Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Film Moxie: Feministická hrdinka bojuje s rodovou nerovnosťou

Napísal na 25. marca 2021

Feminizmus sa stáva témou preberanou v spoločnosti čoraz častejšie a potvrdzuje to aj nedávno zverejnený film Moxie, v ktorom sa tínedžerky búria proti nespravodlivému systému.


V prvých momentoch filmu sa stretávame s postavou Vivien, ktorá je nielen veľmi tichá, počas školskej udalosti ju tiež označia za najposlušnejšie dievča na škole. Ako introvertovi je jej blízka Claudia, ktorá je nekonfliktná a prispôsobivá.

Vivien sa dozvedá, že jej mama kedysi bojovala za práva žien a po príchode novej študentky Lucy sa ocitá v rozhorčenom stave. Uvedomí si, že škola voči mladým dievčatám nekoná férovo a tento hnev vloží do feministického časopisu Moxie. Vivienich charakter je ideálnym príkladom tichej vody, ktorá vo vnútri skrýva dušu rebelky. Navonok sa javí ako opatrné krehké žieňa, no dokáže oveľa viac, než by sme mohli predpokladať.

Problém mužskej dominancie

Film útočí na správanie mužov, ktorí rovnocennosť dievčat spochybňujú, čo vyvolá ešte väčšie nepokoje. Reakcie ľudí na túto myšlienku filmu spustili nekompromisnú kritiku. Film prináša dvojaké pohľady práve v momentoch, kde sú dievčatá odsudzované za svoj výzor či oblečenie, no v ďalšej chvíli vidíme spomalený záber chlapca, ktorý si vyzlieka tričko.

film moxie
Hlavná hrdinka Vivien vydáva feministický Časopis Moxie. Zdroj: Reprofoto Diana Kalátová

Dievčatá si nespravodlivý systém vôbec neuvedomovali a dokonca sa zdá, že sa s ním spokojne stotožňovali. Všetko, čo potrebovali bola podpora, ktorú im Vivien dodala pomocou časopisu Moxie. Aj napriek tomu, že film púta pozornosť práve týmito scénami, v skutočnosti by sme sa ťažko stretli s podobnou formou rebélie.

Na prvý pohľad sa zdá, že film chce poukázať na potláčanie práv mladých dievčat na školách. V skutočnosti sa sústreďuje skôr na vzburu a feministická idea ostáva v pozadí neupresnená. Film taktiež prichádza o dobré hodnotenie kvôli cieľovej skupine, ktorú zabudol zachytiť či zveličenými udalosťami a klišé.

Aj napriek negatívnym odozvám je film Moxie minimálne dôkazom toho, že feminizmus a nerovnoprávnosť pohlaví sú v našej spoločnosti dôležitou témou.

Zdroje: imdb.com, YouTube

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár