Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Chceš zažiť hlučnejšie „veselé Vianoce“? Máme pre teba 10 vianočných kolied trochu inak

Napísal na 28. decembra 2018

Prídu ti už staré koledy nudné? Sú pre teba sviatky čudné? Myslíš, že by mali byť Vianoce pokojné a rodiny po vianočnej večeri spokojné?  Veď všetci vieme aké sú sviatky. Šalejú otcovia, šalejú matky. Táto hudba možno nepatrí medzi hity, no ukáže ti obraz vianočnej reality.


#1 Bowling For Soup – Father Christmas

V tejto skladbe sa spieva o skupinke chudobných detí, ktoré Santovi hovoria, nech im miesto hračiek dá radšej peniaze. Hračky nech nechá pre bohaté deti, lebo pre chudobné sú vraj hračky nepraktické. Skladbu napísala skupina The Kinks v roku 1977. Odvtedy vzniklo niekoľko cover verzií. Toto je jedna z najživších. Ak by sme text preniesli do modernej doby, mohol by pokojne hovoriť o tom, že dnešné deti by už tiež preferovali peniaze a nie darček pod stromčekom. Pôvodný význam mal však väčšiu hĺbku.

#2 Halestorm – Mistress For Christmas

Skladba z roku 1990 pôvodne od AC/DC. Túto skladbu som vybral pre tých, ktorí majú možnosť užiť si Vianoce nie len s rodinou, ale aj so svojou polovičkou.

#3 Leo Moracchioli – Santa Claus Is Coming To Town

Skladba vznikla v roku 1934. Mnoho interpretov si ju prespievalo podľa seba. V nezvyčajnej metalovej verzii nám ju predstavil nór Leo Moracchioli, ktorý sa na YouTube preslávil svojimi metalovými cover verziami na populárnu hudbu. Čo sa týka Vianoc, každý rok prespieva inú koledu.

#4 Shinedown – Happy X-Mas (War Is Over)

Skladbu v roku 1971 zložili John Lennon a Yoko Ono. V roku 2006 ju prespievala skupina Shinedown. V tejto verzii je skladba melodickejšia, perfektne počuť súzvuk tónov jednotlivých nástrojov a spevákov rockový hlas je čerešničkou na torte toho všetkého. Vianočná koleda, ktorú každoročne počuť v rádiách, drsnejšia a zrýchlená.

#5 Blink-182 – I Wont Be Home For Christmas

Skladba vznikla v roku 1997. Všetci vieme že sviatky radosti a pokoja často neprinesú radosť a pokoj. Táto skladba hovorí aj o tom, aké je ľahké sa zo sviatkov zblázniť. Každá rodina má svoje muchy a každý má svoje množstvo trpezlivosti.

#6 MxPx – So This Is Christmas?

Skladba z roku 2009. Tak toto sú tie Vianoce. Hoci už to neni také ako to kedysi bolo, táto skladba pripomína, že na Vianoce má byť všetko odpustené. Samozrejme všetko má svoje hranice.

#7 Weezer – We Wish You A Merry Christmas

Tak ako čísla #3 a #4 aj toto je jedna z najznámejších vianočných kolied vo svojej rýchlejšej verzii. Skladba vznikla v roku 1935 v Anglicku. V pôvodnej verzii sa miesto „We“ spievalo „I wish you a merry Christmas„. Skladba je úzko spätá s veršom z 30tych rokov 19. storočia, ktorý znel We wish you a merry Christmas and a happy new year, a pocket full of Money, and a cellar full of beer. Skupina Weezer ju prespievala v roku 2008.

#8 Chuck Berry – Run Rudolph Run

Skladba z roku 1958 rozprúdi krv presne tak, ako sa na Rock ‚n‘ Rollovú skladbu patrí. Skladba má veľmi podobnú melódiu ako Berryho najznámejšia skladba Johnny B Good a jej text písal autor vianočnej koledy Rudolph The Red-nosed Reindeer.

#9 Iné Kafé – Vianoce

Už prvé slová ti povedia pravdu o Vianociach a o ročnom období s nimi spojeným. Ak ťa doma neničí soplík, ak nestojíš v rade v obchode, tak pravdepodobne odstraňuješ námrazu z čelného skla auta. Tak ako blink-182 aj Iné Kafé svojou punkovou hudbou vyjadrujú, aké ľahké je zblázniť sa z Vianoc.

#10 Xindl X – Štedrý večer nastal

Zahanbiť sa nenechali ani Česi. Skladba Štedrý večer nastal tak isto hovorí o negatívnej stránke sviatkov a i tom, že s troškou vaječného likéru sú sviatky zvládnuteľné. Samozrejme všetkého veľa škodí a nič netreba preháňať.


Pokračovať v čítaní