Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Študentský talent Dominik plánuje premiéru svojho prvého filmu

Napísal na 4. apríla 2020

Naša fakulta prekypuje talentovanými mladými ľudmi. Jedným z nich je aj Dominik Schmidt, ktorý v rozhovore hovorí o vlastnej produkčnej spoločnosti Raven aj o nadchádzajúcom projekte Hotel Cortez.

Čo je to Raven?

Raven production je zoskupenie mladých umelcov, ktorí sa zaujímajú o audiovíziu a produkciu. S mojím priateľom, Tiborom Vančom, sme sa rozprávali o tom, že na Slovensku chýba nejaká spoločnosť, ktorá ponúka rozsiahle možnosti propagácie pre firmy alebo umelcov.

Promo zväčša funguje na princípe chodenia z jednej reklamnej agentúry do druhej kvôli logu, tlači, design manuálu, propagačným materiálom, reklamným spotom a videoklipom. My ponúkame všetko pod jednou strechou vďaka systému interných a externých pracovníkov.

Čo konkrétne ponúkate?

Vieme zabezpečiť všetko možné, od základnej 2D grafiky, dizajnu loga, cez produkciu a propagáciu firmy, až po audiovizuálne zaujímavo spracovanú reklamu. Okrem toho ponúkame aj kostýmovú a make-up prípravu. Podporujeme tiež študentské produkcie.

Dominik Schmidt s herečkou Dianou Minarovičovou na scéne najnovšieho projektu. Zdroj: Dominik Schmidt

Prečo názov Raven? Čo vás viedlo k založeniu spoločnosti?

Raven, v preklade havran, združuje ľudí, ktorí majú záujem a chcú niečo dosiahnuť. Sú čiernymi havranmi spoločnosti, vymykajú sa štandardom, sú iní.

Sme taká druhá pracovná rodina. K založeniu ma viedla hlavne túžba tvoriť, točiť a zlepšovať sa, stať sa lepším režisérom a hlavne neustále kreatívne prostredie.

Spolupracuješ s niekým z reklamného priemyslu?

Pracujeme ako tím. Ja a Tibor sme zakladatelia, scenáristi, režiséri, no Tibor, je aj hlavne grafik a editor klipov. Zatiaľ máme tím niekoľkých kameramanov, strihačov, 3D umelcov, grafikov.

Tibor Vančo, spoluzakladateľ, ktorý sa stará o produkciu, kostýmy a hairstyle. Zdroj: Dominik Schmidt

Čo všetko zahŕňa práca v Raven?

Od tvorby konceptu, cez vizualizácie, kostýmovú tvorbu, scenáristiku, samotnú produkciu, réžiu, svietenie, prácu s kamerou, strih, postprodukciu, zvukový post-proces, vydanie a propagáciu projektu.

Koľko projektov si už vytvoril?

V rámci RAVEN PRODUCTION sme vytvorili sedem projektov rôznych žánrov – od klasickéhej sociálnej drámy, cez rozprávku až po horor.

Spolupracujú s tebou aj študenti alebo profesori z našej fakulty?

Z radov našej školy spolupracujem so spolužiakmi – kamera a strih Majo Rolček a Jakub Michalec, make-up Katka Lintnerová, špeciálny make-up Jela Rišianová a Sophia Mária Sojková, ktorá okrem toho robí aj dizajn kostýmov na nadchádzajúci projekt. Aktívne spolupracujeme s hercom Matúšom Brodom, ktorý je veľmi talentovaný a dokáže sa perfektne vžiť do role.


Študent druhého ročníka Jakub Michalec spolupracuje s Raven production ako kameraman, osvetľovač a zvukár. Zdroj: Dominik Schmidt

Medzi tvoje projekty patrí aj očakávaný Hotel Cortez.

Tento projekt je vo svojej podstate charakterová štúdia postavená na postave Elizabeth z populárneho seriálu American horror story – Hotel. Naším cieľom ale nebolo urobiť kópiu tejto postavy. Upravili sme príbeh, kde pôvodná Elizabeth umiera počas pôrodu a prežije jej dcéra – Barbara.

Tejto úlohy sa zhostila Diana Minarovičová. Sledujeme ju od malého dievčatka. Zachytávame jej vývin, vyrovnanie sa s prvou láskou a premenu na dospelú ženu.

Matúš Broda patrí medzi študentov FMK a patrí medzi hlavné postavy Hotel Cortez. Zdroj: Dominik Schmidt

Ako dlho trvalo, kým sa z myšlienky stala realita?

Prvotná idea prišla v októbri, keď sme dostali zadanie na predmet Autorské filmové praktikum. Scenár sme vytvárali asi dva týždne a od polovice novembra sme zháňali hercov. Prvou voľbou na hlavnú postavu Barbaru bola od začiatku Diana Minarovičová.

A čo ostatné postavy?

Tínedžerku si zahrá Nikol Šimončíková, ktorú sme objavili na Tik-Toku. Na postavu s menom Tia Tison sme okamžite obsadili Matúša Brodu, ktorý si prešiel reálnym peklom. Hral totiž androgýnu postavu (ani žena, ani muž), mal výrazný make-up, šaty, korzet, no mordor prišiel až, keď strávil niekoľko dní v opätkoch. (smiech)

Detektívku sme chvíľu museli hľadať, no nakoniec sme sa rozhodli pre Zuzku Páleníkovú. Okrem týchto hercov sme využili aj Katku Šinkovú, Viktora Mučiho, Silviu Miškovú, malú rolu advokátky si zahrala aj naša make-up artistka Katka Lintnerová. Pri obsadzovaní Viktora Falchucka sa nám podarilo vybaviť spoluprácu s Jurajom Hrčkom.

Vo filme si zahrajú aj deti.

Áno, nájsť vhodné detské herečky bol najväčší problém, no podarilo sa a v decembri sme začali nakrúcať.

Juraj Hrčka sa pravidelne objavuje na divadelných scénach. Zdroj: Dominik Schmidt

Aké problémy si musel riešiť počas práce?

Na takomto projekte je najväčším nepriateľom čas. Pri natáčaní s deťmi sme dostali sklz. Namiesto štyroch plánovaných hodín sme nakrúcali osem. Tiež sme pracovali dlho do noci, približne do tretej. Keď sa herci a členovia tímu išli vyspať, ja s Tiborom sme ostali hore a pripravovali sme harmonogram na druhý deň.

Pri projektoch pripravovaných študentmi je častým problémom technické vybavenie.

Väčšinu techniky sme mali požičanú od JumpCat rentalu v Bratislave. Niečo sme mali aj zo školy.

V tvojom projekte Hotel Cortez pracuješ s množstvom efektov a kostýmov. Máš na to ako študent dosť finančných prostriedkov?

S financiami je vždy veľký problém. Zatiaľ ide všetko z vlastného vrecka. Keďže Tibor pracuje, navrhol, že zaplatí väčšiu časť ako ja. Ja som platil za techniku a kateringové výdavky. Veľkú časť peňazí sme použili na kostýmy.

Aj keď bola väčšina z nich z pripravovaného filmu Black Ravens, museli sa mnohé prerábať alebo vyrábať nové. Látky sme nakúpili v second handoch a Tibor ušil kostýmy, hlavne modré šaty, ktoré má na sebe Barbara. Ak tento článok číta nejaký sponzor alebo firma, budeme radi, ak nám prispejete na ďalšie projekty. (smiech)

Katka Šinková, známa ako KS_LOOPS z TikToku, si tiež zahrá v projekte od Ravenu. Zdroj: Dominik Schmidt

Aké má Raven plány do budúcna?

Plánujeme osloviť začínajúcich umelcov, hlavne spevákov, ktorí by chceli klip. Máme pripravené najnovšie video o komercionalizácii rúšok v krízovom období, ktoré by malo výjsť na konci marca. Tiež začíname s prípravami na moje projekty – Smrťák a Pokrvná línia.

O čo v nich ide?

Pokrvná línia je voľná adaptácia Bukowského poviedky Najkrajšia žena v meste. Okrem toho, plánujeme jeden veľký projekt s názvom Children of Ra, alebo Deti Ra, ktorý bude o tanci, láske a pole-dance.

Dominik chce svoju tvorbu počas Štúdia rozvíjať, a preto hľadá aj šikovných ľudí z FMK. Ak máš záujem stať sa členom spoločnosti Raven, neváhaj ho kontaktovať.

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár