Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

India očami dobrodruha Filipa očarila návštevníkov cestovateľského večera

Napísal na 28. februára 2020

Až 60 % Indov tvoria vegetariáni, riad umývajú v Gange a kravu môžete stretnúť aj v nákupnom centre, hovorí Filip o svojich zážitkoch z Indie.

V utorok 25. 2. sa uskutočnilo jedno z obľúbených podujatí Malého Berlína – cestovateľský večer. Reč bola o Indii, jej každodennom živote a kultúre. Úlohy rozprávača sa zhostil hudobník, bloger a cestovateľ Filip Jánošík Lehotský, ktorý je absolventom našej alma mater, FMK.

Hneď od začiatku prednášky bol Filipov prejav svieži, nekonvenčný a ľudí bavil. Dokonca sa po prvýkrát stalo, že aj publikum v Malom Berlíne bolo osvetlené. Filip chcel vidieť všetkých svojich poslucháčov, a tak si na nich poriadne „posvietil“.

Začiatok prednášky. Zdroj: Malý Berlín / Dominika Chrzanová

Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí, napríklad aj to, že do mesta Váránasí chodia ľudia zomierať. Prekvapil nás aj fakt, že spaľovanie mŕtvol na brehoch Gangy je bežný úkon, ktorý sa vykonáva bez pohrebných ceremónií. Filip sa s jedným takýmto „spaľovačom“ rozprával a zistil, že túto prácu robí od svojich 10 rokov.

Filip si za 5 mesiacov na severe Indie zažil všeličo. Navštívil mestá ako Jaipur či Agra, v ktorom sa nachádza Taj Mahal. Pozrel sa aj do svätého mesta budhistov a hinduistov Váránasí a rovnako navštívil aj mesto Naí Dillí. Rozprával aj o tom, ako okúsil sýte indické jedlá za 50 centov. Takýmto pokrmom bol aj Bhang Lassi, čo je tradičný jogurtový nápoj s marihuanou. Zažil však aj tráviace problémy. Riad z ktorého jedol, sa údajne umýval v rieke Ganga, do ktorej obyvatelia sypú popol mŕtvych.

Filip na cestách stretol mnoho zaujímavých ľudí. Zdroj: Instagram / Filip Jánošík Lehotský

Okrem cestovania a ochutnáva tradičných jedál, absolvoval Filip aj očistný desaťdňový pobyt v meditačnom chráme Tushita. „Sám so sebou by sa mal človek rozprávať ako s najlepším kamarátom. Nemali by sme byť k sebe príliš kritickí a zlí,“ podelil sa s publikom o naučených poznatkoch.

Filip počas prednášky v Malom Berlíne. Zdroj: Zuzana Šebová

Kolorit Indie dotvárajú Bábovia, ktorí sa považujú za svätých mužov. Učia jógu a poskytujú rady bez nároku na odmenu. Vzdali sa svetských vecí, oddali sa plne duchovnému životu. Bábovia putujú často po svätých miestach. Vďaka tomu sú vysoko vážení, no aj napriek tomu sa medzi nimi nájdu podvodníci, ktorí vytiahnu z turistov vysoký obnos peňazía žijú si pomerne dobre.

Indický muž Baba. Zdroj: Instagram / Filip Jánošík Lehotský

Keďže kravy sú v hinduizme posvätné, nemôžu sa zabíjať. Kvôli tomu ich môžete stretnúť kdekoľvek, dokonca aj v nákupných centrách. Vzhľadom na to, aké sú kravy sväté, až 60 % Indov nekonzumuje mäso. Práve tento fakt sa odráža v ich rozmanitej a pestrej kuchyni.

Krava je v Indii posvätné zviera. Zdroj: Instagram / Filip Jánošík Lehotský

Počas celej akcie panovala priateľská atmosféra. Z reakcií zúčastnených sme zistili, že sa im prednáška páčila, najmä jej zábavný charakter a ľahkosť, akou Filip podával svoje poznatky a zážitky z ciest. Diváci ocenili tiež jeho otvorenosť a uvoľnený prejav.

Na záver odzneli pekné slová, nad ktorými by sme sa mali všetci zamyslieť. „Vraví sa, že ozajstné šťastie je mierne a trvá. Je bez väčších výkyvov a je to celé jemnejšie,“ zafilozofoval Lehotský. Prednáška sa spontánne vyvinula do diskusie a zazneli aj viaceré doplňujúce otázky.

Z publika počas diskusie vystúpil pán, ktorý sa tiež podelil o svoje zážitky z niekoľkoročného pobytu v Indii. Jeho zážitky mali pridanú hodnotu a dopĺňali Filipove rozprávanie. Akciu hodnotíme ako vydarenú, ale aj poučno-zábavnú.

Zdroj: Malý Berlín, Instagram, Pixabay


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár