Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Toto sú seriály a filmy o feminizme, ktoré si pozrieš na Netflixe

Napísal na 30. novembra 2020

V posledných rokoch sa feminizmus dostáva do povedomia spoločnosti čoraz viac. V originálnom zozname nájdeš zaujímavé filmy o feminizme.

Lionheart

Prvý film z Netflixu, ktorý natočili v Nigérii, ukazuje mnohé talenty Genevieve Nnaji. Nielenže je producentkou, ale film aj režírovala a hrala v ňom.

Lionheart je príbeh o Adaeze Obiagu, žene, ktorej prirástli povinnosti vo firme po chorobe jej otca. Adaeze musí presvedčiť spoločnosť aj svojho brata, že je schopná robiť takúto prácu. Tento film ukazuje ženu v mužskom svete, kde treba bojovať za rovnoprávnosť.

Isnt it romantic

Film produkovala svetoznáma komediantka Rebel Wilson. Herečka v ňom vystupuje ako hlavná postava, ktorá sa po nehode ocitne v nemocnici a prežíva v romantickej komédii. Príbeh sa z tohto pohľadu dá považovať za hľadanie lásky k vlastnej osobe.

The queen’s gambit

Jeden z novších seriálov, ktorý ukazuje mladú Beth Harmon ako talentovanú hráčku šachu. Na to, aby sa preslávila, musí sa prebojovať cez mnohé prekážky.

Anna Talor Joy, ktorá hrá postavu Beth, sa počas obdobia studenej vojny snaží vniknúť do sveta hráčov šachu. Doposiaľ bolo pre nich nevídané, aby sa turnajov zúčastňovala žena. Celý dej ukazuje život nadanej hráčky, jej vzostupy a pády.

She‘s beautiful and she‘s angry

Dokumentárny film, ktorý búra stereotypy, že feministky nie sú len nenávistné a trpké. Ukazuje feministické štrajky z roku 1970, kreativitu, nadšenI,ieale aj neustavičné trápenie, ktoré ovplyvnili náš každodenný život.

Period. End of sentence

Dokument nakrútila Rayka Zehtabchi, rozpráva príbeh o feministickej revolúcii v Indii. Film dostal ocenenie Akadémie a zobrazuje stav globálnych predsudkov okolo menštruácie.

Zehtabchi sleduje skupinu podnikateľov v indickom Hapure, kde pracujú vo výrobe lacných sanitárnych výrobkov a posilňujú komunitu žien.

Orange is the new black

Séria o bežnom živote v nápravnom zariadení pre ženy. Každá z postáv sa musí vyrovnať s odlúčením od najbližších. Seriál rieši rôzne ženské aspekty, od sexuálneho a telesného napadnutia, až po patriarchálne spoločenské rozdelenie určené na udržanie žien v rozpore.

Feminists: What were they thinking?

Dokument o spomínanej revolúcii v roku 1970, tentokrát doň vstupuje fotografka Cynthia MacAdams. Ukazuje fotografie z revolúcie mladým ženám.

Film vznikol s cieľom analyzovať vplyv feminizmu 70. rokov na súčasný život. Portréty feminizmu zachytávajú úvahy aktivistiek o tom, čo sa zmenilo a čo sa ešte musí zmeniť, aby sa zrútili múry, ktoré obmedzujú súčasný stav.

+1 Homecoming

Tento film sa týka speváčky Beyoncé a zachytáva jej vystúpenie na Coachelle v roku 2018. Je zaradený do zoznamu feministických filmov kvôli popovej hviezde, ktorá sama bojuje za práva žien.

Speváčka vysvetľuje, aké je to byť interpretom tmavej farby pleti a ešte k tomu ženou podporujúcou feminizmus. Beyoncé tento dokument zrežírovala, napísala a vyrobila sama.

Zdroje: YouTube, Netflix

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár