Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Filmy, z ktorých mrazí. Top 5 hororov za posledné desaťročia

Napísal na 4. novembra 2019

Zaujíma vás, ako sa postupne menila kvalita hororov počas dekády? Tak ste na správnom mieste, pretože sme pre vás pripravili najlepšie hodnotené horory za posledných 50 rokov.

Votrelec / Alien (1979)

Votrelec je prvou časťou štvordielnej ságy o agresívnom mimozemskom parazitovi. Film sa zapísal do histórie úplne odlišným poňatím sveta budúcnosti, než na aké bolo filmové publikum zvyknuté. Snímka sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch historicky najlepších sci-fi filmov a hororov. Sága pokračuje filmami Votrelci (Aliens, 1986), Votrelec 3 (Alien 3, 1992) a Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection, 1997).

Osvietenie / The Shining (1980)

Osvietenie je film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980 v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom, ktorý stvárňuje spisovateľa Jacka Torrancea. Kubrick ho nakrútil podľa rovnomenného románu slávneho amerického spisovateľa hororov Stephena Kinga. Film patrí medzi najlepšie vo svojom žánri. Režisér v ňom uplatnil svoj perfekcionizmus. Napríklad spojenie hudby s filmom je priam dokonalé, veľmi umocňuje dusivú a strašidelnú atmosféru filmu. Dúfame, že rovnako dobré bude aj pokračovanie hororu Doktor spánok.

Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs (1991)

Režisérom filmu je Jonathan Demma. Film vyhral sošku Oscara. Ocenili ho za najlepší herecký výkon v mužskej aj ženskej hlavnej úlohe, za najlepšiu réžiu, scenár i ako najlepší film.

Tí druhí / Los Otros (2001)

Snímky ako Tí druhí sú založené na detailoch. Z pohľadu filmového vyjadrovania sú silno minimalistické. Aby sa takýto film vydaril, musí v ňom sedieť každý záber, tempo a ani atmosféra nesmie obsahovať trhliny.

Podujať sa na takúto prácu si vyžaduje skúsený tím profesionálov, ktorí presne vedia, aký účinok chcú dosiahnuť. Pri natáčaní filmu Tí druhí sa evidentne zišli tí prví“ – teda skutoční fachmani. Či už ide o réžiu Alejandra Amenábara, kameru Javiera Aguirresarobeho – vynikajúca hra so svetlom, strih alebo herectvo, všade vidno prvotriednu prácu.

V zajatí démonov / The Conjuring (2013)

V zajatí démonov  je americký hororový film režiséra Jamesa Wana. Nnatočili ho podľa skutočných udalostí. Rozpráva príbeh hrôzy svetovo preslávených vyšetrovateľov paranormálnych javov Eda a Lorraine Warrenových. Tých pozvali na odľahlú farmu, aby pomohli rodine terorizovanej temnými silami.

V najhrôzostrašnejšom prípade svojho života sú Warrenoví nútení sa stretnúť s mocnou démonickou bytosťou. Prípad sa týka rodiny, ktorá sa prisťahovala na farmu v Harrisville. Čoskoro však zistia, že v ich dome sa deje niečo zvláštne. Film získal veľmi pozitívne recenzie od kritikov a chválilo ho aj publikum.

Zdroje: YouTube, wikipedia.org, kinema.sk, csfd.cz


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár