Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Festival Travisa Scotta a iné momenty z koncertov, kedy spev nahradil plač

Napísal na 22. novembra 2021

Po dlhej pandemickej odmlke sa mnoho populárnych umelcov vrátilo na pódium. Fanúšikovia však nemohli predvídať tragédie, ktoré sa počas vystúpení odohrali. Festival Travisa Scotta či sexuálne obťažovanie počas koncertu Harryho Stylesa zarmútilo tisíce fanúšikov.

Americký rapper Travis Scott patrí medzi najpopulárnejších umelcov poslednej dekády. Z jeho posledného albumu Astroworld bolo v USA predaných viac ako 4 milióny kópií. Úspech albumu ho inšpiroval k organizovaniu každoročného festivalu Astroworld, odohrávajúci sa v Houstone. 

Tento rok sa festival Travisa Scotta odohrával 5. novembra a zúčastnilo sa viac ako 50 000 ľudí. Počas vystúpenia samotného umelca sa odohrala tlačenica davu, ktorá si vyžiadala mnohé obete. 

Prvý deň festivalu tragicky na mieste zomrelo osem ľudí, vo veku od 14 do 27 rokov. Ďalšie obete podľahli zraneniam v nemocnici. Poslednou obeťou bol iba deväťročný chlapec, ktorý 14. novembra podľahol zraneniam z koncertu. Stovky ďalších ľudí bolo zranených. 

Rapper zverejnil ospravedlnenie na jeho Twitteri, taktiež sa vyjadrila jeho priateľka Kylie Jenner. Mnoho ľudí však tvrdilo, že ich súcit nebol úprimný. Ďalším dôvodom pre spochybňovanie jeho ospravedlnenia, bola práve Travisova história povzbudzovania agresívneho správania a násilia na koncertoch. 

Travis Scott môže čeliť viacerým obvineniam z trestného činu. Tieto obvinenia by mohli zahŕňať neúmyselné zabitie, ublíženie na zdraví alebo výtržníctvo za podnecovanie k nepokojom. Právnici uviedli, že orgány činné v trestnom konaní v Houstone prípad stále vyšetrujú a budú musieť zistiť kľúčové skutočnosti. 

Zatiaľ čo obvinenia zostávajú nepotvrdené, rapper teraz čelí viac ako 90 podaným trestným žalobám. Travis Scott oznámil, že zaplatí pohreb obetiam, ktoré si vyžiadal festival Astroworld. 

Festival Astroworld bol satanistický rituál

Krátko po tragédii sa začali na Tiktoku objavovať videá s konšpiračným teóriami či špekuláciami. Najčastejšie používatelia tvrdili, že Travis vedel o tom, čo sa dialo počas jeho vystúpenia, no zámerne nezasahoval.

Videá, kde ľudia skandujú, aby rapper zastavil show zaplavili internet. Video zachytilo poznámku jedného z divákov: „Ten muž umrel pred 5 pesničkami a stále leží na zemi.“

Ďalšia teória hovorí o tragédii ako o plánovanej a cielenej akcii. Na úmrtia mal raper upozorniť svojím albumom The True Dystopia Is Here, kde sa objavila aj pesnička s názvom ESCAPE PLAN. Album bol zverejnený deň pred samotným incidentom na festivale.

Tragédiu, ktorá sa odohrala na koncerte začali konšpirátori označovať aj ako rituál obetovania duší. Video, kde autor vysvetlil situáciu pôvodne dosiahlo viac ako 8 miliónov videní. Video neskôr odstránili. 

K tejto teórii sa vyjadril aj YouTube kanál s názvom Rich Lux. Tvorca ponúkol niekoľko nepodložených teórií na vysvetlenie úmrtí. Tvrdí, že 8 ľudí bolo „obetovaných“ na počesť Kris Jenner, matky Scottovej partnerky Kylie Jenner, pretože Kris mala narodeniny v tú istú noc ako show. 

Zatiaľ čo konšpiračné videá trendovali a dostávalo sa im milióny videní, úprimným výpovediam zdravotníkov, ktorí pomáhali zraneným, sa nedostalo žiadnej pozornosti či podpory.

Sexuálne obťažovanie na koncerte

Na Twitteri fanúšikovia zdieľali snímky obrazovky Instagramovej konverzácie, v ktorých dievča tvrdí, že bolo sexuálne napadnuté počas koncertu Harryho Stylesa v Atlante. Správy autorka adresovala práve oficiálnemu Instagramu State Farm Arena, kde sa koncert odohrával.

Šestnásťročné dievča detailne opisuje, čo sa jej na koncerte stalo aj nekompetentnosť ochranky. Zdroj: Twitter.com / siuolw

V správach dievča píše, že muž ju obťažoval počas celého koncertu, opisuje aj moment kedy ju muž znásilnil. Po skončení vystúpenia vyhľadala člena ochranky, ktorý jej odmietol pomôcť či vypočuť.

Po návrate domov v správach uvádza jej telefonát na štadión State Farm Arena, kde sa incident odohral. Aj po opakovaných pokusoch jej telefonáty ignorovali. Úradníci tvrdia, že pokračujú vo vyšetrovaní situácie.

Vo vyjadrení k incidentu hovorca State Farm Arena označil príspevky na sociálnych sieťach za hoax z falošného účtu sociálnych médií, pomocou upravených snímok obrazovky. 

Podpora internetu

Po tom, čo správy o údajnom sexuálnom zneužití začali kolovať internetom, obeti tohoto incidentu sa dostalo podpory od fanúšikov a používateľov sociálnych sietí ako Tiktok, Twitter a podobne. Vo videách, ktoré mali informovať a upozorniť na vážnosť tejto situácie, sa často objavovali slová zo snímok obrazovky. 

,,Som taká zahanbená a zranená. To, čo mal byť najlepší deň v mojom živote, sa skončilo ako najhorší, pretože ma nikto nepočúval,“ uzavrelo dievča.

Situácie vzali do vlastných rúk

Nedávne incidenty však inšpirovali pripomenúť si aj momenty z koncertov, kedy samotní umelci zasiahli, aby pomohli fanúšikom. Úžasným príkladom bola Adele. Počas jedného z koncertov prišlo fanúšikovi nevoľno. Speváčka zvládla situáciu s pokojom a humorom. Opakovane sa pýtala, či je dotyčná osoba v poriadku. 

Okrem Adele prerušilo vystúpenia aj mnoho iných umelcov. Spevák z britskej metalovej skupiny Architects videl niekoho sexuálne obťažovať ženu v dave. Aj napriek tomu, že spevák nechcel ukazovať prstom, vyjadril verejne svoj názor a dotyčnú osobu vyhodil z koncertu.

Momenty, kedy sa z umelcov stali hrdinovia, fanúšikovia zverejňujú na sociálnych sieťach s popismi ako: ,,Travis Scott by si mal brať príklad.“


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár