Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Chceš si vyskúšať život na Rokforte? Nová hra Hogwarts Legacy ti ponúka túto možnosť

Napísal na 7. marca 2023

Pomerne mladé vydavateľstvo s názvom Portkey Games, od spoločnosti Warner Bros., nám prinieslo jedinečný zážitok z čarodejníckeho sveta, v podobe novej Open-World videohry Hogwarts Legacy. V nej si môžete vyskúšať, aké je to zažiť rok na Rokfortskej strednej čarodejníckej škole.

Aj keď sa jedná o hru, v ktorej je centrom diania Rokfort, Harryho, Rona, ani Hermionu tu nenájdete. Hlavný príbeh sa odohráva na konci 19. storočia, čo je niekoľko desiatok rokov pred slávnym príbehom Harryho Pottera. V hre spoznáte niekoľko známych mien čarodejníckych rodín, ktoré sa vo filmoch a knihách objavujú.

Protagonistu vo vašom kúzelnom príbehu si môžete vytvoriť sami. Váš čarodejník alebo čarodejnica na Rokfort nastúpi netradične, a to priamo do piateho ročníka. Prológ je pútavý, a od prvého momentu sa vám budú do hlavy tlačiť spomienky na filmovú sériu. Neskôr sa budete potýkať s rozhodnutím, do akej fakulty chcete, aby vás triediaci klobúk zaradil. V jednej zo štyroch fakúlt Rokfortu sa vaša postava ubytuje a bude nosiť farby reprezentujúce fakultu.

Magické prostredie

Rokfordský hrad v hre je natoľko veľký, že sa v ňom neraz stratíte. Jeho architektúra vás dokáže uchvátiť, a ukrýva sa v ňom nespočetne veľa tajných miestností a niekoľko hlavolamov. Model Rokfortu obsahuje familiárne oblasti z filmov o Harrym Potterovi, ako napríklad veľkú sieň alebo metlobalové ihrisko. V hre sa nachádzajú aj iné odkazy na filmy, a to nie iba v samotnom Rokforte, ale aj v jeho rozľahlom okolí.

Neďaleko od školy sa nachádza napríklad čarodejnícka dedina Rokville. Tam môžete zájsť na čarodejnícke nákupy, alebo sa iba kochať rozprávkovými obchodmi. V oblasti sa nachádza aj niekoľko príbytkov, kde narazíte na rôzne postavy, ktoré obohacujú hru o vedľajšie misie. Krajina má jedinečný nádych zo sveta mágie. Stačí naskočiť na metlu a preletieť sa po okolí.

Po okolí hradu sa môžete preletieť okrem metly aj na Hyppogriffovi. Zdroj: Wallpapershome.com

V hre spoznáte svojich nových učiteľov a zúčastníte sa výučby na hodinách mágie. Naučíte sa namiešať užitočné elixíry, ktoré vám pomôžu v boji. Vypestujete si aj mandragoru, ktorá svojím krikom ohluší nepriateľov. Štýl boja, akým budete odolávať súbojom s neľútostnými škriatkami alebo čiernymi čarodejníkmi, si určujete podľa seba. V ponuke sú rôzne zaklínadlá, či už na zneškodnenie alebo znehybnenie protivníkov. Ich kombinácie prinášajú v svižných súbojoch kontrolu nad situáciou. Hra však neobsahuje morálny systém, takže ak na niekoho zošlete jednu z troch neodpustiteľných kliatob, nemusíte sa báť, že skončíte v Azkabane.

Nepriateľské zaklínadlá blokujete kúzlom Protego. Zdroj: Hogwarts Legacy

Fantastické zvery a Núdzová miestnosť

Na svojej ceste po okolí hradu narazíte aj na kúzelné stvorenia, ktoré vám nebudú chcieť iba ublížiť. V pokročilejšom štádiu príbehu sa ich naučíte zachraňovať pred pytliakmi, a môžete im poskytnúť nový domov. Zaujímavý prvok v hre je tiež Núdzová miestnosť, ktorú si môžete pamätať z piateho filmu. Tá je v hre k dispozícii hráčom, aby sa v nej cítili ako doma, a prispôsobili ju svojmu vkusu. Ponúka nám rôzne možnosti dekorácie alebo užitočných objektov na interakciu. Vymodelovať si tam tiež môžete výbeh pre naše zázračné zvery.

Fantastické zviera Mooncalf. Zdroj: Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy predal 12 miliónov kópií len za prvé dva týždne od jeho vydania. Za týmto úspechom stoja vývojári Avalanche Software a čarodejnícky svet podľa kníh J. K. Rowlingovej. Hra sa tak stala jednou z najrýchlejšie predávaných hier vôbec. Aj napriek nedokonalému vykresleniu postáv a dialógov, si hra drží pozitívne recenzie. Hrateľnosť je plynulá a výzvy, ktoré ponúka, sú vyvážené a zábavné.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár