла на свой страх и риск на ночь очень обильно и на ресницы, и на брови, никакой красноты, раздражения и отеков не было ни вечером, ни наутро, пока довольна, буду ждать густоты. Теперь вы можете оставлять отзывы только к тем товарам, которые были куплены на 4fresh. Мы не нашли этот товар среди ваших полученных заказов. Если же он у вас, убедитесь, что статус заказа изменился на „Доставлен Вручен“. Имейте ввиду, что статус обновляется в течение суток и иногда нужно немножко подождать 🙂 Срок годности: 35 месяцев. Использовала средство согласно инструкции, но никаких изменений не произошло. Ни ресницы, ни брови длиннее и пушистее не стили. https://kilo-wiki.win/index.php?title=Хорошие_масла_для_ресниц_в_аптеке Применение: тушь широко применяется в графических, художественных работах и каллиграфии. Предназначена для любительского и профессионального использования, но для заправки в рапидографы и изографы не подходит. Акриловая тушь на водной основе. Является несмываемой после высыхания и образования пленки. В мокром виде(не засохшая) смывается. в наличии и под заказ в нашем каталоге канцтоваров с гарантией. Тушь для черчения Нет товаров Огромный выбор товаров и материалов для развлечений и творчества! Цветные карандаши Детская тушь для волос Lukky — это идеальный способ преобразить свою внешность на один день без использования вредных красителей. Этого товара нет в наличии Тушь KOH-I-NOOR 20 г. Оранжевая © UAB „Imsema“ 2016. Visos teisės saugomos. Interneto svetainių kūrimas Puslapiai.eu Акриловая тушь на водной основе. Является несмываемой после высыхания и образования пленки. В мокром виде(не засохшая) смывается.

 2. Impattfum   On   26. októbra 2022 at 16:31

  Future experiments include animal studies using mouse xenograft model to evaluate the in vivo toxicity and efficacy of the phytochemical super cocktail treatment to prevent and or regress BC tumors as well as possible use of the highly up regulated novel genes as markers to follow up progress of therapy medication ivermectin 3mg

 3. Dialaloof   On   12. decembra 2022 at 12:40

  Figure 9 3 compares levels of age standardized death rates per 100, 000 all ages combined in the United States to the unweighted mean death rate in these 15 comparison countries levitra prix en belgique The interactions indicate maspin is regulated upstream by p53, whereas maspin is linked to activation of a number of caspase activities downstream for its prominent role in the induction of apoptosis

 4. grieddy   On   1. februára 2023 at 20:26

  *21+ Αυτή η προσφορά είναι διαθέσιμη μόνο σε επιλέξιμους πελάτες. Η κατάθεσή/μεταφορά σας (ελάχιστη €10) στα Τυχερά Παιχνίδια, θα προκρίνεται για ένα 100% αντίστοιχου ποσού μπόνους, έως και ένα μέγιστο των €100. Μετά από αυτό, πρέπει να πατήσετε το κουμπί „Deal“ και θα δείτε δύο φύλλα να μοιράζονται στην ενότητα „Παίκτης“ στην κορυφή και δύο στην ενότητα „Μπάνκερ“. Αυτά τα φύλλα θα συγκριθούν τότε μεταξύ τους συνολικά. Εάν ο παίκτης ή ο μπάνκερ έχει συνολικά οκτώ ή εννέα, αυτό είναι γνωστό ως „natural“ και αυτό γίνεται το χέρι που κερδίζει. Αν κανένας δεν έχει αυτό το αποτέλεσμα, τα τρίτα φύλλα μοιράζονται με τον ακόλουθο τρόπο: https://codylfvj320975.acidblog.net/44409638/vistabet-casino Τα πράγματα δεν είναι πολύ διαφορετικά στο διαδίκτυο, όπου και πάλι δεσπόζουν τα φρουτάκια. Εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα, καθώς η σύγχρονη τεχνολογία επιτρέπει πάρα πολλές τεχνολογικές καινοτομίες και χαρακτηριστικά που δεν είναι εφικτά σε μηχανικά φρουτακια. Μπορώ να κατεβάσω αυτά τα δωρεάν παιχνίδια; Η Williams Interactive ξεκινά από τη δεκαετία του 1940. Ξεκίνησε στη βιομηχανία φλίπερ και μετά μπήκε στη βιομηχανία τυχερών παιχνιδιών και στα φρουτακια.

 5. inefaft   On   4. februára 2023 at 6:21

  The water was changed every alternate day priligy medicine Placing the client in a room with a client who has viral meningitis may cause harm to both clients because the organisms causing viral and bacterial meningitis differ; either client may contract the other s disease

 6. jam   On   16. februára 2023 at 7:29

  Catalogue Casino SupermarchésValable à partir de 18/11/2022 au 27/11/2022 Vous recevrez à partir de maintenant, sur votre e-mail, toutes les alertes de surveillance pour la société . Androïd : http://bit.ly/MonClubAndroid Informations 2023 à venir… Hypermarché Géant Casino Drive – MONTPELLIER AUTOROUTE Implantation de l’enseigne Casino en France : Une question sur un produit, une demande sur le magasin Casino supermarché Montpellier Ganges ? Nos téléconseillers sont à votre écoute… Fermer la carte DescriptionAdresses et plans d’accès des différents magasins supermarchés Casino, informations pratiques, conseil d’achat. Retrouvez tous nos services dans vos hypermarchés Géant Casino de France.
  http://southerntss.com/community/profile/alenabarreras5/
  Franprix, au sein du groupe Casino, est la première enseigne à avoir testé le „service H24“ à Paris, en mars dernier. Fin 2018, le parc comptait déjà 55 magasins capables de passer en „100% autonome“, en ouverture continue ou sur des périodes ciblées durant la semaine. Aucune photo de Supermarchés Casino – Nice Gambetta pour le moment, ajoutez une photo. En validant votre commentaire, vous reconnaissez avoir lu les conditions d’utlisation du site. Casino Supermarchés c’est votre supermarché près de chez vous. Vous trouverez tous les produits de consommation courante comme de l’alimentation avec un rayon frais, de l’épicerie (salée et sucrée), des surgelés, une cave à vin, des boissons,… et aussi de la parfumerie, du bricolae…. Casino est l’un des leaders des prix bas et toute l’année vous pourrez trouver des offres spéciales, et des remises (comme 3 produits achetés = 5% de remise, et 6 produits achetés = 10%). Consultez le dernier catalogue Casino Supermarchés pour trouver encore plus de promotions !  

 7. layeloWem   On   16. februára 2023 at 17:27

  van der Maarel 1 lasix and sodium This study confirms an increased risk of EC in subjects undergoing tamoxifen treatment, already reported in the literature Fornander et al, 1989; Fisher et al, 1994, and in a previous study on a smaller cohort Cecchini et al, 1998

 8. kef   On   22. februára 2023 at 22:01

  Live Casino has real people shuffle, deal and interact with players, just like in a real casino. In addition to the table talk and seeing the cards being shuffled and dealt, another major difference in live dealer blackjack is the speed of the game. Expect the pace of each round to be much slower than you may be used to online – and much closer to the more relaxed rate of play you’ll find at most land casinos. In addition to the table talk and seeing the cards being shuffled and dealt, another major difference in live dealer blackjack is the speed of the game. Expect the pace of each round to be much slower than you may be used to online – and much closer to the more relaxed rate of play you’ll find at most land casinos. The main difference is that online Blackjack is powered by software and there’s a random number generator which provides the fairness and randomness of the game. Whereas live Blackjack is played against a live dealer, with actual cards, in real time. The dealer is filmed and the recording is broadcasted simultaneously, via live stream. The players can actually see the dealer draw and deal the cards and that way they can be certain that the game is entirely random.
  https://jeffreynhzq765432.slypage.com/19259323/crypto-casinos-express
  If you’re new to Spin Casino, you might be wondering how to play slots online. We’re happy to let you know that even the games with the most impressive bonus features are refreshingly uncomplicated. When you launch a game, it will open with a default bet amount. If you want to play online slots in Canada for real money, use the controls to change the amount to your preferred bet size. When you’re ready to start playing, use the spin or play button to spin the reels. The reels will stop spinning automatically. The software checks the results of every spin to determine if you’ve won. If you want to win real money, you will likely need to deposit money. However, many Canadian players want to test the waters of online slots before playing for real money. Fortunately, several online casinos in Canada offer demo modes or allow you to play free slots online.

 9. shEak   On   28. februára 2023 at 11:10

  Many of us feel connected with fantasy games, especially the Gen-Z kids. And for them, FanDuel Fantasy Sports is the best option to try this year. Besides, it is also among the best cash app games that can earn you real money. We may occasionally conduct limited time pilots for certain types of real money gaming in select regions. For details, refer to this Help Center page. Thousands of websites promise users that they can win real money online by playing arcade games, word games, watching videos, shopping online, or downloading mobile games. So we’ve researched every relevant website and combed through virtual currency forums, trivia games providers, free money game apps, word games providers, and platforms like Quora and Reddit. The best part of this app is that you do not have to stick to card games or fantasy sports to win money. It offers a gamut of best games to win real money, making it exciting and engaging. You can play any game you like and win real money while having fun.
  https://zenwriting.net/sites-like-mfortune-34/casino-extra-free-spins
  You can also use your welcome bonuses to play casino games like blackjack, roulette, and video poker, but keep in mind that these games contribute less towards bonus playthrough requirements. Winnings from free spins are also subject to playthrough requirements, while other terms and conditions include playthrough time limits and maximum bets. The example bonuses highlighted in the table below and the casino bonus policy may be subject to change, so please check out the latest offers and their terms and conditions on the N1 Casino promotions page.  In addition, exclusive promotions will be available for an array of projects – including the Mystery Drops, which N1 Partners extended its reach earlier this year by making the campaign available on its flagship project, N1 Casino.

 10. Adewhenda   On   3. marca 2023 at 13:43

  Experimental studies to determine if SERMs have a greater potency against uterine leiomyomas and endometriosis are currently in progress buy cialis 10mg In fact, the increase in H3K9me3 marks could be the consequence of an increased enrichment of the nucleosome population

 11. ned   On   11. marca 2023 at 21:03

  Here you find the ultimate list of all the latest casino bonuses and bonus codes to play all the games you love with links to the terms and conditions in full. No Deposit Bonus code at Aussie Play Casino At some casinos, the slots you get to play for free on are also different from a mobile device than from a desktop. This means that you can get a different selection of free slots to play on depending on the device you choose to use. Which games you can play from which device is something you’ll usually find more information about in the bonus terms, so make sure you read them! No Deposit Bonus: 100 free spins. Max cashout is C$100 and 50x wagering requirement. Canadian and New Zealand players only. Deposit Bonus: 100% up to €200 . Minimum Deposit: $10 Wagering Requirements: 35x New Players Only. 18+
  https://arthurqenv887661.tkzblog.com/17853349/free-online-casino-slots-no-download-no-registration
  As we’ve previously stated, Pay By Phone allows you to make secure deposits by simply entering your phone number at the payment stage. The casino then sends you a code or link for verification purposes. Once you have settled on a Pay By Phone Casino on our site, you’ll need to set up an account with a phone company that works with the casino. In any event, a Pay by Mobile casino is actually pretty straightforward. You can enjoy hundreds and often thousands of games that are accessible from any mobile device. Another thing that often comes up is whether the casino games are any different when making a mobile phone deposit casino. The answer is – not at all. You get the exact same titles that you can expect to find at any leading best online casino.

 12. ned   On   11. marca 2023 at 23:44

  Texas Hold’em (or just „hold’em“ for short) is currently the most popular variation of poker, thanks mainly to televised coverage of the World Series of Poker, the World Poker Tour, and various celebrity-based events. The no-limit version is often described as the „Cadillac of poker, taking only a minute to learn but a lifetime to master.“ Individual cards are ranked from best to worst. The rank of a card often breaks the tie if two players achieve the same hand. The Ace is the most valuable card. From there, it goes in descending order: King, Queen, Jack, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. See designated player Rules in poker room. It’s you and the cards for a pair or better; it’s you and the dealer for the best 3 Card Poker hand. In Draw Poker, each player is dealt five cards, and a round of betting ensues. The remaining players then may attempt to improve their hands by trading as many as three cards for a new three from the deck. If a player has an Ace, he may trade all four of his other cards if he so desires.
  https://mag-wiki.win/index.php?title=Texas_holdem_poker_wsop
  New post, kelly15268 replied to February 5th Weekly Top 4 Winners! Great! Successfully subscribed. Input optional message for your friend. We have opened our entrances to players for the first time in a long time. In no time, we became one of the best steps to offer the captain jack no deposit and more than 25 million customers could appreciate our progress and our diversions, which won various grants. As a trustworthy stage, we have met many people for a long time and offer spins and promo promo codes so to speak to the safest and most reliable stages of play. We respect all the security rules of our scene and assure the players the greatest assurance of their information on the scenes of the accomplice casinos, so that they can take full advantage of our high quality diversions.

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *