Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Katarzia bojuje za práva žien. V novom klipe rieši aj situáciu v Poľsku

Napísal na 24. novembra 2020

Dlho očakávaný nový klip Hoří i voda podporuje spravodlivosť voči ženám. Katarzia sa pýta, čo nám stojí v ceste.

V klipe sa stretneme so skvelými vizuálmi a symbolickými scénami. Konfliktnú atmosféru medzi dvoma pohlaviami sprevádza divoký koniec plný slobody a pochopenia.

Rodové roly sú nezmysel

Ak hovoríme o ženách, hovoríme o stereotypoch, ktoré kolujú medzi generáciami a tvoria tradície našej spoločnosti. Hoří i voda útočí na spoločnosť a vysvetľuje, prečo by mali zmiznúť.

Najčastejšie sú to deti, na ktoré sú rodové roly prenášané. „Nikdy deťom nehovorme, že by niečo mali alebo nemali, pretože sú dievča či preto, že sú chlapec,“ tvrdí Katarzia, „rodové roly sú nezmysel.“

Tento fenomén vychádza na povrch až v neskoršom veku. „Nútime chlapcov, aby boli tvrdí. Následkom toho sú veľmi zranené ich egá a tým pádom je slabšie ich zdravé sebavedomie,“ dodala speváčka. Ženy sa učia ustupovať mužovi a prijať rolu v domácnosti.

Najdôležitejší odkaz videa je akceptovanie sa. Podľa Katarzie sa ženy medzi sebou sabotujú, neprajú si úspech. Musíme pochopiť, že ženy majú držať spolu. Ak chceme zmeniť prístup spoločnosti ku ženám, musíme sa spojiť a vo všetkom sa podporovať.

Moc v rukách ženy je spoločnosťou posudzovaná. Ženám sa často kladú otázky skromnosti a pokory. Pýtame sa, či sa dostatočne venujú domácnosti alebo či vôbec domácnosť majú. Muži týmto otázkam čeliť nemusia. „Mocné ženy súdime oveľa prísnejšie ako mocných mužov,“ vysvetľuje Katarzia.

Poľsko čelí novým zákazom

Sprísnením potratového zákona v Poľsku nemajú tehotné ženy po novom možnosť podať si žiadosť o potrat, ani v prípade poškodenia plodu. Urobiť tak môžu iba ak ide o prípad znásilnenia alebo ohrozenie života ženy. Poľsko ovládli protesty nespokojných žien volajúcich o reprodukčné práva.

Situácia sa nedávno vyhrotila aj na Slovensku návrhom podobného zákona, ktorý v parlamente neuspel. Klip sa úzko dotýka tejto situácie, poukazuje na to aj scéna tehotnej ženy pozorovanej politikmi.

Hoří i voda
Scéna fotky inšpirovaná obrazom od Ivany Šátekovej. Zdroj: Instagram/Katarzia

Muži tvoria v politike prevažnú väčšinu. Majú moc potlačiť ženské práva a znemožniť im prístup k dobrovoľnému rozhodnutiu, ako je potrat. Rodové roly vedú k rozdeľovaniu a diskriminácii, čo by, podľa speváčky, malo z našej spoločnosti zmiznúť.

V klipe môžeme vidieť aj boj o odstránenie nerovnosti a nesúhlas s tradičným postavením žien v spoločnosti. Katarzia ho venuje všetkým ženám tvrdo bojujúcim za reprodukčné práva.

Zdroje: YouTube, Instagram


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár