Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Dnešná víchrica Nadia vypína elektrinu tisíckam domácností. Poruchy dosiahli úroveň kalamity

Napísal na 30. januára 2022

Niektorí obyvatelia stredného Slovenska budú musieť prečkať noc bez elektrického prúdu. Elektrikári sústredia svoje sily tam, kde je najviac odberných miest. Odľahlejšie a riedko osídlené lokality prídu na rad až zajtra.

Extrémne poveternostné podmienky spôsobujú od dnešného rána na severe stredného Slovenska rozsiahle výpadky elektriny. Celkovo ich už pocítilo viac ako 30-tisíc odberných miest, čo je kritérium vyhlásenia energetickej kalamity. Energetikom zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) sa, našťastie, darí problémy odstraňovať priebežne. Vďaka ich nasadeniu v mimoriadne náročných a nebezpečných podmienkach je bez elektriny momentálne už len menej ako tritisíc domácností. Najviac práce majú na Liptove a Hornom Považí. Keďže vietor neutícha, situácia sa stále mení. Je veľmi pravdepodobné, že do rána pribudnú ďalšie poruchy.

Tam, kde to bude vzhľadom na podmienky a bezpečnosť možné, urobia pracovníci údržby zo SSD všetko pre to, aby dodávku elektriny obnovili ešte dnes. Niektorých obyvateľov však čaká noc bez elektrického prúdu. Najmä tých, ktorí majú poruchy na úrovni nízkeho napätia. Pri odstraňovaní kalamity totiž postupujú elektrikári podľa napäťovej úrovne. Keď vyriešia problémy na vedeniach vysokého napätia, ktoré majú dosah na stovky domácností, začnú riešiť poruchy na lokálnych sieťach s dopadom na jednotlivé ulice a domácnosti. Vo všetkých prípadoch musia dbať aj na svoju bezpečnosť, čo nie je v aktuálnych podmienkach vôbec jednoduché.

Stredoslovenská distribučná uisťuje obyvateľov, že robí maximum, aby situáciu vyriešila čo najskôr. Prosí ich však o trpezlivosť a obozretnosť. Poruchová linka je už niekoľko hodín preťažená. Dispečerom by veľmi pomohlo, keby ju odberatelia využívali len v naozaj nevyhnutných prípadoch. Napríklad ak vidia pretrhané vodiče spadnuté na zem, požiar na elektrickom vedení alebo inú nebezpečnú situáciu, ktorá by mohla ohroziť životy či majetok. 

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár