Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Popularizujú našu krajinu v zahraničnej kinematografii. Slovenské lokality, ktoré sa objavili aj v zahraničných filmoch

Napísal na 7. apríla 2021

Keď ide o zaujímavé prírodné exteriéry, hrady, zámky či socialistickú architektúru, naša krajina má veľký potenciál. Filmové miesta na Slovensku radi vyhľadávajú zahraniční filmári, pretože sú neokukané, ale aj cenovo dostupné.

1. Múzeum slovenskej dediny, Martin

Najrozsiahlejšie múzeum v prírode na Slovensku poskytlo priestory pre nakrúcanie filmov ako Perinbaba a Frankenstein. Kurátorka Katarína Očková povedala pre portál Aktuality, že Perinbaba sa natáčala najmä v expozíciách z prostredia Oravy. Jakubovým väzením bola komora usadlosti z Vyšného Kubína, pohreb Alžbetkinej matky natočili nad usadlosťou z Jasenovej.

Martinský skanzen vo filme Frankenstein. Zdroj: YouTube

Dedinské prostredie použili filmári aj v americko-nemeckom filme Frankenstein. Popri známom hercovi Donaldovi Sutherlandovi sa v ňom objavili aj naši herci ako Monika Hilmerová a Tomáš Maštalír. Slovenka Beatrix Dollingerová, predtým Blažena Mališová, ktorá pracovala ako maskérka pre tento film, získala cenu Emmy za masky k tomuto dielu.

2. Bratislava

V Bratislave sa z celého Slovenska točia filmy azda najčastejšie. Známe bratislavské lokality ako výstavisko Incheba, Univerzita Komenského či Dóm sv. Martina poslúžili filmárom pri výrobe akčného filmu Mierotvorca z roku 1997. Hrali v ňom Nicole Kidmanová a George Clooney.

Vo filme Peacemaker sa objavuje aj historická budova Slovenského národného divadla v Bratislave. Zdroj: YouTube

V záberoch špionážneho filmu Červená volavka s Jennifer Lawrencovou sa objavili napríklad petržalské paneláky, Dom odborov Istropolis alebo budova Slovenského rozhlasu.

Dom odborov Istropolis vo filme Red Sparrow (2018). Zdroj: YouTube

3. Banská Štiavnica

Strieborné mesto, čo je pseudonym pre Banskú Štiavnicu, ste mohli vidieť v miniseriáli Dracula z dielne BBC a Netflixu. Seriál režírovali Mark Gatiss a Steven Moffat, ktorí sú autormi úspešného seriálu Sherlock. Hlavná postava, ktorú hral britský herec Claes Bang, obchádzala interiéry a exteriéry Starého zámku, ktorý je jeden z najvýznamnejších štiavnických pamiatok.

Na Trojičnom námestí sa odohráva aj záverečná scéna drámy s cirkevnou tematikou Tretí zázrak, ktorú režírovala uznávaná režisérka Agnieszka Holland.

Nádvorie Starého zámku v minisérii Dracula. Zdroj: YouTube

4. Veľká a Malá Fatra

Vo vojnovom filme Za nepriateľskou líniou s Owenom Wilsonom môžete spoznať fatranské lesy, Martinské hole či mesto Vrútky. Po boku slávneho herca si zahrali aj slovenskí herci Marko Igonda a Kamil Mikulčík. Film natáčali aj mimo oboch Fatier – v Zádielskej tiesňave v Slovenskom krase či v obci Háj, ktorej socha anjela sa tiež nachádza v snímke.

Socha anjela z obce Háj vo filme Za nepriateľskou líniou. Zdroj: YouTube

5. Oravský hrad

Keď si pozornejší divák pozrie trailer na netflixového Draculu, ktorého sme spomínali vyššie, spozná nočnú siluetu Oravského hradu. Jeden z našich najkrajších hradov sa tak opäť ukázal v jednej z adaptácií známeho hororového románu. Takmer 100 rokov späť sa tu tiež točil nemecký nemý horor Nosferatu, Eine Symphonie des Grauens.

Oravský hrad v traileri Draculu. Zdroj: YouTube

Aj domáci filmári majú túto lokalitu veľmi v obľube. Môžeme ju vidieť v rozprávkach Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku.

Nádvorie Oravského hradu v rozprávke Sokoliar Tomáš. Zdroj: YouTube

6. Čachtický hrad

Na tomto hrade sa okrem Jakubiskovho filmu Bathory točil aj dobrodružný fantasy film Dračie Srdce z roku 1996. V úvode filmu, kde rodičia nesú svojho zraneného syna ku drakovi, sa objaví Čachtický hrad. Okrem neho spoznáte aj iné slovenské lokality, ako napríklad Tomášovský výhľad, hrad Strečno či región Spiš. Vo filme boli aj slovenskí komparzisti, o čom svedčia občasné slovenské výkriky v pozadí.

Vo filme Dračie srdce sa objavil aj hrad Strečno. Zdroj: YouTube

7. Spišský hrad

V najväčšom hradnom komplexe strednej Európy nakrúcali v roku 2007 film Posledná légia. Ten rozpráva fantasy príbeh z obdobia pádu Rímskej ríše. Zahrali si v ňom Colin Firth či Thomas Brodie-Sangster. Okrem Spišského hradu si filmári vybrali aj priestory hradov Červený kameň a Devín. Spišský hrad sa však ukázal aj vo filmoch Kull Dobyvateľ, Lev v zime či Dračie srdce.

Spišský hrad v Poslednej légii (2007). Zdroj: YouTube

Zdroj: csfd.cz, fdb.cz, filmcommission.sk, travelking.sk, movie-locations.com, klocher.sk, soda.o2.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár