Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Zaujímavé EKO recepty na uľahčenie každodenného života

Napísal na 22. februára 2021

Pripravili sme si pre vás eko-vychytávky, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria peniaze.

Voskové plátno

Určite sa vám už stalo, že ste na potraviny uložené v mikroténovom vrecku v kúte chladničky zabudli. Potom sa musíte vysporiadať so zbytočným vyhadzovaním, čistením a plytvaním. Voskové plátno zaručí, že potraviny zostanú dlho čerstvé a zjednodušia uskladnenie. Môžu slúžiť miesto desiatových boxov, vreciek, dokonca aj ako vrchnák na zaváraninovú fľašu. Toto plátno si môžete vyrobiť sami a využívať ho každý deň. Postup je veľmi jednoduchý.

Eko vychytávky
Voskový papier má multifunkčné využitie. Slúži ako vrchnák, vrecko a nádoba.
Zdroj: Sashe.sk

Menštruačný kalíšok

Táto pomôcka je určená pre ženy. Menštruačný cyklus je sám o sebe drahá záležitosť, sanitárne pomôcky pre ženy sú finančne náročné a znečisťujú životné prostredie. Obsahujú aj plast, parfémy a rôzne škodlivé látky, ktoré neprospievajú ženskému telu. Menštruačný kalíšok patrí medzi pomerne novodobé eko vychytávky. Je vytvorený z chirurgického silikónu, nepoškodzuje vnútro genitálií, nezanecháva čiastočky a je ekologický. Použitie je jednoduché, pohodlné a navyše lacnejšie.

eko vychytávky
Kalíšok je šetrnejší nielen voči telu, ale aj životnému prostrediu. Zdroj: Aktuality.sk

Prací prášok z gaštanov

Podrvené gaštany nemajú iba liečivý efekt, ale fungujú aj ako účinný prírodný prostriedok na pranie. Ich dužina totiž obsahuje aktívne čistiace látky, ktoré v styku s vodou penia. Navyše zmäkčujú vodu, rozpúšťajú tuky a odstraňujú nečistoty. Prací gél z gaštanov nedráždi kožu, takže je vhodný aj pre deti, alergikov a ľudí s citlivou pokožkou.

@zerowasterka

Prací gel zadarmo? Stačia len gaštany. Rozmixovať, usušiť, zaliať horúcou vodou a za 30 minút máte gel na pranie. ?#zerowasterka #planetazemsausmieva

♬ In Love With You – BLVKSHP
Celý recept nájdete vo videu. Zdroj: TikTok

Lufa

Aj keď si na túto vychytávku treba počkať, je omnoho lacnejšia ako neprestajné kupovanie hubiek na riad. Lufa je teplomilná rastlina, ale dá sa pestovať aj u nás. Ideálne v teplejšom prostredí, ako je napríklad fóliovník, alebo vnútorné priestory obydlia.

Nezrelé plody, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály, sa dajú zjesť, alebo zavárať. Zo zrelých plodov, kde dužina vyschne a semená sčernejú získate špongiu na umývanie z hrubých vlákien pod šupkou. Lufu dnes nájdete v bežných obchodoch alebo drogériách za dobrú cenu.

Lufa je mnohoúčelová, používa sa aj na pleť a ako masážna pomôcka. Zdroj: Ekolia.sk

Eko dezodorant

Dezodoranty dostupné v drogériách nie sú vhodné pre všetkých. Niektorým ľuďom spôsobujú alergické reakcie, kožné ochorenia, zároveň znečisťujú ovzdušie. Nevraviac o tom, že síce prekryjú zápach, ale nezabraňujú poteniu.

Prírodné dezodoranty nájdete v drogériách či v internetových obchodoch. Existujú rôzne druhy, krémové, kryštáľové, púdrové. Našli sme recept na krémový dezodorant, ktorý prekryje zápach, zabráni poteniu, vydrží dlho a je lacný. Navyše si môžete pridať esenciálnu vôňu podľa vkusu. Stačí zmiešať pár ingrediencií dostupných v bežnej drogérii.

eko vychytávky
Deodorant je trvanlivý, účinný a nepoškodzuje životné prostredie. Zdroj: Pinterest.com

DIY šampón

Každý mesiac si vyberáme nový šampón a rozhodujeme sa, ktorý tentokrát vyskúšame a zaplatíme zaň občas nekresťanské peniaze. Navyše sa nám na poličku v kúpeľni objaví ďalší zbytočný kus plastu, ktorý opäť o pár dní vyhodíme. Máme recept na tuhý šampón, ktorý pomôže citlivej pokožke vlasov a môžete si vybrať, ako bude voňať. Na výrobu tejto eko-vychytávky budete potrebovať:

  • 30 gramov detského mydla,
  • 2 gramy kokosového oleja,
  • 15 kvapiek argánového oleja,
  • 10 kvapiek esenciálneho oleja,
  • štipku bylinky podľa vlastného výberu, napríklad levandule.

Rozdelíme mydlo na tri časti, postrúhame ich, pridáme bylinky a oleje. Rozmasírujeme zmes v rukách, počkáme kým sa mydlo nerozpustí. Vytvarujeme ich a položíme do formy na pečenie muffinov. Počkáme dve hodiny, kým mydlo stvrdne a môžeme ho začať používať. Rovnaký objem tohto šampónu v porovnaní s tekutým vydrží omnoho dlhšie.

Zdroje: Sashe, TikTok, Pinterest, Ecolia, Bionatural, Byrdie

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár