Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Čo hovoria na referendum študenti?

Napísal na 4. februára 2015

Referendum, ktoré výrazne otriasa názormi Slovákov, sa blíži k svojmu vyvrcholeniu. Či bude v poradí ôsme verejné hlasovanie úspešné, sa dozvieme už v sobotu – 7. februára 2015.  Táto téma rezonuje všetkými vekovými kategóriami. My sme sa pýtali  študentov Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, či sa zúčastnia hlasovania a čo si myslia o blížiacom sa referende.

referendumJuraj, 1. ročník Bc. (Fakulta masmediálnej komunikácie): „Podľa mňa je referendum úplný nezmysel. Organizuje to – Aliancia za rodinu, pritom to je úplne proti rodine a šíri to zbytočnú nenávisť medzi ľuďmi na Slovensku. Otázky sú už dávno stanovené, pretože ľudia v našej krajine sa aj tak nemôžu brať a ani si adoptovať deti, či už referendum je alebo nie je. V referende sa podľa mňa porušujú základné ľudské práva slobody.”

Lucia, 1. ročník Bc. (Fakulta masmediálnej komunikácie): Na referendum nejdem. Prvý dôvod je, že nie som na Slovensku, ale aj tak by som sa nezúčastnila. Myslím si, že je to nezmysel. Ľudia, ktorí toto referendum vytvorili, nechcú aby bolo na svete viac homosexuálov. Myslia si, že tí by vytvárali len ďalších homosexuálov, čo je hlúposť, pretože potom by aj heterosexuáli vychovávali len heterosexuálov.

Patrik, 2. ročník Bc. (Fakulta sociálnych vied): „Je správne, že sa hovorí o ochrane rodiny. V súčasnej uponáhľanej dobe je rodina vzácny zväzok, ktorý si zaslúži pozornosť. Viem si však predstaviť aj inú ochranu rodiny, ako tromi otázkami, ktoré nič nemenia, iba rozpútali vášnivú debatu a rozdelili Slovensko na dva tábory. Milióny eur spájané s nákladmi na referendum, mohli byť použité pre mladé rodiny v podobe opatrení, ktoré by vytvorili rodine príjemnejšiu atmosféru. Referenda sa zúčastním aj napriek tomu, že otázky nie sú príliš šťastne formulované na to, aby v spoločnosti niečo zmenili. Nemám nič proti homosexuálne orientovaným párom, respektíve proti LGBT (lesbická, gay, bisexuálna a transrodová osoba) komunite, ale myslím si, že rodina bude vždy rodinou len medzi jedným mužom a jednou ženou. Čo sa týka adopcií, mám za to, že dieťaťu bude lepšie u homosexuálnych partnerov, ktorí splnia podmienky adopcie, ako v detskom domove alebo v nefungujúcej „tradičnej rodine”. Viacero výskumov dokázalo, že homosexuálne páry vychovávajúce dieťa, nemajú žiadny vplyv na orientáciu dieťaťa. Koniec-koncov, adopcii dieťaťa predchádza komplikovaná fáza, v ktorej sa posudzuje, či je prostredie a hlavne osoby, ktoré žiadajú o adopciu, schopné vychovávať dieťa. Na poslednú otázku budem reagovať kladne.”

referendum_res

Referendum bude obsahovať 3 otázky

Martin, 3. ročník Bc. (Fakulta masmediálnej komunikácie): „Referenda sa určite nezúčastním. Na jednej strane si myslím, že o ľudských právach sa nehlasuje a na druhej strane som toho názoru, že sa vyhodilo do vzduchu 6 miliónov eur. Aj keby referendum prejde, na Slovensku sa nič nezmení. Mňa len mrzí, že toto „ľudové hlasovanie ” rozdeľuje spoločnosť na dve strany, a že na povrch sa dostávajú stupídne, ničím nepodložené „fakty” a názory. Napríklad, že deti v homosexuálnej rodine majú sklony k samovraždám a podobné nezmysli. Chcel by som poďakovať Aliancii za rodinu, že si robia krásnu politickú kampaň k ďalším voľbám a šíria nenávisť voči homosexuálom a vnímajú to ako šancu, kedy môžu prejaviť svoju homofóbiu verejne. Je mi z toho akurát tak na zvracanie. Vitajte na Slovensku v 21. storočí.

Adrián, 3. ročník Bc. (Fakulta sociálnych vied): „Referenda sa nezúčastním, pretože v deň volieb som na športovom sústredení. Je to výnimka, pretože voľby nikdy neignorujem a beriem ich ako povinnosť každého občana vyjadriť svoj názor. Pravdupovediac, podľa mňa je toto referendum zbytočné. Slovenské rodiny trápia iné problémy, ako otázky homosexuálnych manželstiev a podobne. Myslím si, že účasť na tomto referende bude veľmi nízka.” 

Michaela, 1. ročník Bc. (Fakulta masmediálnej komunikácie): Nemienim nikomu brániť v jeho orientácii. Či to zakážeme alebo nie, tí ľudia sa nezmenia. Pozerám sa na to skôr z pohľadu homosexuálov. Veď nemajú zlý úmysel a taktiež tým nechcú pohoršiť verejnosť. Chcú žiť svoj život a hlavne podľa seba. To, že sa verejnosť nad tým pohoršuje, je už druhá vec. Rovnako sa pohoršovali aj na Shakespeara a ten je stále zaujímavejší a úspešnejší ako napríklad Fico.

Barbara, 2. ročník Bc. (Fakulta masmediálnej komunikácie): Podľa mňa je toto referendum úplne nezmyselné. Odhliadnuc od toho, že sa do neho vrazilo nezmyselné množstvo peňazí, nedáva žiadnu logiku. Nechápem, ako niekto môže rozhodovať o druhých, ba dokonca o ľudských právach.  Nevidím dôvod, prečo by si homosexuáli nemohli adoptovať deti či brať sa. Ak to nepodporuje cirkev, tak v kostoloch by sa brať nemuseli, ale štát by im to umožniť mal. Ako sa však hovorí, sto ľudí sto názorov. Akceptujem každého rozhodnutie i keď ma vie táto téma veľmi rozčúliť. Ľudia si myslia, že ak referendum prejde, každý homosexuál bude stáť pred úradmi a detskými domovmi s prosbou o adopciu. Poznám veľa ľudí takto orientovaných a zbožňujem ich najviac na celom svete. Čo sa týka sexuálnej výchovy v školách, tiež nevidím dôvod, prečo by sa nemala vyučovať, samozrejme do určitej miery. Neviem ako ostatným, ale mne rodičia nevysvetlili, čo je sex. Neposadili si ma do obývačky a nespustili monológ o tom, ako som zazrela svetlo sveta. Keby sa za začne vyučovať, možno by trinásťročné dievčatá neboli tehotné… Samozrejme by som to zaviedla až od 2. stupňa základnej školy. Ja hovorím 3-krát NIE!

Nech už je výsledok akýkoľvek, každý občan má právo vyjadriť svoj názor. Či už bude hlasovať 3x áno či 3x nie, alebo sa dokonca nezúčastní. Otázka znie či bol tento problém natoľko veľký aby sme ho riešili referendom.

Autor: Patrik Mitas


Pokračovať v čítaní

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com