Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Hudba ako významná súčasť self-care. Ako nám pomáha udržiavať duševnú pohodu?

Napísal na 17. marca 2021

Venujeme jej v priemere 4,5 hodiny denne. Hudba jej aj mimo pandemických časov jedným z významných faktorov, ktoré ovplyvňujú našu náladu a duševné zdravie.

Duševná pohoda prechádza počas koronakrízy náročnými skúškami. Udržať si ju, to je umenie, pretože často sa cítime bezmocne či smutne, robíme si obavy o našich blízkych, ale aj o seba.

Správny výber piesní je dôležitejší, ako by sme si mohli myslieť. Vhodná kombinácia hudobných žánrov, ktoré počúvame, keď sme doma, nám môže výrazne napomôcť k ľahšiemu životu.

Podľa portálu frontiers sme s najväčšou pravdepodobnosťou najprv spievali, ako rozprávali v súvislých vetách. V priebehu evolúcie sa nám zdokonalil hlasový aparát, ale aj hlasivky, takže hudba a náš vývoj idú ruka v ruke už od začiatku.

Za základné hudobné nástroje môžeme považovať hlas a naše telo. Nástroje, ktoré sme si vytvorili, ako napríklad píšťalky z kostí, začalo ľudstvo používať asi pred 43 000 rokmi.

Hudba lieči. Telo aj dušu

Správny výber hudobného štýlu môže znížiť krvný tlak alebo odstrániť bolesť hlavy. Podľa štúdie, ktorú spomenuli na portáli Eduworld, predčasne narodené bábätká opúšťajú inkubátor v priemere o 11 dní skôr, ak sa im počas kŕmenia púšťajú uspávanky.

Ľudia, ktorí mali mŕtvicu, majú väčšiu pravdepodobnosť, že začnú chodiť, ak počúvajú rytmickú hudbu. Pacientom s Alzheimerom pomáha odomykať spomienky, dôkazom čoho je aj video nižšie.

Čo si teda pustiť, aby sme ostávali v mentálnej pohode čo najviac?

Za zmienku napríklad stojí pomerne neznámy spevák Cody Francis, ktorý tvorí akustickú hudbu. Jeho skladby sú jemné a hodia sa k teplému kúpeľu, manikúre alebo podobným činnostiam, počas ktorých sa o seba staráme. Podobnú hudbu a veľa playlistov nájdete na YouTube kanáloch alexrainbirdMusic alebo Indie Folk Central.

Pre dynamickejší self-care deň, kedy sa chceme vytancovať a cítiť sa nad vecou, sú tu skladby ako Too Fly od Mii Pfirrman. Po jej vypočutí sa vám zaručene zvýši sebavedomie. Taktiež môžete očakávať, že budete pred zrkadlom pohadzovať vlasmi a podmanivý rytmus podčiarknete vlastnými sexy pohybmi. Zo známejších speváčok, ktoré tiež tvoria takýto štýl, sú to napríklad Missy Elliot, Ciara alebo Dua Lipa.

„Hudba je melódiou k textu, ktorý sa volá svet.“

Dušu dokážeme potešiť a nasýtiť aj klasickou hudbou. Počúvanie klasických skladieb spôsobuje nemalému množstvu ľudí zimomriavky, kedy je precítenie hudby vskutku intenzívnym zážitkom. Ak ste milovníkom tohto žánru, odporúčame vám Štyri ročné obdobia Antonia Vivaldiho, Valčík č. 2 od Dmitrija Šostakoviča a Canon in D major od Johanna Pachelbela.

„Hudba je melódiou k textu, ktorý sa volá svet,“ povedal raz nemecký filozof Arthur Schopenhauer. Stmeľuje nás ako jednotlivcov, ale aj ako spoločnosť. Veríme, že nás snáď čoskoro na koncertoch a festivaloch spojí aj fyzicky.

Zdroj: YouTube, health.harvard.edu, citaty-slavnych.sk