10+1 zaujímavostí z filmového sveta: Kedy videli diváci na veľkom plátne prvý bozk?
Napísal Rudolf Loipersbergerna 6. apríla 2021
Dokážete uhádnuť, ktorý autor je najčastejšie adaptovaný, ktorý film obsahuje najviac vulgarizmov či kto skutočne namaľoval nahú herečku v Titanicu? Predstavujeme vám filmové zaujímavosti, ktoré dostali aj nás.
Prvé premietanie netrvalo ani minútu
Bratia Lumiérovci debutovali filmom Workers Leaving the Lumiére Factory. Už názov asi napovedá, že ide o snímku o pracovníkoch, ktorí odchádzajú z práce. Prvé verejné premietanie tohto krátkeho čierno-bieleho filmíku sa uskutočnilo 28. decembra 1895 v Paríži a trvalo len 50 sekúnd. Mnohí by sme kvôli tak krátkemu premietaniu nad kinom ani neuvažovali, však?
Prvý filmový bozk
Na prvý bozk vo filme nemuseli diváci čakať dlho. Láska bola námetom mnohých prvých snímok a práve tá s názvom The Kiss zachytáva bozk herečky May Irwin a herca Johna Rica. The Kiss je 30 sekúnd trvajúca krátka snímka produkovaná spoločnosťou Thomasa Edisona a v kinách ho diváci videli už v roku 1896.
Veľká päťka
Dostávame sa k udeľovaniu Oscarov. „Veľká päťka“ je kombinácia piatich najcennejších zlatých sošiek, ktoré môže film získať – film, réžia, scenár, herec a herečka. Do dnešného dňa sa túto kombináciu podarilo získať len trom filmov, pričom posledný je mrazivý triler Mlčanie jahniat z roku 1991.
Najviac vulgarizmov
Nadávku po prvýkrát počuli diváci v kinosále v roku 1929. Zaujímavejší je však film, v ktorom sa vulgarizmy vyskytli najčastejšie. Prvenstvo drží známa biografická komédia Martina Scorseseho Vlk z Wall Street s Leonardom DiCapriom. Vulgarizmus tu zaznel celkovo 506 krát, čo pri vydelení dĺžkou filmu vychádza raz na každých 35 sekúnd.
Kráľ hororu je aj kráľom adaptácii
Prvenstvo v adaptácii vlastných knižných diel drží neprekvapivo Stephen King. Sám však priznáva, že nie všetky má rád a Kubrikovo Žiarenie podľa vlastných slov doslova neznáša. Od prvého filmu Carrie z roku 1976 sa poradilo zadaptovať dohromady 36 Kingových príbehov, pričom jeho osobne najbližšia je snímka Stand by Me z roku 1986.
Najdrahší film na výrobu
Tak si tipnite, na akej číslici sa zastavila suma najdrahšieho filmu. Johnny Depp si prišiel taktiež na pekný balík, čo však absolútne prekvapí, je cena výroby celého projektu. V roku 2011 zavítali do kín štvrtí Piráti z Karibiku, ktorých výrobná cena bola 378,5 milióna amerických dolárov. Po zarátaní inflácie sa čiastka dostáva na 422 miliónov.
Aj prezident má súkromné kino?
Prezident Spojených štátov amerických má v budove vlastnú kinosálu so súkromným premietaním. Postaviť ho dal prezident Franklin Roosvelt počas druhej svetovej vojny a prvým premietaným filmom bol Zrod národa z roku 1942. V súkromnej kinosále sa nachádza 42 sedadiel, ktoré často okrem prezidenta a prvej dámy navštevujú aj rodinní príslušníci.
Prvé drive-in
Nápad pozerať filmy z automobilov sa zrealizoval prekvapivo už v roku 1933, keď 6. júna otvorili prvé drive-in kino v New Jersey. Premietali sa zvyčajne komédie a romantické snímky, za ktoré sa platilo smiešnych 25 centov. Postupne sa budovali tisíce drive-in kín, avšak záujem v 80. rokoch začínal upadať a aktuálne ich v Amerike nájdeme len posledné tri stovky.
Pôvod nápisu „Hollywood“
Nápis Hollywood má pomerne bohatú históriu. V roku 1923 ho dal postaviť vydavateľ LA Times, za ktorý zaplatil 21-tisíc dolárov. Pôvodne však šlo iba o billboard s názvom Hollywoodland. Zmena nastala v roku 1949, keď bol názov postavený zo samostatných písmen a skrátený na dobre známy Hollywood.

Toaletné tabu
Verte či nie, kúpeľne neboli tvorcami obľúbené miesta na nakrúcanie. Ak ste videli Hitchcockove Psycho z roku 1960, tak blahoželáme – videli ste prvý film, v ktorom tvorcovia zachytili splachovanie záchodu. Takže nie milovanie či vulgarizmy, ale malá potreba strašila filmárov počas zlatej éry Hollywoodu.
Maliar z Titanicu
Na internete dlho kolovala otázka: „Namaľoval DiCaprio obraz nahej Kate Winslet vo filme Titanic?“ Fanúšikov asi nepotešíme, ale nie, nenamaľoval. Nahú herečku dostal na plátno iný talentovaný maliar, a to samotný režisér James Cameron. DiCapriove ťahy boli maľované vďaka vizuálnym efektom, v ktorých je Cameron jednoznačný priekopník.
Zdroj: stacker.com