Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Zelený YouTube. 9 kanálov, ktoré vám pomôžu budovať jednoduchý a ekologický život

Napísal na 14. decembra 2020

Dnes počúvame pomaly zo všetkých strán, že treba viesť ekologický život, ktorý je šetrnejší voči životnému prostrediu. Keďže zmena je viac než žiaduca, predstavíme vám ekologické YouTube kanály, ktoré vám povedia, ako na to.

1. Pick Up Limes

Tento kanál založila kanadská dietologička Sadia Badiei. Venuje sa predovšetkým rastlinnej strave s ohľadom na vyvážené nutričné hodnoty. Rieši tiež témy duševného zdravia, napríklad vhodný time manažment, pravidelnú relaxáciu, ale aj to, prečo sú dôležité malé návyky. Má jemný prejav a nechodí okolo horúcej kaše, preto sa jej videá dobre pozerajú a sú inšpiratívne.

2. Weef

Češka Veronika začala tvoriť obsahy na YouTube pred 6 rokmi. Rozoberá hlavne cestovanie, ale s nádychom minimalizmu a šetrnosti. Na jej blogu nájdete aj články o nakupovaní z druhej ruky, vermikompostovaní (kompostovanie pomocou dážďoviek – pozn. red.) alebo zerowaste. Robí tiež podcasty s názvom Nastav dUŠI s rôznymi hosťami, ktorými sú cestovatelia či psychológovia.

3. girl in calico

Kaetlyn z kanálu girl in calico obľubuje vidiecky spôsob života, čo znamená pomalšie životné tempo a sezónne stravovanie. Treba povedať, že slečna venuje tomuto životnému štýlu celých 24 hodín, preto nie je úplne možné, aby mestský človek takto začal žiť zo dňa na deň. Avšak implementovať isté prvky tohto štýlu sa určite oplatí, ako napríklad spomínaná sezónna strava, ktorá je podstatná pre zmenšenie uhlíkovej stopy.

4. Simple Happy Zen

Na tomto kanále sa dozviete veľa o témach, akými sú self-care (starostlivosť o seba – pozn. red.), vedomejší život či meal prep. Pojem vedomejší život znamená uvedomovanie si pocitov alebo dopadu našich činností na svet okolo nás. Meal prep je zas plánovanie jedla približne na týždeň, jeho následné uvarenie a „nakrabičkovanie“.

Videá sú najmä verbálneho charakteru, dali by sa prirovnať mini podcastom, takže si ich môžete pustiť do pozadia. Vera sa taktiež venuje minimalizmu, takže vám vysvetlí, ako upratať svoj životný priestor a vytriediť nepotrebné veci. To, samozrejme, platí aj v mentálnej rovine.

5. Happen Films

Happen Films ponúka krátke dokumentárne filmy o udržateľnosti, zelenom bývaní a bezodpadovom životnom štýle. Sledujú životy ľudí, ktorí si zvolili nekonvenčnosť v prospech planéty, a preto sú veľmi prínosné. Získate z nich veľa informácií, ktoré možno na prvé počutie ťažšie spracovať. Ak sa rozhodnete sledovať tento kanál, tak čas, ktorý ste pri ňom strávili, ste s istotou investovali múdro.

6. Surová Dcérka

Ak koketujete s myšlienkou prejsť na vegánsku alebo raw stravu, Slovenka Nikoleta vám k tomu na svojom kanáli poskytne všetko potrebné. Venuje sa všetkému, čo sa týka vegánskej stravy a vegánskej kozmetiky, ktorú netestovali na zvieratách. Vydala tiež dve kuchárky Slovegán a Slovegán 2, v ktorých nájdete veganizované recepty tradičnej slovenskej kuchyne, trebárs aj bryndzové halušky či oškvarkové pagáče.

7. Shelbizleee

Shlebi je vyštudovaná environmentalistka a predstaviteľka eko-minimalizmu, takže fakty, ktoré prezentuje, podloží odbornými vedomosťami. Jej videá stačí len počúvať a objasní vám veci ohľadom udržateľných značiek oblečenia či márnotratných spoločenských trendov. Dozviete sa tiež o bezobalovom nakupovaní rôznych životných potrieb.

8. The Fairly Local Family

Na tomto kanáli nevyznáva udržateľný spôsob života len jeden človek, ale rovno päť. Amber s manželom Josephom vedú svoje tri deti k menej konzumnému žitiu. Odmalička im vštepujú, ako si môžu vypestovať jedlo či menej ním plytvať. Spájajú eko témy s rodičovstvom a výchovou, čím sa líšia od všetkých, doposiaľ, spomenutých kanálov.

9. Matt D’Avella

Ide o stopercentného minimalistu. Vo svojom živote aj pri tvorbe profesionálneho videoobsahu. Pomôže vám usporiadať si život a prevziať nad ním väčšiu kontrolu. Je sympatické počúvať muža, keďže v našom zozname figurujú prevažne ženy, ako sa venuje otázkam zdravia, produktivity alebo sociálnych médií. Na Netflixe nájdete aj dokument Minimalism: A Documentary About the Important Things, ktorý Matt režíroval a nakrútil.

Všetky spomenuté YouTube kanály sa prakticky venujú podobným veciam. Je len na vás, kto je vám sympatický a od koho si necháte poradiť. Je však dôležité počúvať a skúšať.

Dokonale šetrný a ekologický život sa nedá dosiahnuť zo dňa na deň. No keď už dnes urobíte niečo inak, hocijakú malú zelenú zmenu, planéte tým neskutočne pomôžete a budete mať lepší pocit aj zo seba samých.

Zdroj: pickuplimes.com, YouTube, dcerka.sk, thegoodtrade.com


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár