Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Ivan Tásler & IMT Smile vám prinášajú novú baladu – Pri Tebe

Napísal na 10. februára 2015

Pieseň Pri Tebe je ďalšou ochutnávkou z nového albumu NA CESTE 1979, ktory výjde už 13. marca. Z tohto albumu pochádza aj úspešná pieseň Cesty II. Triedy.

História kapely IMT Smile:

imt-smilw1992

V roku 1992 spolužiaci z košického konzervatória Miro Tásler a Peter Bič založili rockovú kapelu ORPHAN. Odohrali niekoľko koncertov a nahrali zopár skladieb. O rok neskôr sa bratia Ivan a Miro pustili do nahrávania svojho prvého dema s vlastnými skladbami.

1994

V roku 1994 si priamo na koncerte bratia odchytili Roba Grigorova a dali mu kazetu so svojimi demonahrávkami do súťaže RG Tip, ktorú pripravoval pre Slovenskú televíziu. Potenciál Prešovčanov si Robo všimol a vybral práve ich skladby Pán v saku a Spím.

1995

V roku 1995 množstvo hudobnej energie vložili tiež do skupiny RUKA. Tá fungovala v zložení Ivan a Miro Táslerovci, Martin Migaš a husle Paľo Čekan, neskôr Tekla Horňáková a ich repertoár bol silne ovplyvnený reggae štýlom.

1996

Rok 1996 priniesol nečakané prekvapenie. Riaditeľ vydavateľstva Škvrna Records ponúkol skupine IMT Smile vydanie albumu! Ako štartovný singel vybrali skladbu Nepoznám.

1997

Vo februári 1997 sa IMT Smile zúčastnili spoločného turné s legendárnymi skupinami Olympic a Prúdy a vyskúšali si, aké to je hrať vo veľkých športových halách v Žiline, Prešove, Trenčíne či Bratislave.

1998

Začiatkom roka 1998 odišla zo skupiny speváčka Katka Knechtová a o pár mesiacov neskôr ju nasledoval bubeník Martin Migaš. IMT Smile však pokračovali ďalej. Do skupiny prizvali spolužiaka Petra Biča a Mira Táslera, konzervatoristu Tomiho Okresa.

1999

A v januári 1999 sa do éteru slovenských rádií dostala bezkonkurenčná Veselá pesnička, ktorou sa IMT Smile zaradili medzi kapely, s ktorými sa na slovenskej hudobnej scéne rozhodne musí rátať.

2000

Osvieženie na slovenskú hudobnú scénu prišlo začiatkom roka 2000 v podobe albumu NECH SA PÁČI, ktorý kapela nahrávala v Prahe v zostave Ivan a Miro Táslerovci, Peter Bič, Tomi Okres a za bicími sa vystriedali Martin Valihora, Marcel Buntaj a Igor Sabo.

2001

V septembri 2001 vydal Richard Müller svoj najúspešnejší album – 01?, ktorému hudobní kritici venovali množstvo pozitívnych reakcií a ocenení. Na tejto doske sa opäť autorsky a tiež producentsky podieľal práve Ivan Tásler.

2002

Len tebe sa krátko na to stala ďalším singlom z dosky TÁSLER. Jej latino sound zaujal natoľko, že sa stala absolútnym letným hitom. Toto pracovné nasadenie si žiadalo pauzu, tak sa Ivan rozhodol odcestovať na pár mesiacov do Austrálie.

2003

V januári 2003, po jeho návrate, sa kapela v zostave Ivan Tásler (spev, gitara), Miro Tásler (klávesy), Tomi Okres (basa), Viktor Špak (gitara) a Marcel Buntaj (bicie) zavrela opäť do štúdia.

2004

Krátko na to, v jari 2004, sa kapela vydala na ďalšie turné s názvom IMT Smile Live 2004, ktoré malo svoje vypredané zastávky aj v Prahe a Londýne. Toto obdobie bolo bohaté na ocenenia všetkého druhu.

2005

V marci 2005 bola na odovzdávaní výročných cien Akadémie populárnej hudby – Aurel, EXOTICA vyhlásená za najlepší album roka 2004. Apríl až jún strávila kapela na 26 koncertnej Exotika tour 2005.

2006

V apríli 2006 IMT Smile v novej zostave vypredali bratislavské Národné tenisové centrum. Koncert bol predzvesťou veľkolepej augustovej šnúry s názvom Roomster tour po siedmich slovenských mestách a v Londýne.

2007

Pre veľký úspech si tento, pre IMT Smile netradičný, koncert zopakovali v roku 2007 aj v Košiciach. V tom istom roku, počas exportu slovenskej hudby do európskych miest, kapela stihla natočiť videoklip ku skladbe Pozri jak sa roztápa ľad a to priamo v Paríži.

2008

Nasledujúci rok 2008 nemožno označiť inak než muzikantsky maximálne bohatý. Ešte pred samotným vydaním pripravovanej novej dosky kapela odštartovala svoju IMT Smile tour 2008 a skupina v rámci nej navštívila dve anglické (London, Manchester) a štyri írske mestá.

2009

V roku 2009 oslávila kapela IMT Smile 15 rokov na hudobnej scéne. Pre svojich skalných fanúšikov pripavila limitovanú edíciu s názvom BEST OF, ktorá mapuje ich dovtedajšiu kariéru. Box obsahuje dvojCD, na ktorom je 29 najväčších hitov IMT Smile, ako bonus ich nový singel O cestách, 20 najlepších videoklipov IMT Smile na DVD a 80-stranovú knihu, ktorá mapuje slovom a obrazom históriu skupiny.

2010

V úvode roka opustil kapelu bubeník Marián Slávka. Jeho miesto zaujal rodák z Košíc Dano Šoltís, zabývaný v Prahe, známy z kapely Vertigo či projektov Lenky Dusilovej. Koncertnú zostavu IMT Smile doplnili perkusionista Jožko Zima a saxofonista Mário Gapa Garbera.

2011

Hubobných rokom 2011 sa niesla skladba Veľa lásky, ktorá sa okamžite po svojom zverejnení stala na niekoľko týždňov najhranejším slovenským singlom v rádiovom éteri. Kapela sa na jar vydala na špeciálne akustické turné po slovenských mestách s názvom Akustik tour. Tentokrát sa muzikanti nevydali do veľkých športových hál, ale spolu s fanúšikmi si vychutnali komornú atmosféru menších sál a divadiel. Pre veľký úspech pokračovali IMT Smile v Akustik tour i na jeseň.

2012

Presne na Nový rok 2012 mal na facebookovej stránke kapely premiéru nový singel Viac z pripravovaného albumu. Hneď na to sa táto skladba objavila ako titulná pieseň nového seriálu TV Markíza Druhý dych. K piesni existuje aj videoklip, kde okrem kapely účinkuje aj hlavná hrdinka seriálu, herečka Jana Lieskovská. Začiatkom roka sa líder IMT Smile Ivan Tásler oženil v Austrálii. Krátko po jeho návrate od protinožcov sa kapela vydala na IMT SMILE 2012 TOUR po mnohých slovenských mestách a neobišli ani susedov v Čechách, kde potešili fanúšikov v pražskej Lucerne. V tomto roku sa objavila skladba Bozk v reklame na pivo Šariš. V máji 2012 sa konal krst nového CD s názvom Rodina, ktorý pokrstili manželky a partnerky členov kapely. Na albume sa nachádza okrem 10 nových piesní aj bonus v podobe coververzie piesne Matka od kapely Tublatanka, ktorú IMT Smile zahrali v relácii Legendy popu a ktorá zožala veľký úspech. V spolupráci s režisérom Martinom Hudákom vznikol k druhému singlu z albumu, skladbe My dvaja, videoklip. Natáčal sa v priestoroch bývalej reštaurácie Malecón, ktorú za jej existencie členovia kapely radi navštevovali. Pred letnými prázdninami absolvovali IMT Smile už štandardne vystúpenie na Dobrom festivale v Prešove, kde sa na pódiu spolu s kapelou po rokoch objavila i jej bývalá členka, Katarína Knechtová. Spoločné vystúpenie si zopakovali na koncerte v Bratislave. Po úspešnej letnej festivalovej sezóne nastala v kapele zmena na poste gitaristu, kde Petra Biča nahradil mladý a talentovaný Prešovčan Tomáš Slávik. V ankete Slávik získala kapela IMT Smile strieborného Slávika. Spolu s ďalšími známymi interpretmi vystúpili v decembri IMT Smile na koncertoch Koniec sveta v Bratislave a Košiciach, čím zavŕšili úspešný koncertný rok 2012.

2013

Začiatkom roka 2013 sa udeľovali ocenenia v ankete Slávik za minulý rok. Kapela IMT Smile si z priameho prenosu, kde tiež naživo vystúpila, odniesla strieborného Slávika. Na jar kapela odohrala klubové koncerty v Bratislave, Banskej Bystrici a Prahe, kde umožnila fanúšikom zostaviť setlist koncertov. Tí hlasovali a zostavili rebríček 25 najobľúbenejších skladieb, ktoré odzneli na spomínaných koncertoch. Len pre zaujímavosť, na prvom mieste skončila skladba Bozk, na druhom mieste Duch človeka a prvú trojku uzavrela pieseň My dvaja. V apríli IMT Smile prvýkrát vo svojej histórii potešili koncertom fanúšikov v New Yorku. Máj a jún sa niesol v znamení IMT Smile Vulm Tour 2013. V tomto roku tiež vytvoril Ivan Tásler s priateľmi spiaznenú webovú stránku kapely www.oprisaomna.com, ktorá funguje ako e-shop, kde majú fanúšikovia možnosť zakúpiť si albumy kapely, merchandise, hudobné workshopy s členmi IMT Smile a niektoré tituly, ktoré sú dostupné exkluzívne na tejto stránke a nenájdete ich v žiadnom kamennom obchode. Počas leta sa Ivan stretol vo svojom nahrávacom štúdiu Valec s Janou Kirschner, kde po 5 rokoch dokončili spoločnú skladbu s názvom Svoji. V novej televíznej sezóne spustila TV Markíza denný seriál Chlapi neplačú. Tvorcovia si za titulnú pieseň vybrali staršiu skladbu IMT Smile Pre túto chvíľu, ktorá tak po rokoch zaznamenala úspech aj v rádiách. Koncom septembra si kapela pripravila pre fanúšikov veľkolepý darček v limitovanej edícii – Universal Komplet Box, ktorý obsahuje všetkých 13 CD IMT Smile, ktoré kapela vydala pod hlavičkou ich vydavateľstva. V jeseni tiež vypustili do éteru novú skladbu S.O.S. s emotívnym videoklipom, ktorý sa natáčal v skanzene v Zuberci za účasti tanečníc z Lúčnice, pod režisérskou taktovkou Jarisa Vaľka. Členovia kapely sa v klipe taktiež objavili v ľudových krojoch. V novembri sa na udeľovaní cien SOZA stal Ivan Tásler najúspešnejším autorom uplynulých 2 rokov. Odniesol si až tri ocenenia: cenu SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel v roku 2012, pieseň Veľa lásky získala ocenenie ako najhranejšia skladba za rok 2011 a rovnaké ocenenie za rok 2012 získala pieseň Viac, ku ktorej text napísala Ivanova manželka Anna Tásler. Rok 2013 nemohla kapela zavŕšiť úspešnejšie, než vypredanými vianočnými koncertmi v Bratislave a Košiciach. Do posledného miesta vypredaná košická Steel Aréna (IMT Smile sa podarilo Steel-ku vypredať ako zatiaľ jedinej slovenskej kapele) a bratislavská Incheba len potvrdili status IMT Smile ako najúspešnejšej slovenskej koncertnej kapely, ktorej živé vystúpenia priťahujú naďalej masy fanúšikov.