Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Film Všetko, všade a naraz prevalcoval Oscarov. Dielo je nabité bizarnosťou a akciou

Napísal na 28. marca 2023

12. marca 2023 všetci zo zatajeným dychom sledovali 95. ročník udeľovania Oscarov v americkom Los Angeles. Každý mal svojho favorita. Celý večer však ovládol film Všetko, všade a naraz, ktorý získal najviac sošiek Oscarov. Ako sa ale z relatívne nízkorozpočtového filmu stal lámač rekordov?

Všetko, všade a naraz je film, ktorý sa žánrovo nachádza na pomedzí sci-fi, komédie a drámy. Režírovali ho Daniel Kwan a Daniel Schreinert. Na tvorbe sa podieľali aj dobre známi bratia Russovci. Snímka pochádza z Ameriky a aj keď tam mala premiéru v marci minulého roka, u nás sme ju v kinách mohli vidieť až júli.

Časť 1: Ako sa bizarný koncept zmenil na film

Príbeh filmu Všetko, všade a naraz sa začal písať ešte v roku 2016, keď bol jeden z režisérov, Daniel Kwan, na roadtripe. Dlhá cesta sem a tam medzi horami mu vnukla nápad na „verse-jumping”. Je to schopnosť preniknúť do vedomia dvojníka z iného paralelného vesmíru a na krátky čas prevziať kontrolu nad ich mysľou. Preskočili by ste medzi realitami vďaka vykonaniu určitej nepravdepodobnej činnosti a následne by ste sa vrátili so schopnosťami vášho druhého ja. 

S týmto nápadom sa podelil so svojím dlhoročným kreatívnym partnerom Danielom Schreinertom. O rok na to začali vytvárať príbeh s prímesou existenčných kríz. „…toto je vzrušujúce, môžeme urobiť existenčné krízy a bojové scény. To sú naše dve obľúbené veci,” vyjadril sa Scheinert pre Entertainment Weekly.

Režiséri Daniel Kwan a Daniel Scheinert. Zdroj: Allyson Riggs/A24

Film sa stal sudom, do ktorého hádzali všetky svoje stratené nápady aj za pomoci marvelovských bratov Russovcov. Najťažšou časťou však bolo nájsť štúdio, ktoré by chcelo túto snímku natočiť. Pod svoje krídla ich zobralo indie filmové štúdio A24, ktoré dovtedy ešte nezastrešovalo pravý akčný film a nazačiatku ani nedisponovalo dostačujúcim rozpočtom. Všetko, všade a naraz sa začalo natáčať krátko pred začatím lockdownu v roku 2020.

Časť 2: Ohúrená Akadémia, kritický česko-slovenský divák

Všetko, všade a naraz bol celkovo nominovaný do 11 kategórií na Oscara, z ktorých získali 7 ocenení. Sošky dostali v kategóriách Najlepší film, réžia a pôvodný scenár. Ovládli taktiež aj herecké kategórie za Najlepšiu herečku a herca vo vedľajšej roli. Michelle Yeoh prepísala históriu ako prvá herečka ázijského pôvodu, ktorá získala ocenenie v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe.

Všetko, všade a naraz síce neprekonal rekord v získaní najväčšieho počtu Oscarov, stal sa ale tým najoceňovanejší filmom v histórii. So 138 výhrami prekonalo dlhoročné prvenstvo tretieho dielu Pána prsteňov, ten získal 127 ocenení.

Aj keď Akadémia spolu s ostatnými filmovými porotcami bola tomuto filmu naklonená, česko-slovenský divák nebol takým ľahkým orieškom. Na ČSFD si film vyslúžil iba 69% aj pár nepríjemných slov od recenzentov. Niektorí ju prirovnávali k bizardnému zlepencu pre tínedžerov a iným zase nedával zmysel. Väčšina recenzentov však mala pozitívnejšie a relevantnejšie hodnotenia a na filme si „pošmákli.”

Časť 3: Ako pred kamerou, tak aj za ňou

Všetko, všade a naraz je plné neuveriteľných situácií a takými sú a zaujímavosti z jeho zákulisia. Tu je niekoľko z nich:

  1. Natáčanie trvalo iba 40 dní.
  2. Pôvodne mal byť hlavnou postavou muž, ktorého mal hrať Jackie Chan.
  3. Michelle Yeoh robila sama svoje kaskadérske kúsky.
  4. Väčšina vizuálnych efektov vo filme bola vytvorená iba piatimi osobami.
  5. Oficiálne znenie deja, ktorý autori uverejnili na IMDb bolo: Žena sa snaží zaplatiť dane.“ Tento krok bol podniknutý, aby sa zabránilo prezradeniu detailov o filme pred zverejnením trailera.

V porovnaní s relatívne nízkym rozpočtom pre sci-fi film, ktorý bol 25 miliónov dolárov, sa jeho zárobok vyšplhal v Spojených štátoch nad 70 miliónov dolárov. Celosvetovo zarobil cez 103 miliónov dolárov. Tým sa stal najzárobkovejším filmom filmového štúdia A24.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár