Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Diera v plote

Napísal na 20. mája 2015

Jedna krajina. Dva svety. Tisíc príbehov. To sú heslá výstavy fotografií bakalárskej práce študentky Zuzany Múkerovej. Tá poňala svoju tému trocha inak. „Téma Fotografia ako cesta komunikácie ma zaujala hneď na prvý pohľad ako som nahliadla do akademického informačného systému. Fotografia je mojou životnou súčasťou a vedela som, že moja práca sa bude dotýkať práve tejto oblasti,“ hovorí Zuzana.

Praktickú časť sa rozhodla realizovať fotografovaním portrétov, ktorých podstatou je analýza spôsobu života dvoch skupín obyvateľstva žijúcich na západe a východe našej krajiny. Po dlhom uvážení a prieskume sa obcou na východe Slovenska stala malá dedinka Kalná Roztoka a na západe rovnako veľká obec Lošonec.

Do spolupráce oslovila aj ďalších piatich študentov FMK z rôznych ročníkov, ktorým sa jej nápad páčil už od samého začiatku.

Jakub Kovalík, 3. roč. Bc.: „ Veľmi som  sa potešil, lebo mám  rád takýto štýl fotenia. Dokumentárna fotografia mi je blízka. Ide o zobrazovanie reality a ľudských osudov. Zapojenie do tohto projektu je pre mňa veľkou výzvou.“

Kristián Pribila, 1. roč. Bc.: „Po tom, čo ma Zuzka oslovila, som bol potešený možnosťou ísť fotiť takúto tému. Bolo to pre mňa niečo nové…“

Daniela Skrúcaná, 3. roč. Bc.: „Pre mňa je celý projekt skvelý nápad. Vzala som ho ako výzvu.“

Naši študenti opäť ukázali, ako si vedia navzájom pomáhať. Spojili svoje sily a vytvorili jeden tím. Nasadli do vlaku a precestovali 560 km naprieč Slovenskom, aby sa spoločne pokúsili zachytiť realitu života ľudí, no každý svojimi očami. Stretli sa s pohostinnosťou, ťažkými osudmi a s ľuďmi, ktorí im dovolili nazrieť do svojich životov.

Počas fotociest zažili veľmi veľa zážitkov, ktoré im doteraz vyvolávajú úsmev na tvári. Prekvapila ich otvorenosť, dôvera a štedrosť obyvateľov oboch obcí.

„Mojím cieľom je dokázať, že fotografia je cesta komunikácie, ktorá rozosiela svoje posolstvo ďalej medzi ľudí. Vždy so sebou nesie iný druh emócie, postoj či názor. Návštevy týchto dvoch obcí vo mne zanechali silnú stopu, príbehy ľudí a ich životy boli pre mňa inšpirujúce a zaujímavé. Verím, že sa nám všetko podarilo na fotografiách zachytiť.“ Presvedčiť sa o tom budete môcť aj vy na Zuzkinej výstave fotografií s názvom Diera v plote, ktorá sa uskutoční v stredu 27. mája 2015 o 17.00 hod. v Čajke na Halenárskej ulici v Trnave.

Všetci ste srdečne vítaní. Rádio Aetter.sk bude pri tom a vy by ste to tiež nemali zmeškať!

Partneri:

11212693_10203957296474765_1017971189827001017_o

Zdroj: Tlačová správa


Pokračovať v čítaní