Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Škótska ľudová hudba a pop? To je novinka Heather On The Hill od Nathana Evansa

Napísal na 15. januára 2024

Metaforická skladba Heather On The Hill od Nathana Evansa spája krásu Škótska s popom. Ako sa však bývalému poštárovi podarilo získať milióny fanúšikov?

Nathan Evans sa narodil v mestečku neďaleko Glasgowa v Škótsku. Lásku k hudbe si budoval už od detstva, keď začal hrať na gitare od jeho ôsmich rokov. Neskôr vyštudoval webový dizajn a rozhodol sa pracovať ako poštár pre Royal Mail. Vo voľnom čase začal s pridávaním cover verzií skladieb umelcov ako Bob Dylan, Vance Joy, či Kodaline na sociálne siete.

Heather On The Hill od Nathana Evansa
V roku 2020 prerazil na internete svojou verziou piesne Wellerman. Zdroj: rollingstone.com

Internetová sláva

Bod zlomu v jeho kariére prišiel, keď mu jeden z jeho sledovateľov navrhol, aby skúsil tradičnú folkovú hudbu. Tak uzrela svetlo sveta pieseň Leave Her Johny prespievaná v štýle „sea shanty“, ktorý je špecifický svojím jednohlasnými strofami a plnými refrénmi. Tento spôsob má imitovať spev námorníkov počas ich spoločnej práce.

Ďalšou z piesní, ktorá sa niesla v tomto „námorníckom“ duchu bola Wellerman – novozélandská skladba z 19. storočia. Evans ju naspieval v roku 2020 a získala mu hneď niekoľko miliónov zhliadnutí a prehratí. Pritiahol pozornosť aj známych mien ako Bryan May, Elon Musk alebo Jimmy Fallon a dokázal znova oživiť záujem ľudí pre tento špecifický štýl hudby.

Heather On The Hill

Vďaka jeho úspechom na internete sa mu podarilo získať zmluvu od nahrávacej spoločnosti a mohol zameniť povolanie poštára za speváka a skladateľa. Teraz píše vlastné piesne a na jeho koncerty chodia niekoľko tisícové davy ľudí.

Jeho najnovšia pieseň Heather On The Hill vyšla na začiatku januára a nesie sa v romantickom duchu škótskeho folku a popu. Téma skladby hovorí o príbehu lásky medzi dvoma ľuďmi. Autor opisuje krásu svojej milej a prirovnáva ju k vresu, ktorý rastie na kopci, čo vyjadruje aj názov samotnej skladby. Evans neupustil ani od námorníckej tématiky a spomína more, ktoré má byť miestom stretnutia zaľúbencov.