Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Čo je TED + 5 tipov na prednášky, ktoré stoja za vypočutie

Napísal na 8. februára 2021

Šírenie ideí, ktoré za to stoja. Tak znie poslanie organizácie TED.

Čo sú Ted talks?
Publikum na prednáške v Canberre. Zdroj: YouTube

TED je nezisková organizácia, ktorá dáva priestor ľuďom z rôznych oblastí života, ktorí majú čo povedať a chcú rozšíriť obzory svojim poslucháčom. Funguje od roku 1984, keď začínala ako konferencia o technológiách, zábave a dizajne. Dnes pokrýva všetky odvetvia a v mnohých jazykoch.

Pod TED spadajú ďalšie typy akcií, napríklad TEDx, čo sú lokálne konferencie, ktoré sa zameriavajú na určité mesto alebo komunitu. Po celom svete sa ich usporiada viac ako 3000 ročne.

Akcie TEDx sa organizujú aj na Slovensku, väčšinou v Bratislave, napríklad na Univerzite Komenského, v Banskej Bystrici na Univerzite Mateja Bela alebo v Turčianskych Tepliciach. Na týchto konferenciách vystúpili mnohé známe osobnosti, napríklad Zuzana Kovačič Hanzelová, Nikoleta Kováčová alias Surová dcérka či Adela Banášová.

TED-Ed animované videá či prednášky zas podporujú školské osnovy a vzdelávanie. TEDWomen a TEDYouth sa zameriavajú na úspešné ženy a mladých ľudí v rôznych odboroch.

Odporúčame vám päť prednášok, ktoré vám obohatia život či možno zodpovedajú otázky, na ktoré ste vždy chceli poznať odpoveď.

1. Is Casual Sex Bad For You?

V rámci búrania tabu ohľadom vecí, ktoré sú prirodzené a ľudské, sa náš prvý tip bude týkať sexu. Doktorka Zhana Vrangalova sa venuje vo svojej prednáške sexu na jednu noc, či je pre nás vhodný a čo o „jednorázovke“ vykazujú štatistiky a odborníci.

Ak potrebujete know-how v tejto problematike, zíde sa vám zhliadnuť tento 17-minútový talk.

2. Relationships are hard, but why?

Medziľudské vzťahy sú aktuálna téma pre všetkých z nás. Partnerské už ako pre koho, no zhodneme sa, že nebývajú len o pekných zážitkoch.

Odborník a výskumník medziľudských vzťahov Stan Tatkin odpovie na otázku, prečo sa často stretávame s formulkou: „Vzťahy sú náročné“. Po vypočutí možno dostanete odpovede aj na iné veci, než len na pôvodnú otázku.

3. The ancient, earth-friendly wisdom of Mongolian nomads

Spíkerka Khulan Batkhuyag vám vo svojej prednáške prezentuje tému mongolskej kultúry a životného štýlu v spojení s menším konzumom. Vyzdvihuje dôležitosť súdržnosti ľudí a zdôrazňuje, že k životu nepotrebujeme veľké množstvo vecí. Určite sa pustite do počúvania, ak sa zaujímate o šetrnejší život a radi spoznávate cudzokrajnú kultúru.

4. Inside the mind of a master procrastinator

Náš štvrtý tip vám sadne, ak sa potýkate s neduhom, ktorý sa volá prokrastinácia. Spíker Tim Urban, ktorý vedie úspešný blog Wait But Why, trefne popisuje a ilustruje celý problém tohto fenoménu. Na záver vám garantujeme, že ak ste prokrastinátor, prehodnotíte svoj postoj k práci a dôležitým úlohám.

5. Born a girl in the wrong place

Khadija Gbla je pôvodom zo Sierra Leone a svoj život zasvätila zvyšovaniu povedomia o ženskej obriezke ako nehumánnej praktike. Vo svojej prednáške vám rozpovie svoj naozaj silný príbeh.

Praktizovanie ženskej obriezky je globálny problém, ktorý sa, bohužiaľ, deje v mene kultúry a tradície, nielen v Afrike. Niet pochýb, že Khadijin TED talk je nadčasový a pozrieť by si ho mal každý bez ohľadu na pohlavie a vek.

Zdroj: ted.com, thepactinstitute.com,


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár