Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Recenzia: Fantastické zvery alebo keď film trvá dve a pol hodiny, no dôležitá je len pol hodina

Napísal na 21. apríla 2022

Atmosféra je ako pri sledovaní filmu Harry Potter, avšak tentokrát tvorcovia vytvorili aj množstvo scén navyše. Po dlho očakávanej snímke Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora s ňou prišla vlna kritiky, ale tiež aj pochvaly za dobré spracovanie filmu.

Režisér David Yates, ktorý stojí za sériou Harry Potter od piatej časti, znova prišiel s novinkou. Tá ale rozdelila divákov na dve skupiny. Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora si odniesli nemalú kritiku, ale tiež aj pozitívne reakcie. My sa pozrieme pohľadom oboch skupín a zameriame sa na nedostatky, ale aj na pozitíva celého filmu.

Vynikajúce herecké výkony, prepracované zábery a dobre dosadená hudba

Režisér filmu si zaslúžil pozitívne reakcie za dobrý výber hercov, ktorí podali skvelé výkony. Medzi najlepších hercov patrí určite Mads Mikkelsen, ktorí nahradil Johnnyho Deppa v roli Gellerta Grindelwalda. Okrem neho boli vynikajúci aj ostatní herci, ako napríklad Eddie Redmayne v podaní Newta, alebo Jude Law v roli Albusa Dumbledora. Dobrý výkon podali tiež aj nové postavy, a to učiteľka obrany proti čiernej mágii Lally a Dumbledorov brat Aberforth. Diváci teda skritizovali na postavách skôr ich dialógy a scenár.

Herci z filmu Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora. Zdroj: ulsan.servegame.com

Práve hudba robí film filmom a keď je zle dosadená, je možné, že dielo nebude stáť za veľa a pokazí sa divácky zážitok. V tomto prípade sa tak ale nestalo a vo Fantastických zverách: Tajomstvá Dumbledora sme sa dočkali ešte veľkolepejšej hudby, ako v predchádzajúcich dvoch častiach. Všetky zvuky sem dokonalo sedeli a robili scény ešte viac napínavé. Tentoraz teda tóny vystihli podstatu a po spojení s obrazom vznikol úžasný výsledok.

Okrem toho tvorcovia vytvorili tiež aj skvelé a prepracované zábery, ktoré uchvátili mnohých divákov. Výborná grafika a efekty, ktoré pôsobili ako realita a nedokázali ste od nich odtrhnúť svoj pohľad. Vo filme Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora bolo najviac súbojov z celej trilógie a autori ich všetky nádherne graficky spracovali. To sa týka aj efektov čarovania, ktoré tvorcovia vytvorili a skvelo dosadili do scén.

Zbytočná výplň filmu

Ako u mnohých filmov, aj tu vzniklo veľa výplní, aby bol dej dramatický a viac zaujal divákov. Niekedy to však pôsobí opačne a sledovateľov to skôr odrádza. Kritici, ale tiež aj diváci tvrdia, že zo 143 minút filmu je podstatných iba tých 43. Zvyšok je už len výplň, ktorá tam ani nemusela byť a tvorcovia mali s ňou ešte viac práce.

Keď sledujeme príbeh, pýtame sa samých seba na veľa otázok. Jednou z nich je napríklad to, že prečo všetko robili tak zložito? Mnohé problémy si postavy sťažujú sami, aj keď majú jednoduché riešenie. Veľa fanúšikov film opisuje hlavne ako zaujímavý nudou, a to len pre scény, ktoré slúžia ako výplň. Tie boli z časti zaujímavé, ale boli aj veľmi prekombinované a tak divákov nezaujali ani pri dramatickejších scénach.

Postavy z Harryho Pottera sa vrátili

Už z názvu vieme, že snímka je spojená so svetom, v ktorom žil Harry Potter. Vďaka tomu sa tu nachádza mnoho postáv z tejto série, avšak v mladšej verzii. Ide napríklad o Albusa Dumbledora, Gellerta Grindelwalda, Aberfortha Dumbledora, Arianu Dumbledorovú, Nagini a Minervu McGonagallovú.

Vo filme Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora sa formujú ich začiatky, vďaka ktorým sa v sérii stanú hlavnými postavami. Sledujeme tu ich príbehy a rozhodovanie v mladom veku a postupne sa dostávame k časom, ktoré vidíme vo filmoch Harry Potter.

V Číne Dumbledore nie je homosexuál

Ako väčšina z nás vie, tak v Číne je veľká cenzúra, a to hlavne pri filmoch. Ako mnohé z nich, aj tento museli tvorcovia upraviť a vďaka tomu pozmenili rôzne udalosti deja. Jednou z nich je napríklad úprava postavy Dumbledora. Fanúšikovia Harryho Pottera určite dobre vedia, že riaditeľ Rokfortu je homosexuál. V Číne toto mierne pozmenili a vymazali pár dialógov. Warner Bros ale tvrdia, že film si aj cez to zachoval svoju podstatu.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár