Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Doja Cat novým albumom Scarlet rozdelila fanúšikov na dva tábory

Napísal na 4. októbra 2023

Najnovší album Scarlet od Doja Cat je popredný v hudobných rebríčkoch po celom svete. Niektorí fanúšikovia však považujú skladby za kontrovezné, iní kritizujú správanie rapperky. Tvorba americkej hudobníčky potešila, no aj pohoršila.

Talentovaná umelkyňa dosiahla vrcholový úspech v roku 2019 so skladbami Say So a Streets. Obe sa stali populárnymi na sociálnej platforme TikTok, pričom mali niekoľko desiatok tisíc prehratí.

Rovnako sa darilo aj pesničkám z tretieho štúdiového projektu Planet Her. Skladby ako Woman, Get Into It (Yuh) či Ain’t Shit boli súčasťou mnohých playlistov. Na albume môžete počuť globálne uznávaných umelcov ako Ariana Grange, The Weeknd alebo SZA.

Úspech speváčky potvrdili mnohé ocenenia vrátane Billboard Music Award za najlepší R&B album a Grammy za pesničku Kiss Me More. Album Planet Her skončil v roku 2021 ako desiaty najpredávanejší na svete.

Kritika od fanúšikov

Zlatú éru umelkyne vystriedala vlna otázok a nenávisti. V roku 2022 prekvapila fanúšikov oholenou hlavou a obočím. Na Instagram Live sa vyjadrila, že nikdy nemala mať vlasy a že sa takto cíti lepšie. Ďalším prekvapením bola jej séria tetovaní, ktoré mnohí považujú za zastrašujúce.

Doja Cat Album Scarlet
Doja Cat ukázala svoje tetovania na sociálnych sieťach. Zdroj: Instagram/dojacat

Najväčšiu vlnu kritiky Doja Cat rozpútala jej vyjadreniami na adresu vlastných fanúšikov. Na sociálnom médiu X, bývalom Twitteri, vyjadrila svoj názor na názov jej fanúšikovskú základňu „Kittens“. Raperka napísala: „Ak sa nazývate „Kittens“, mali by ste si dať pauzu od telefónu a nájsť si prácu alebo pomôcť doma rodičom.“

Nie je to prvýkrát, kedy došlo zo strany umelkyne k výmene názorov. Už v minulosti sa Doja vyjadrila, že svojich fanúšikov osobne nepozná, preto nie sú jej kamaráti a nič im nie je dlžná. Slová speváčky viedli k strate viac ako 900 tisíc sledovateľov na jej Instagramovom profile.

Kontroverzné skladby

Speváčku to v pôsobení na sociálnych médiách nezastavilo. Na všetky streamovacie platformy zverejnila Pain The Town Red. Pieseň zožala úspech a ihneď sa stala trendom na Tiktoku, kde na ňu fanúšikovia vytvorili viac ako 2.3 milióna videí. Bola to druhá skladba z albumu Scarlet po júnovom Attention.

Najkontroverznejšou sa stala pieseň Demons. Vo videoklipe vystupuje ako démon, ktorý straší v rodinnom dome. Fanúšikov skladba nepotešila, kritizovali najmä jej text a vizuál videoklipu.

Na internete sa začali šíriť rôzne teórie o tom, že raperka podpísala zmluvu s diablom a predala svoju dušu. Iní sa prikláňali k tomu, že sa nevhodným správaním snaží prerušiť zmuvu so svojím vydavateľstvom. Doja naopak tvrdí, že toto je hudba, v ktorej sa cíti doma.

Okrem teórií sa internetom začali šíriť aj rôzne covery jej nových skladieb. Najväčšiu pozornosť dostala kresťanská verzia Paint The Town Red, ktorá sa stala populárnou najmä na Tiktoku. Vďaka pozitívnym ohlasom začali vznikať aj mnohé iné kresťanské verzie jej piesní.

Album Scarlet

Na konci septembra Doja Cat vydala album Scarlet, ktorý fanúšikov rozdelil na dva tábory. Zatiaľ čo jedna strana považuje novú tvorbu za veľmi slabú, druhá si ju užíva. Album obsahuje celkovo 15 skladieb, ktoré sa nesú v hip-hop a R&B žánroch.

Album Scarlet Cover
Doja Cat musela kvôli obvineniu z plagiátorstva zmeniť cover jej albumu. Zdroj: Instagram/dojacat

V rebríčku Billboard 200 sa umiestnil na štvrtom mieste. Popredné priečky si drží aj v rebríčkoch krajín ako Kanada, Nový Zéland, Veľká Británia či Česká Republika. Najlepšie sa darí piesňam Fuck The Girls (FTG), Wet Vagina a Agora Hills.

Scarlet získal od kritikov väčšinou pozitívne recenzie. Mnohí chválili produkciu, texty a všestrannosť v porovnaní s jej predchádzajúcimi albumami. Umelkyňa navyše ohlásila Scarlet Tour, jej prvé arénové turné, ktoré odštartuje 31. októbra v San Franciscu. Hosťami budú mladé hviezdy Ice Spice a Doechii.