Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Nominácie na 66. ročník Grammy Awards priniesli množstvo nečakaných mien

Napísal na 17. novembra 2023

Blíži sa ďalší ročník prestížneho udeľovania cien Grammy Awards 2024. Nominácie získali známe tváre, ale aj veľa nováčikov z hudobného sveta.

The Recording Academy je americká akadémia hudobníkov, producentov a iných hudobných profesionálov, ktorí sa každoročne podieľajú na udeľovaní cien Grammy Awards. Prvýkrát sa konali súčasne na dvoch miestach, v Kalifornii a New Yorku, v roku 1959.

Oceňovanie sa kedysi volalo Gramophone Awards podľa tvaru ceny, ktorá je doteraz rovnaká. Grammy Awards si od svojho začiatku prešli viacerými škandálmi. Viacerí úspešní umelci ich obvinili z neobjektívnosti a nadržiavania favoritom po tom, čo cenu nevyhrali.

Proces výberu nominácií

Napriek niekoľkým faux pas Grammy Awards patria medzi jedny z najprestížnejších ceremónií a veľa umelcov túži po získaní tohto ocenenia. Pred samotným večerom sa každoročne koná proces nominácií. Na to, aby boli piesne a albumy akadémiou posúdené, musia umelci svoje diela predložiť komisii.

The recording academy
Za nominácie zodpovedá The Recording Academy. Zdroj: grammy.com

Neskôr sa konajú hodnotiace stretnutia, na ktorých sa zúčastňuje viac ako 150 odborníkov z oblasti nahrávacieho priemyslu, aby zistili, či bolo dielo zaradené do správnej kategórie. Výsledné zoznamy sa potom rozpošlú hlasujúcim členom, ktorí vyberajú svojich favoritov. Nomináciu získava prvých päť s najväčším počtom hlasov.

Grammy Awards 2024 nominácie

Tohtoročné nominácie priniesli množstvo prekvapení. Nominácie za cenu Record Of The Year získali John Batiste, Miley Cyrus, Olivia Rodrigo, boygenius, Janelle Monáe, Taylor Swift SZA a Lana Del Rey. Tá sa na Instagrame vyjadrila, že sa až tento rok dozvedela o predkladaní svojich diel.

Najviac nominácií získala speváčka SZA. Z celkovo deviatich boli tri nominácie v hlavných kategóriiách. O dve menej získala Phoebe Bridgers, Victoria Monét a Serban Ghenea.

Grammy Awards 2024 nominácie
Tohtoročné nominácie dominovala speváčka SZA. Zdroj: Teen Vogue

Na cenu za najlepšieho nováčika boli nominovaní Gracie Abrams, Fred again.., Jelly Roll, Coco Jones, Noah Kahan, Victoria Monét, The War And Treaty a Ice Spice. Tá tento rok zažila raketový vzostup po úspechu skladby Boy’s a liar Pt. 2 so speváčkou PinkPantheress.

Ice Spice sa spoločne s Nicki Minaj objavila aj v soundtracku k filmu Barbie. Populárna snímka získala celkovo 11 nominácií v siedmich kategóriách. Medzi nominácie sa napríklad dostal aj Ryan Gosling s pesničkou I’m Just Ken, ktorá ovládla sociálne médiá.

Celkový list nominovaných inštitúcia zverejnila na svojej stránke. Objavili sa tam mená ako Travis Scott, Doja Cat, Drake či Coco Jones. Samotné udeľovanie cien Grammy Awards 2024 sa uskutoční 5. februára 2024, pričom si ho nadšenci po celom svete môžu pozrieť online.