Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Farby vo filme: Ako tvorcovia zvýraznia lásku, šťastie či nebezpečenstvo?

Napísal na 15. marca 2021

Farby vo filme sa síce často upravujú v počítači, dôležité je vedieť ich použiť aj na pľaci.

Prečo má postava zelené šaty, prečo je šálka modrá alebo prečo je kryt na mobile červený? Farebná škála pre filmových tvorcov je zložená zo siedmych farieb. Aký je ich význam a prečo sa rozhodnú danú farbu použiť?

Červená

Najmä ženy si červenú farbu spájajú s láskou a túžbou. A majú pravdu. Červené odtiene môžeme vo filmoch nájsť práve počas vášnivej scény. Nie je to však jej jediné využitie.

Červená sa okrem lásky spája s krvou a môže znázorňovať aj násilie, zlosť alebo dokonca moc. Preto sa nachádza aj v napínavých scénach, či už v hororovom, alebo dramatickom žánri.

Záber z filmu American Beauty
Záber z filmu American Beauty (Zdroj: DreamWorks)

Ružová

Za jednu z najnevinnejších farieb sa považuje práve ružová. Môže vo filme znázorniť nevinnosť, ženskosť a krásu, preto sa spája so ženským outfitom.

Okrem toho ju tvorcovia používajú aj na zachytenie empatie. V tomto prípade nemusí ísť vôbec o ženskú postavu. Známy je záber na ružovú miestnosť v novšom filme Glass.

Záber z filmu Glass
Záber z filmu Glass (Zdroj: Universal Pictures)

Oranžová

Oranžová farba sa používa najmä pri postavách, s ktorými máme nadviazať priateľský vzťah, pretože sa vyznačuje práve priateľstvom a šťastím. Okrem toho v nás vie evokovať aj mladosť.

Populárnym využitím oranžovej je kostým hlavnej hrdinky filmu Kill Bill. Tá však kvôli viacnásobným zabitiam svoj oblek mení na červený a pozornému divákovi by malo začať zapaľovať.

Záber z filmu Kill Bill
Záber z filmu Kill Bill (Zdroj: Miramax Films)

Žltá

So žltou sa pracuje pomerne zriedkavo. Vie vzbudiť pocit zlosti a naivity. V niektorých prípadoch dokonca reflektuje posadnutosť a závislosť.

Veľmi populárnou scénou s použitím žltej farby je stojaci muž vo filme The Big Fish. Aj keď na prvý pohľad pôsobí záber upokojujúco, nemusí to byť úplne pravda.

farby vo filme
Záber z filmu The Big Fish (Zdroj: Columbia Pictures)

Zelená

Táto farba bola vo filme vždy považovaná za zlé znamenie. Zelená vyjadruje nebezpečenstvo, korupciu a temnotu. Skúsme sa teda zamyslieť, akú farbu má smrtiace zaklínadlo v sérii Harry Potter.

Vo filme Matrix zelená jednoznačne vyjadruje korupciu. Nebezpečenstvo a temnotu je jednoduchšie pochopiť zo snímky Maleficent s Angelinou Jolie.

 farby vo filme
Záber z filmu Maleficent (Zdroj: Walt Disney Pictures)

Modrá

Modrá je asi najkomplikovanejšia na porozumenie. Jej svetlejšie odtiene v nás vyvolávajú pocit pokoja a melanchólie, čo sa dá dokázať aj skvelým záverom filmu Truman Show.

Táto farba však vie v človeku vzbudiť aj pocit izolácie či chladu, o čo sa starajú najmä jej tmavšie odtiene. Výborným príkladom je prekontrastovaný vesmír z filmu Gravitácia.

Záber z filmu The Truman Show farby vo filme
Záber z filmu The Truman Show (Zdroj: Paramout Pictures)

Fialová

Táto posledná farba sa spája v prvom rade so skazou. Požili ju pri záporných postavách originálnych 2D animovaných filmoch štúdia Disney a to najmä na do fialova sfarbenom ohni.

Okrem toho však znázorňuje aj erotiku a mystérium. Dobrým príkladom je romantická scéna z filmu Avatar odohrávajúca sa pri strome, ktorý dokáže nadviazať kontakt s mŕtvymi.

Záber z filmu Avatar
Záber z filmu Avatar (Zdroj: 20th Century Studios)

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár