Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

RECENZIA: Nachádza sa na hranici smrti kvôli obezite. Film Veľryba sa nepozerá jednoducho

Napísal na 29. marca 2023

Film Veľryba je o učiteľovi s veľkou nadváhou a nekonečným optimizmom. Jeho život záleží na pár ľuďoch, ktorých veľmi sklamal a snaží sa to napraviť, kým ešte žije. Názory fanúšikov sú rôzne.

Psychologická dráma nasleduje hlavnú postavu Charlieho a zobrazuje, ako prebiehajú posledné dni jeho života. Vyučuje anglický jazyk, avšak len online, aby mohol mať vypnutú kameru a nikto ho nemusel vidieť. Znázorňuje ho Brendan Fraser, ktorého môžete poznať z filmovej série Múmia. Úloha Charlieho ho po dlhšej hereckej prestávke vrátila na scénu a získala mu aj Oscara

film veľryba
Brendan Fraser s jeho Oscarom za herecký výkon v hlavnej úlohe. Zdroj: Instagram/a24

Charlie býva v malom motelovom byte, kde sa odohráva celý dej filmu. Pre nadváhu zostáva doma a postavy ho chodia navštevovať. Najskôr nám film predstavil zdravotnú sestru a Charlieho dobrú priateľku Liz. Neskôr vidíme aj jeho dcéru Ellie, ktorú znázornila Sadie Sink, známa zo seriálu Stranger Things. 

Velkú úlohu zohráva aj kresťanský misionár. Ten má pocit, že musí učiteľovi pomôcť, tak ho chodí pravidelne navštevovať. Diváci spoznávajú aj bývalú manželku, či roznášača pizze. Viac ľudí Charlie vo svojom živote nemá. 

Premiéru mal ešte v roku 2022 na Benátskom filmovom festivale. Na Slovensko sa film dostal až v marci. Film Veľryba je podľa divadelnej hry od Samuela D. Huntera. Režíroval ho Darren Aronofsky, ktorého filmy sú známe tým, že sa snažia preniesť pocit nepokoja na diváka. Počas tvojej kariéry režíroval napríklad Čiernu labuť alebo Requiem za sen.  

Charlieho optimizmus nemá hraníc 

Na začiatku filmu stretávame okrem Charlieho hneď dve ďalšie postavy. Mladý misionár prišiel práve počas jedného záchvatu, kedy Charlieho bodalo pri srdci. Vošiel dnu, aby mu pomohol a o pár chvíľ stretáva Liz. Tá zhodnotila, že sa jeho zdravotný stav stále zhoršuje a nedala mu viac ako týždeň života. 

Akonáhle si všimla misionára, zavolala ho na rozhovor. Chcela, aby prestal za Charliem chodiť, pretože kostol, pre ktorý hlásal, mu zabil priateľa. Neskôr vo filme vysvetľuje, že Charlie opustil svoju manželku a dcéru, aby mohol žiť so svojim novým partnerom, ktorý bol bratom Liz.

Ďalej chlapcovi hovorí, ako ich oboch zo spoločenstva vykázali pre homosexualitu. Jej brat, Charlieho priateľ, sa necítil akceptovaný vlastnou rodinou a spáchal samovraždu.

film veľryba
Hong Chau, ktorá stvárnila Liz dohovára Charliemu ohľadom jeho zdravia. Zdroj: Youtube/A24

Chlapec má o to väčší pocit, že má Charliemu pomôcť nájsť Boha. Opakovane sa vracia do jeho domu a aj keď je to pre učiteľa nepríjemné a bolestivé. Charlie ho však nikdy nevyhodí a snaží sa mu situáciu vysvetliť. 

Podobná situácia nastala aj pri jeho dcére, ktorú nadovšetko ľúbi, aj ked sa k nemu správa príšerne. Zverejnila Charlieho fotky na Facebook, kde ho verbálne urážala a ho nútila písať za ňu úlohy. On si však myslí, že mu chcela len pomôcť. 

Dokonca aj pri tom, ako s jeho ženou spomína na ich hádku, sa Charlie usmieva. Pamätá si, že naňho kričala a nadávala mu, ale nič jej nevyčíta. Berie to len ako spomienku, kedy boli naposledy spolu. 

Prejedanie ako forma samovraždy 

Charlie vo filme spomenie, že vždy mal trochu nadváhu. Avšak po tom, čo umrel jeho priateľ, to s ním šlo dolu vodou. Naznačuje teda, že zajedá smútok alebo svoje emócie.

Počas celej snímky opakovane odmieta ísť do nemocnice. Nesnaží sa ani o nejakú nápravu svojej váhy, aj napriek tomu, že sám neprešiel ani na toaletu. Hocijakú ponúknutú pomoc nechce prijať. 

Viackrát sa opakovala udalosť, kedy ho ľudia nazvali odporným alebo sa mu vysmievali. Zlomový bod nastal, keď ho zazrel jeho donášač pizze. Charlie si všimol, aký je z neho poslíček znechutený. Následne sa začal prejedať a pokračoval v tom aj napriek nevoľnosti. Jeho zdravotný stav sa rapídne zhoršil a na druhý deň umiera. 

Charlie na sklonku svojho života. Zdroj: Youtube/A24

,,Prišlo mi to, akoby chcel umrieť. Aj to, že nechcel ísť do nemocnice a na konci sa začal strašne prejedať. Vedel, aké náročné by bolo vysporiadať sa s jeho chybami, či nadváhou. Už nevidel dôvod snažiť sa schudnúť a žiť,” opisuje film študentka Rebeca. 

Symbolika veľryby

Na začiatku film zobrazuje Charlieho v zvláštnom svetle. Počas toho, ako sa uspokojuje, ho začne bolieť srdce a myslí si, že nastala jeho posledná chvíľa. Začne preto čítať esej o knihe Moby Dick. Neskôr vysvetľuje, že je to to posledné, čo chce počuť predtým, ako umrie.

Esej písala jeho dcéra už po tom, ako spolu stratili kontakt. Hovorila o veľrybe v knihe ako o veľkom tučnom zvierati, ktoré nemá pocity. Charlie sa z časti s veľrybou vie stotožniť.

V YouTube videu od Media Matters Chanel, tvorca vysvetľuje, že film Veľryba mal inú hlavnú myšlienku. Od začiatku Charlie hovorí svojim žiakom, aby napísali niečo úprimné a nepozerali sa na veci, ktoré sú jasné. Tvorca teda nabáda divákov, aby pozreli za skutočnosť, že Charlie je veľryba a hľadali niečo viac.

Charlie a jeho dcéra Ellie v posledných momentoch filmu. Zdroj: Youtube/DeviousRecap

Film Veľryba a názor fanúšikov

Štúdio A24, ktoré distribuovalo film Veľryba, je známe viac umeleckými snímkami s výpovednou hodnotou. Medzi tvorbu nezávislého štúdia patria napríklad Midsommar alebo Lady Bird. Preto diváci očakávali, že film bude náročnejší na pozeranie. 

Veľkej časti divákov sa snímka náramne páčila. Chválili herecké výkony, podobne ako kameru a masku Brendana Frasera. Iným prišiel film príliš dlhý a únavný. ,,Film bol dobrý, ale zobral mi asi 10 rokov zo života. Stačilo mi ho pozerať raz,” vyjadril sa študent Ivan. 

Názory sú rôzne. Veľká časť publika označuje Veľrybu ako emočne vyčerpávajúcu. Niekomu hranie na city prišlo lacné či repetitívne, iní kritizovali nútenú symboliku. A. O. Scott napísal pre The New York Times, že film bol príliš ambiciózny, aby zachytil celú problematiku. Zhodlo sa s ním viac fanúšikov a kritikov. 

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár