Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Film študentov FMK poukazuje na vzostup extrémizmu. Problémom súčasnosti je prekrúcanie dejín, tvrdí jeho režisér

Napísal na 23. apríla 2020

Zakázaná láska medzi Židovkou a mladým chlapcom zobrazuje realitu nie tak dávnej histórie. Film študentov FMK rozoberá problém vzostupu extrémizmu.

Za celým filmom s názvom Ulička stojí filmová produkcia Lexis Production. Počas štúdia na FMK ju vytvoril Mário Puzder, Pierre Fabo a Martin Krolák. Podľa fmk.sk chcel Pierre Fabo do svojej práce zapojiť tím ľudí, s ktorým by mohol svoje aktivity ešte viac rozbehnúť. Po tom, čo sa na vysokej škole zoznámil s Máriom Puzderom a Martinom Krolákom, založili spolu Lexis Production. V druhom ročníku si natáčaním a strihaním videí už začali zarábať.

Dej filmu spočíva v zakázanej láske. Do mladej židovky sa zaľúbi chlapec počas obdobia, kedy na Slovensku prebiehajú deportácie Židov, teda v čase 2. svetovej vojny. Ich vzťah je tak už od začiatku predurčený na zánik.

Film poukazuje na dva typy extrémizmu. Na jednej strane sú ľudia, ktorí spochybňujú dejiny a históriu. Na tej druhej sa nájde pár ďalších jednotlivcov, ktorí za deportácie vinia všetkých vtedajších obyvateľov Slovenského štátu.

Film študentov FMK poukazuje na extrémizmus

„Problémom súčasnosti je prekrúcanie dejín. Netreba zabúdať na ťažké časy, ktorými si na našom území prešli naši predkovia. Tak dávno to ale nebolo,“ uvádza Fabo pre attelier.sk. Mimochodom, na FREJMe v roku 2018 prezentoval svoj prvý film s názvom Kobieta.

Všetky zábery chlapci nakrútili za šesť dní. Na prácu s nimi potrebovali zhruba rok a tri mesiace. Námet, réžiu a strih mal na starosti Pierre Fabo. Post kameramana zaujal Mário Puzder. Okrem toho si tiež zahral dobového gardistu. Celý projekt im pomohla zrealizovať scenáristka Andrea Gregušová a scénografka Barbora Labudová.

Film študentov FMK
Z filmu Ulička. Zdroj: YouTube

Súbor FidliCanti z Horných Orešian spracoval hudbu a celej zvukovej postprodukcii sa venoval Michal Arvay z londýnskej hudobnej školy Point Blank Music School. Na vytvorenie snímky využili mnoho dobových kostýmov a iných rekvizít. Na spolupráci sa podieľal aj klub historických vozidiel s názvom Oldtimer zo Serede.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár