Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

IMT Smile oslávi 30 rokov na scéne s fanúšikmi

Napísal na 28. januára 2022

Jedna z najúspešnejších skupín na Slovensku oslavuje tento rok svoje okrúhle narodeniny. Počas 30 rokov pôsobenia na slovenskej scéne vytvorili veľké množstvo hitov, odohrali mnoho koncertov a ich výročie plánujú sláviť celý rok.

„Najlepšia oslava je s fanúšikmi, preto chceme čo najviac koncertovať. Po dvoch rokoch sa vraciame do  Východnej, čakajú nás festivaly, ale aj koncerty v Čechách,“ prezradil spevák skupiny Ivan Tásler. Podľa jeho slov majú pre fanúšikov pripravených viacero prekvapení počas celého roka. Jedným z nich je pripravované letné turné, na ktorom zaznejú ich najväčšie hity.

Vznik skupiny

Skupinu založili v roku 1992 bratia Ivan a Miroslav Tásler. Názov IMT Smile vznikol podľa ich iniciálov. Počas svojej kariéry meno skupiny viackrát zmenili napríklad na Epitath alebo Ruka, no nakoniec sa vrátili k ich prvotnému názvu. Neskôr sa k nim pridal Mirov spolužiak z konzervatória Peter Bič, ktorý hral na gitare. Po niekoľkých koncertoch a nahratých skladbách sa skupina rozpadla. O pár mesiacov neskôr začali spolu opäť hrať.

Skupinu IMT Smile založili bratia Táslerovci. Zdroj: imtsmile.com

Január 1996 bol pre kapelu prelomový, pretože dostala od vydavateľstva Škvrna Records ponuku na nahranie albumu. V tomto období začala so skupinou spievať Katka Knechtová. Hlavným singlom pripravovaného albumu sa stala pieseň Nepoznám, ktorá sa dostala na vrchol najhranejších hitov. O dva roky neskôr odišla z kapely Katka Knechtová a Martin Migaš. IMT Smile napriek tomu vydali svoj ďalší album Valec s ďalším hitom Ľudia nie sú zlí. Okrem nej sa rádiovým obľúbeným singlom stala aj Veselá pesnička. Odvtedy sa skupine z roka na rok viac darilo. Podarilo sa im získať ocenenia ako Krištáľové krídlo a cenu OTO. 

Spolupráce na piesňach a koncertoch

IMT Smile počas svojich 30 rokov pracovali s veľkým množstvom umelcov. Duety si vyberajú so spevákmi rôznych žánrov rovnako ako aj s rapermi. Kapela neustále skúša spolupráce, ktoré sú na prvý pohľad neskĺbiteľné, ale vo finále sa dokážu krásne zladiť a vytvoriť hit. Pred rokom oslovili českého rapera a speváka Bena Cristovaa. Ich pieseň Miesto s raggae prvkami si rýchlo získala poslucháčov.

Skupina nahrala pieseň Miesto spolu s raperom Benom Cristovaom. Zdroj: Facebook/IMT Smile

Veľký úspech mala spolupráca IMT Smile s ľudovou kapelou Kandráčovci. Spoločne nahrali pieseň Hej, Sokoly!, ktorá sa stala titulnou skladbou filmu Čiara. Jednu slohu spievajú aj v ukrajinčine, keďže dej filmu sa odohráva na hraniciach Slovenska s Ukrajinou. Vďaka piesni boli pozvaní na Medzinárodný filmový festival do Karlových Varov.

Odvtedy odohrali spoločne viacero koncertov, napríklad aj vo Východnej. „Vždy som na Ivanovi obdivoval jeho slobodu. Keď sa mu niečo páči a stotožní sa s tým, je mu jedno, koho si prizve k spolupráci. Veľmi im fandím a mnohé ich piesne si pospevujem nielen ja, ale aj moje deti,“ povedal krátko po spolupráci Ondrej Kandráč.

Nezabudnuteľný môžeme nazvať koncert IMT Smile so súborom Lúčnica. Predstava folkloristov tancujúcich na popové piesne je pre niekoho nemožná, ale to neplatí pre túto skupinu a Jana Ďurovčíka, ktorý celú šou režíroval. Predstavenie Made in Slovakia navštívilo okolo 30-tisíc divákov. Označili ho za šou na svetovej úrovni a vystúpili spoločne aj v Pražskej O2 aréne. Cieľom projektu bolo ukázať, že slovenský folklór nikdy neumiera a dokáže sa spojiť aj s modernou hudbou. O rok neskôr vyšiel dokument o celom projekte, ktorý zobrazuje všetky prípravy a priebeh koncertov.

Rok 2022 bude patriť IMT Smile

Hlavným bodom osláv bude Summer Tour 2022. Začne sa v máji a bude trvať až do konca augusta. Po dvoch rokoch sa skupina vracia na amfiteáter vo Východnej, ktorý si obľúbili nielen fanúšikovia, ale aj samotná skupina. Z festivalov sa ukážu na prešovskom Dobrom festivale a na mestskom festivale LOVESTREAM v Bratislave. Súčasťou turné je aj niekoľko vystúpení v Českej republike.

Summer Tour 2022 bude trvať od mája do konca augusta. Zdroj: Facebook/IMT Smile

Okrem koncertovania si kapela pripravila aj špeciálny spomienkový box na roky 1992 – 2022. Nájdeme v ňom všetky hity IMT Smile, fotografie, spevník a aj ich knihu. Koncom roka plánujú ďalšie prekvapenie v podobe špeciálneho albumu. Viac o ňom vraj prezradia v priebehu roka.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár