Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Westernová klasika či slávny útek z väznice: Aký film, ktorý nezískal Oscara, milujete vy?

Napísal na 21. apríla 2021

Aj keď Cena Akadémie dnes je už dnes mnohými zatracovaná, stále ide o najväčšie ocenenie, aké môžete v Hollywoode dosiahnuť. Všetky oscarové snímky vzbudzujú istý rešpekt – my sme vybrali také, ktoré ho vzbudzujú aj napriek tomu, že ich Akadémia prehliadla.

Gauneri (1992)

Už prvá Tarantinovka si našla milióny fanúšikov po celom svete. Reč je samozrejme o filme Reservoir Dogs. Mafián Joe si na vylúpenie klenotníctva najme skupinku gangsterov, ktorí sa navzájom nepoznajú. Oslovujú sa dokonca názvami farieb. Po akcii je však jeden z nich postrelený, iný z miesta činu ušiel… Kto je práskačom v tejto partii?

Quentin nám servíruje v podstate whodonnit (kto je za všetkým?) a to v plnej žánrovej paráde. Jedného gangstera v partii si dokonca zahral sám režisér. Aj keď mnohí vrátane nás by si vedeli predstaviť Oscara za scenár, herecké výkony či dokonca strih, soška sa tomuto debutu neušla na úkor snímky Mlčanie jahniat.

Život je krásny (1946)

Pre niektorých vianočná klasika, pre iných otravný čiernobiely gýč. Jedno je však isté – na svoj rok bola snímka It’s a Wonderful Life skutočným priekopníkom v scenáristike. Nielenže ponúkla úžasný príbeh, dokázala prinútiť ľudí pouvažovať nad skutočnými hodnotami života.

Ak by Akadémia vtedy vedela, akú šancu na udelenie Oscara prepískne, zrejme by sa rozhodla inak. V roku 1946 totiž post filmu roka zaujala nezaujímavá snímka The Lost Weekend. A teraz úprimne, počuli ste niekedy už o tom filme?

Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

Najhorúcejšie miesto v rebríčku o najlepší film, ktorý nezískal Oscara zrejme zaujme Vykúpenie z väznice Shawshank. Andy je obvinený a odsúdený za vraždu svojej ženy, ktorú podľa vlastných slov nespáchal. Krásny a poučný film podľa predlohy Stephena Kinga milujú filmový fanúšikovia na celej planéte. A právom.

Teraz niečo zo štatistík – Shawshank je najlepšie hodnoteným filmom na internetovom portáli IMDb (z ponuky 52 tisíc filmov) a je taktiež najlepšou snímkou domáceho ČSFD. Kde je teda Oscar za najlepší herecký výkon, hudbu, scenár, réžiu či dokonca samotný film? Útek zo Shawshanku si z ceremónie odniesol „len“ 7 nominácii.

Memento (2000)

Memento je ďalším debutom skvelého režiséra, tentokrát však hovoríme o tvorcovi Christopherovi Nolanovi. Leonard trpí krátkodobou pamäťou a snaží sa vypátrať vraha jeho nebohej ženy. Poznámky si píše na kartičky s fotografiami alebo ich tetuje na vlastné telo. Pátranie je takmer úspešne na konci, nečakane sa však zjaví nový hráč…

Chris Nolan svojim debutom dokázal, že aj za pár miliónov sa dá nakrútiť film, ktorý prežije desaťročia. Memento je zvláštny najmä vďaka osobitnému štýlu narácie – dej vidíte chronologicky čiernobielo, avšak zároveň aj retrospektívne vo farbe. Aj keď sa tradične zaraďuje medzi to najlepšie za posledných 20 rokov, nedostal ani nomináciu za film roka.

Dobrý, zlý a škaredý (1966)

Najlepší western všetkých čias, a pritom film, ktorý nezískal Oscara. Príbeh sa zameriava na postavu Blondie, ktorú stvárnil Clint Eastwood. Spoločne s partnerom hľadajú zakopaný poklad v Amerike zmietanej Občianskou vojnou. Na stope pokladu a vlastne aj našich hrdinov je záporák Angel Eyes, a ten sa veru nezastaví pred ničím.

Dobrý, zlý a škaredý je vlastne len spaghetii-western. No a čo, aj tak ide o jeden z najlepších filmov konca zlatej éry Hollywoodu a nájdete ho v každom zozname filmov, ktoré musíte za život vidieť. O to smutnejšie je, že sa nedočkal nielen Oscara, ale ani jedinej nominácie.

Vlk z Wall Street (2013)

Známa trojhodinová komédia Vlk z Wall Street rezonovala Hollywoodom veľmi dlho. Predostrela totiž praktiky samotnej špinavej burzy Wall Street. Hlavnú úlohu skutočného príbehu podnikateľa Jordana Belforta stvárnil dnes už oscarový Leonardo DiCaprio – a aké herecké majstrovstvo nám predviedol!

Film režíroval Martin Scorsese, známy gangsterkami ako Taxi Driver či Goodfellas. Nielen samotný DiCaprio, ale vlastne celý herecký ansámbel, si zaslúžil dostať po soške. Nehovoriac o skvelých scenáristoch či spomínanom režisérovi. Nakoniec z toho bolo päť nepremenených nominácii. Komédie sa však na Oscaroch vždy len horko-ťažko presadzovali.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár